کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
2.4 (9)
معرفی تازه‌های کتابخانه مجلس؛
[1398/04/18]

تاریخ و فرهنگ طارم  

 

تاریخ و فرهنگ طارم (همراه با سی‌و‌شش داستان عامیانه)، اصغر بهرامی هزاررودی، جلد اول، تهران: ایده‌پردازان چکاد، 1398، 57000 تومان، 274 صفحه.

 

کتاب تاریخ و فرهنگ طارم در دو فصل با عناوین «زبان،‌ تاریخ و جغرافیا» و «نگاهی به فرهنگ عامیانه طارم» نگارش یافته است.

 

 در فصل نخست ابتدا جغرافیای منطقه طارم بررسی شده است: «منطقه طارم واقع در حصار کوه‌های گیلان و زنجان یک درّه بزرگ است که شرایط اب‌و هوای نسبتاً گرم، خاکی حاصلخیز و اقلیمی مناسب برای کشاورزی و باغداری است. این منطقه دارای ناهمواری‌های بسساری است و رودخانه پرآب و خروشان قزل‌اوزن، دره عمیقی در آن ایجاد کرده که ارتفاع کف این رودخانه در گیلوان به کمتر از 400 متر از سطح دریا رسیده و طرفین آن رشته‌کوه‌هایی قرار گرفته است...» (تاریخ طارم، ص19)

 

پس از معرفی جغرافیایی، اطلاعاتی در مورد نام «طارم» و پیشینه و تاریخ این شهر آمده است.

 

این کتاب به گفته مؤلف نخستین اثر مستقلی است که در مورد تاریخ شهر طارم تألیف شده. پیش از این اثر، تنها مقاله‌ای از پروفسور مینورسکی توسط رامین سلطانی ترجمه و در کتاب تاریخ زنجان منتشر شده است. این موضوع انگیزه‌ای می‌شود برای تألیف این کتاب. مؤلف در پیش‌گفتار کتاب می‌نویسد: «همواره وقتی قفسه‌های کتابخانه مرکزی شهرمان را جستجو می‌کردم، از اینکه هیچ کتاب اختصاصی در مرود تاریخ و فرهنگ طارم به چشم نمی‌خورد، رنج می‌بردم و آرزو می‌کردم قدمی هرچند کوچک در این مسیر بردارم. با ورود به مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی، زمینه را برای انجام چنین کاری مساعد دیدم؛ از این ر هرجا در آثار بزرگ ادبیات این مرز و بوم، ‌نامی از طارم می‌دیدم، چنان کسی که نسخه گنجی یافته باشد، در برگه‌ای یادداشت می‌کردم.»

 

اصغر بهرامی هزاررودی، با یادکرد از نبود منابع چندانی برای بررسی دقیق تاریخ، پیشینه و زبان مردم منطقه طارم، ادعای گردآوری منبعی کامل در بررسی تاریخ طارم را رد می‌کند و می‌گوید که فقط تلاش کرده تا بیشتر منابع تاریخی که در آن‌ها نام و نشانی از طارم وجود داشته را بررسی کند.

 

فصل دوم با عنوان «نگاهی به فرهنگ عامیانه طارم»، از پنج بخش ‌داستان‌های اسطوره‌ای، داستان‌های جادویی و پریان، داستان‌های اخلاقی و تربیتی،‌ داستان‌های فکاهی و خرده‌روایت‌ها تشکیل شده است.

 

بهرامی هزار رودی برای نگارش این بخش، به بیشتر روستاهای بزرگ طارم رفته و هر آنچه را درخور جمع‌آوری دیده، ثبت و ضبط کرده است. همچنین فراخوانی در فضای مجازی منتشر کرده و از مردم منطقه‌اش خواسته تا داستان‌ها و روایت‌های قدیمی‌ای که در ذهن دارند را برایش ارسال کنند.

 

حاصل این جست‌وجوها، 36 داستان و روایتی است که در بخش دوم این کتاب آمده است. البته مؤلف این کتاب را جلد اول تاریخ و فرهنگ طارم نامیده و در تلاش است تا در جلدهای بعدی، بر این تعداد بیفزاید.

 

معرفی از:‌ مرضیه راغبیان

    بازدید:1021
    یادداشت ها
    Parameter:304454!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار