کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابداری و اطلاع رسانی
0.0 (0)
رکود بازار کتاب و صنعت چاپ و نشر؛
[1398/12/11]

تاثیر ویروس کرونا بر صنعت چاپ و نشر جهانی  

 

بسیاری از کشورهای درگیر با ویروس کرونا از رکود بازار کتاب و صنعت چاپ و نشر گزارش می دهند.

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشرزویکلی، انتشار ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان تاثیر منفی بر زندگی روزمره و کسب و کارهای صنعتی و غیرصنعتی گذاشته است به طوری که بسیاری از حرفه‌های مربوط به کالاهای مصرفی و خدماتی به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است. 
 

مردم در چین و سایر کشورهای  جهان ترجیح می‌دهند تنها کارهای ضروری زندگی خود را انجام دهند و از حضور در اماکن عمومی پرهیز کنند. در این کشور بسیاری از صنایع مربوط به چاپ و نشر از جمله کتابفروشی‌ها تعطیل یا نیمه تعطیل هستند و بسیاری از رویدادهای فرهنگی و ادبی نیز لغو شده است.

 

نمایشگاه‌های کتاب در اکثر کشورهای جهان تعطیل شده که نمونه اخیر آن نمایشگاه کتاب بولونیا و شهر نیویورک بود. هفته آینده قرار بود نیویورک میزبان ناشران و فروشندگان کتاب کودک و اسباب‌بازی باشد که به خاطر احتمال شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است. 

اکثر ناشران در چین و بیشتر کشورهای درگیر با این ویروس کاهش فروش قابل ملاحظه‌ای در کتاب‌ها سایر محصولات فرهنگی گزارش می‌کنند. تقریباً تمام ناشران کتاب‌های انگلیسی زبان بازار کتاب چین که یکی از عمده‌ترین بازارهای این کتاب‌ها محسوب می‌شود را از دست داده‌اند و در این میان حتی آمازون نیز دچار خسارت‌های زیادی شده است. 

آمازون بسیاری از خدمات خود را به مشتری‌های چینی معلق کرده است و منتظر اخبار مسئولان دولتی این کشور برای پاکسازی کشور از این ویروس است ولی ظاهراً خبرهای خوبی از داخل چین به گوش نمی‌رسد. 

آمارهای منتشر شده توسط موسسات دولتی چین و همچنین موسسات تحقیقاتی بین‌المللی مثل بوک اسکن نشان می‌دهد این وضعیت اسفناک بازار کتاب در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و طبق پیش‌بینی این موسسات تا سال 2024 این رکود ادامه دارد. 

روزنامه چینی ساوت چایناپست هفته گذشته در گزارشی از تعطیلی 70هزار کتاب‌فروشی در سراسر این کشور خبر داده بود که تقریباً 90درصد از کل کتاب‌فروشی‌های چین را شامل می‌شود. بسیاری از خرده‌فروشان و فروشگاه‌های آنلاین کتاب امیدوارند این بحران به زودی تمام شود ولی «اولیویا ویلسون» مدیر اجرایی شرکت تولید اسباب‌بازی هاگتون میفین زیاد به این ماجرا خوش‌بین نیست. 

شرکت میفین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اسباب‌بازی و کتاب کودک در چین است که قرار بود هفته آینده در نمایشگاه کتاب کودک نیویورک حضور یابد. وی در گفتگو با سایت پابلیشرزویکلی درباره آینده مبهم این صنعت و همچنین صنعت نشر و چاپ کتاب برای کودکان می‌گوید که به طور حتم در مورد دیگر حوزه‌های نشر و چاپ هم صدق می‌کند. 

این فعال چینی حوزه چاپ کتابهای کودک اعتقاد دارد هرچند ممکن است ویروس تا هفته‌ها و ماه‌های آینده به طور کامل پاک‌سازی شود ولی همچنان ترس ناشی از ابتلا به آن بازار کتاب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

    بازدید:523
    یادداشت ها
    Parameter:305531!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار