کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
تازه‌های کتابخانه مجلس
[1399/06/30]

تازه‌های انتشارات بامداد نو در کتابخانه مجلس شورای اسلامی  

 

علی اکبرزارع بیدکی مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: مدیر انتشارات بامداد نو جناب آقای محمد ولی‌زاده سه کتاب از جدیدترین آثار انتشاراتی خود را تحت عناوین

1. ممیز (یادنامه زنده یاد مرتضی ممیز)تالیف فرزاد ادیبی

2. سرود دشت زلاوز تالیف سیلوانا سلمانپور

3. برو به درک: سفر به شرقی ترین طلوع تالیف مهدی روزبهانی را به کتابخانه مجلس اهدا نمودند.

کتاب ارزشمند ممیز تالیف فرزاد ادیبی زیر نظر محمد‌جواد حق‌شناس در 412 صفحه و شش فصل به چاپ رسیده است. فصل اول شامل سال‌شمار زندگی مرتضی ممیز و شرح احوال ایشان می‌باشد. فصل دوم ممیز به روایت دیگران از جمله یعقوب آژند، آیدین آغداشلو، ایرج افشار، احمد‌رضا احمدی، فرزاد ادیبی، غلامحسین امیر خانی، پرویز دوانی، نورالدین زرین کلک، مریم زندی، علی اصغر محتاج، ضیاء موحد و غلامحسین نامی است. در این فصل ایرج افشار می‌گوید: از قلم‌های شکسته و ناآگاه چون منی توقع آن نمی‌توان داشت که مرتضی ممیز را شناخت. خوانندگان تردید نکنند که یک کلمه هم نمی‌توانم در وصف هنر والای او بنویسم. مشک آن است که خود ببوید و من که عطار نیستم چه بگویم. اما برای آنکه ارادت و سپاس خود را به او عرضه داشت کنم، اینک که مجالی پیش آمده است، به یادش می آورم.

 فصل سوم شامل چند گفتگو با ممیز توسط شخصیت‌هایی چون: فیروزه صابری، افسانه بدر، نادر ابراهیمی، بهروز صور اسرافیل و یونس شکرخواه است. در این قسمت یونس شکرخواه این چنین مطلب را آغاز می‌کند: به اولین سؤالم که جواب داد، حس کردم با یک رئیس قبیله سروکار دارم. گرچه این حس را سال‌ها پیش از او گرفته بودم، اما لحن او این بار تفاوتی معنادار برایم داشت ... معلم گرافیک ایران می‌خواست درس‌های خودش را مرور کند تا در این مرور، قبیله‌اش را به نقطه‌ای تازه بکشاند.

فصل چهارم روایت آثار ممیز شامل حدود 100 اثر از آثار ارزشمند ممیز قبل و بعد از انقلاب بوده که در مجله‌ها و کتاب‌ها از آن استفاده شده است. فصل پنجم ممیز به روایت طراحان شامل 46 طرح مختلف از طراحان ایران و جهان تشکیل شده است. فصل ششم ممیز به روایت تصویر شامل تصاویر کودکی و نوجوانی و دوران دانشگاه و تا مراسم تشیع پیکر ایشان در خانه هنرمندان را نشان می‌دهد.

این کتاب با شماره ثبت 598997 در کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دسترس مراجعین و پژوهشگران می باشد. (یاد استاد مرتضی ممیز بر تارک هنر گرافیک ایران، جاودانی باد)

کتاب برو به درک: سفر به شرقی ترین طلوع، اثر مهدی روزبهانی در120 صفحه با موضوع سفرنامه‌های ایرانی، سیر و سیاحت در چابهار و سیستان و بلوچستان توسط انتشارات بامداد نو روانه بازار شده است. این کتاب روایت شیرین سفر مولف و روایت زندگی مردم در سیستان و بلوچستان می‌باشد. چنانچه مولف در قسمتی از کتاب می‌گوید: فکر می‌کنم در ایران بیش از هر چیزی، تغییر سبک زندگی مردم برای روایت کردن جذابیت دارد. اتفاق مهم ایران امروز، زندگی در حال تغییر مردم است.

این کتاب با شماره ثبت598998 در کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دسترس مراجعین می‌باشد.

 

 

    بازدید:737
    یادداشت ها
    Parameter:305918!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار