کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/10/24]

تأثیر اندیشه‌های امام خمینی(ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران  

 

 کتاب «تاثیر اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» با یادداشتی از حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، به قلم «رحمت مهدوی» و «محمد افروزی اسفناجی»، در قطع رقعی با  قیمت ۲۴ هزار تومان چاپ و منتشر شده است. 

 

 تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) در حوزه سیاست خارجی در این کتاب مضمون اصلی کتاب بوده و با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شده است. 

 

کتاب یاد شده دارای یک مقدمه و پیشگفتار است که در ۲ بخش و ۴ فصل در ۲۵۶ صفحه آماده شده و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز مقدمه آن را نگارش کرده است.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین آل هاشم در مقدمه کتاب به ضرورت پرداختن به اندیشه‌های امام خمینی(ره) در باب سیاست خارجی اشاره کرده است که با تداوم سیاست‌های استکباری سلطه‌گران و در حالی که جهان همچنان از بی‌عدالتی، بی‌هدفی و ضعف ایدئولوژیک رنج می‌برد رجوع به اندیشه‌های امام خمینی رحمت الله علیه و آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای همچنان یک ضرورت است. به همین دلیل تبیین ابعاد مختلف اندیشه امام راحل و ولی امر مسلمین جهان در وضع فعلی در عرصه‌های مختلف به خصوص سیاست بین‌الملل حائز اهمیت فراوان است. 

 

 سؤال اصلی کتاب این است که اثربخشی اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی به لحاظ «نظری» و «عملی» چگونه بوده است، فرضیه کتاب نیز بر این محور استوار است که تاثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست خارجی فقط نظری نبوده بلکه به لحاظ عملی نیز مورد توجه قرار گرفته و در وقایع و رویدادهای مختلف نمود عینی دارد.

    بازدید:223
    یادداشت ها
    Parameter:305354!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار