کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب
[1397/03/06]

«تاریخ اشکانیان در کتاب سالنامه، تاسیت»/ ترجمه نادر میرسعیدی  

 

«تاریخ اشکانیان در کتاب سالنامه،‌ تاسیت»، ترجمه مرحوم نادر میرسعیدی، توسط انتشارات ندای تاریخ در سال 1396 چاپ شده است.

 

پوبلیوس گایوس کورنلیوس تاکیتوس یا تاسیت مورخ رومی در حدود سال 56 یا 57 میلادی به دنیا آمد. در زمان امپراتور وسپاسیان 69 ـ 79 میلادی سناتور و در سال 81 یا 82 میلادی خزانه‌‌دار و در سال 88 میلادی قاضی ایالت شد. از سال 88 تا سال 93 میلادی یا در مقام فرمانده لشکر و یا در سِمَتی غیرنظامی فعالیت نمود. وی در حدود سال 120 میلادی درگذشت.

آثار او عبارتند از: سالنامه، تواریخ، گرمانیا، آگریکولا و گفتگو. کتاب حاضر، شرح تاریخ امپراتوری روم از سال 14 تا 68 میلادی است. سالنامه از منابع دست اول تاریخ اشکانیان است و گوشه‌‌هایی از تاریخ اشکانیان در این اثر شرح داده شده. این کتاب شامل شانزده کتاب بوده که امروزه کتاب‌‌های هفتم تا دهم به طور کامل و بخش‌هایی از کتاب‌های پنجم، ششم، یازدهم و شانزدهم نیز مفقودند.

در ترجمۀ حاضر، مطالبی از سالنامه که مربوط به تاریخ اشکانیان است ذکر گردیده است. وقایعی از تاریخ اشکانیان که در این  سالنامه درج شده عبارتند از: مرگ فرهاد چهارم، جلوس ونون یکم، جلوس اردوان، فرار ونون یکم به ارمنستان، جلوس او به سلطنت ارمنستان و بازداشت او به دست کرتیکوس سیلانوس،‌ جلوس زنو به سلطنت ارمنستان، کشته شدن ونون یکم،‌ تصرف ارمنستان به دست اردوان و جلوس ارشک به سلطنت ارمنستان،‌‌ کشته شدن ارشک شاه ارمنستان، تصرف ارمنستان به دست فرسمن و شکست ارد از فرسمن،‌ آمدن شاهزاده فرهاد از روم به ایران، مرگ شاهزاده فرهاد، فرار اردوان از مقابل تیرداد، جلوس تیرداد شاه اشکانی، بازگشت اردوان و فرار تیرداد، حمله تیگران به آدیابن‌‌ها،‌ محاصرۀ تیگرانوکرتا به دست مونسس و پیروزی ولاش بر پائتوس،‌ صلح تیرداد با کوربولو و عزیمت تیرداد به روم برای دریافت سلطنت ارمنستان.

 

    بازدید:1465
    یادداشت ها
    Parameter:300608!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار