کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نسخ خطی و نسخه شناسی
0.0 (0)
توسط مرکزِ نسخه‌هایِ خطّیِ وابسته به وزارتِ تراث و فرهنگِ عمّان؛
[1398/04/11]

بیش از 4000 نسخه خطی عمان روی وب قرار گرفت  

 

دکتر شمسة المسافر – مدیرِ اسناد و مدارکِ دانشکده شرق‌الاوسط - به خوبی از مشکلاتِ محققان آگاه است که برای دسترسی به نسخه‌‌هایِ خطّی که برخی در کتاب‌خانه‌هایِ عمومی و برخی در کتاب‌خانه‌هایِ شخصی قرار دارند، چه رنج‌هایی را متحمّل می‌شوند. از این رو، با همکاریِ «مرکزِ نسخه‌هایِ خطّیِ وابسته به وزارتِ تراث و فرهنگِ عمّان» این نسخه‌ها در موضوعاتِ تفسیر، حدیث، علوم قران، فقه، ادب، تاریخ، زبانِ عربی، نجوم، طب و علومِ دریا در اختیارِ تمامِ پژوهشگران و متخصّصانِ نسخه‌هایِ خطّی در سراسرِ جهان قرار گرفته است.

 

نسخه‌خطّی «الجمع بین الصّحیحین» از ابی ابو عبدالله محمد بن ابی نصر الحمیدی قدیمی‌ترین نسخه رسمی عمان در حدیث به سال 617 هجری برمی‌گردد.  نسخه‌خطّیِ الطبیب راشد بن عمیرة الهاشمی که به 654 هجری برمی‌گردد نسخه منحصر به فردی در طب است.

 

«مرکزِ نسخه‌هایِ خطّیِ وابسته به وزارتِ تراث و فرهنگِ عمّان»  برای دستیابی به این نسخه‌های خطّی تلاش‌هایِ زیادِ مادّی و معنویِ زیادی انجام داده است برایِ رایزنی با صاحبانِ نسخه‌هایِ خطّی.

 

آمارِ این مرکز، نشان می‌دهد که «الدّلائل و الأخبار فی خصائص ظفار- تاریخِ ظفار» تالیف: عبدالله بن جعفر الکثیری( قرنِ 10 هجری) و «المختار من شعر أبی نواس» (تالیف:حسن بن هانی أبونواس) از زمانِ افتتاح تا کنون بیشترین بازدید را داشته است. نسخه‌هایِ خطّیِ «قاموس الشریعة» (از:جمیل بن خمیس السعدی) و «بیان الشرع» (از: محمّد بن إبراهیم الکندی) بیشترین فروش را داشته است. «الکواکب الدریة تسبیع البردة البوصیریة»(از: عبدالله بن عمر الشیرازی البیضاوی) و «السیر و الأنساب الحمراء» (از:سلمة بن مسلم العَوتبی) بیشترین بار خوانده شده‌اند.

 

«مرکزِ نسخه‌هایِ خطّیِ وابسته به وزارتِ تراث و فرهنگِ عمّان» امیدوار است که با دراختیار گرفتن این نسخه‌ها، تصحیح‌هایِ علمی بر رویِ آنها انجام گیرد و این تصحیح‌هایِ باارزش، چاپ و توزیع شوند.

پایگاه خبری نسخ خطی:‌ لیلا عبدی خجسته

    بازدید:823
    یادداشت ها
    Parameter:304416!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار