کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
نخستین نشست خبری ریاست محترم کتابخانه مجلس
[1399/06/24]

تحول رویکردی نسبت به خدمات‌دهی کتابخانه مجلس بررسی شد  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس «اولین نشست خبری ریاست محترم کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی» حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان در محل کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی با حضور اصحاب رسانه در روز دوشنبه، تاریخ 24 شهریور ماه 1399 برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان ضمن خیر مقدم به خبرنگاران و تشکر از زحمات رؤسای پیشین کتابخانه مجلس به خصوص مرحوم استاد عبدالحسین حائری به ارائه گزارشی از عملکرد دو ماه و نیمه مدیریت جدید و رویکردهای اصلی کتابخانه مجلس برای آینده پرداخت.

وی در این گزارش اظهار داشت که در بخش کتابخانه کار مهمی که انجام شد، از جمله رف‌خوانی کتب چاپی (596000 جلد) کتب خطی (27943 جلد) و کتب سنگی سربی (21770 جلد) و نشریات و کتب لاتین و پایان‌نامه‌ها انجام شد.

در بخش اسناد با توجه به وظیفه آرشیویستی کتابخانه، برای اولین بار رف‌خوانی اسناد انجام شد. که در این رابطه اسناد قبل از انقلاب حدود 15000 کارتن و در زمینه اسناد بعد از انقلاب 2200 کارتن نیز رف‌خوانی و ساماندهی شد. در جریان انجام این امور 600 کارتن سند و تعداد قابل توجی طومار به مخزن اسناد قبل از انقلاب اضافه شد. این در حالی است که در گزارشات مدیران پیشین مرکز اسناد از 10 میلیون تا 15 میلیون برگ سند موجودی مخازن اسناد اعلام شده بود که این گزارش‌ها دارای دقت لازم نبوده است و  تا پایان سال تعداد دقیق این اسناد مشخص خواهد گردید. لازم به ذکر است تا به امروز 2 میلیون و 700 هزار برگ سند  سازماندهی و فهرست‌نویسی شده است.

در زمینه دیجیتال‌سازی تا به امروز 5 درصد از موجودی مخازن اسکن شده است که تا پایان سال کلیه اسناد دیجیتال‌سازی خواهد گردید.

در زمینه فهرست‌نویسی نیز بعد از اتمام ساماندهی اسناد قبل از انقلاب که در دست اقدام است باقی تا پایان سال 1400 انجام خواهد شد.

ریاست کتابخانه مجلس در ادامه با اشاره به رویکرد مردمی‌سازی فعالیت‌های آینده کتابخانه، موزه و مرکز اسناد از برنامه موزه مجازی و امکان بازدید اینترنتی از موزه مجلس با روایتی مستند و از تاریخ معاصر از مشروطه تا انقلاب اسلامی خبر داد.

حجة الاسلام و المسلین قاسمیان با بیان لزوم بازگشت به وظایف مندرج در اساسنامه کتابخانه مجلس، یکی از این وظایف را ارائه خدمات به نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح کرد که در این راستا و متناسب با مجلس انقلابی یازدهم، در معاونت پژوهش رویکرد جدیدی شکل گرفته است که از آن جمله به نشست‌های نخبگانی جهت شناخت نظام مسائل کلان کشور و ارائه گزارشات راهبردی به کمیسیون‌های مرتبط در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان اشاره کرد.

در ادامه این نشست دکتر علیرضا معاف قائم مقام ریاست کتابخانه به کارویژه جدیدی با نظر ریاست محترم مجلس و ریاست محترم کتابخانه مجلس در زمان یکساله با شکل‌دهی یک نظام اندیشگاهی، نخبگانی، دانشگاهی، و با خاصیت جبهه‌ای و هویتی مفهومی اکوسیستم نظام اندیشگاهی نخبگانی جمهوری اسلامی بعد از سال‌ها تأسیس خواهد شد، اشاره کرد و نیز دکتر شهریار زرشناس معاون پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به بیان برنامه‌های آینده خود در معاونت پژوهش پرداخت و در این زمینه گفت: انقلاب اسلامی ایران خیزش و رستاخیز عالم اسلامی‌ایرانی بر علیه نظام سلطه و شبه‌مدرنیته برای پیدا کردن هویت خود با رهبری روحانیت که نماینده اصلی این ظرفیت ایرانی‌اسلامی بود. جامعه ایرانی در یک دوره گذار است که وظیفه ما کمک به آن است. حلقه آغازین این گذار حلقه سیاست با برانداری نظام وابسته پهلوی بود. ولی در نظامات اقتصادی و فرهنگی کار زیادی داریم.

 

 

 

 

 

    بازدید:911
    یادداشت ها
    Parameter:305914!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار