کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
بیانیه بین‌المللی «سپر آبی»؛
[1398/10/28]

بیانیه شورای جهانی آرشیو در محکومیت مورد هدف قراردادن سایت‌های فرهنگی ایران  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، شورای جهانی آرشیو از بیانیه بین‌المللی «سپر آبی» در مورد هدف قراردادن خاص سایت‌های فرهنگی در ایران پشتیبانی می‌کند.

 

سپر آبی یک سازمان بین‌المللی است که بر طبق قانون هلند تأسیس شده است. این سازمان مشاور یونسکو در زمینه حفاظت از اموال فرهنگی در صورت بروز مناقشات مسلحانه است و مأموریت آن حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی محسوس و نامحسوس در زمان حوادث طبیعی و یا ساخته دست بشر است.

 

بیانیه بین‌المللی سپر آبی نگرانی شدید خود درباره اظهارات اخیر رئیس جمهوری امریکا مبنی بر این که "اگر ایران بخواهد به کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی واکنش نشان دهد، با هدف قرار دادن جدی اماکن فرهنگی در ایران روبرو خواهد شد" را ابراز کرد.

 

طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه، هدف‌گیری مکان‌های فرهنگی و مذهبی (که طبق قانون اهداف نظامی ندارند) به‌طور خاص و تحت هر شرایطی ممنوع است. این قانون اولین بار در کنوانسیون لاهه در سال 1954 و پروتکل دوم آن در 1999 برای حمایت از اموال فرهنگی در درگیری‌های مسلحانه مورد توجه قرار گرفت. ایالات متحده امریکا این کنوانسیون را در سال 2009 تصویب کرد.

 

 حفاظت از دارایی‌های فرهنگی جزئی جدایی‌ناپذیر از پروتکل الحاقی 1977 کنوانسیون ژنو در سال 1949 (قانون 53 و 85(4)(d))؛ اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی در سال 1988 (قانون 8(2)(b)(ix) و 8(2)(e)(iv)) و قطعنامه 2347 شورای امنیت سازمان ملل متحداست. حفاظت از دارایی‌های فرهنگی در صورت بروز درگیری‌های مسلحانه به عنوان یک قانون بین‌المللی عرف در نظر گرفته می‌شود.

 

این مسئله از آنجایی بیشتر مشکل‌ساز و تأسف‌آور است که ایالات متحده امریکا اولین کشوری بود که در سال 1863 کد Lieberدر زمان جنگ داخلی امریکا، حمایت از اموال فرهنگی در صورت بروز مناقشات مسلحانه را تصویب کرد.اخیرا، افرادی به خاطر جرائم جنایت علیه اموال فرهنگی در دادگاه بین‌المللی یوگسلاوی سابق مقصر شناخته شده و زندانی شده‌اند و در سال 2016، آقای المهدی عضو گروه افراط گرایانه  انصار دین، به جرم تخریب 9 مقبره و یک مسجد در Timbuktu  مالی، در دادگاه بین‌المللی جزایی محاکمه و به 9سال زندان و پرداخت جریمه نقدی 2.7 میلیون یورویی محکوم شد.

 

این عمل تضییع اساسی حقوق بشر محسوب شده، و اگر جامعه امریکا به این عمل اقدام کند، به‌ویژه با توجه به رهبری تاریخی خود، باید در قبال تخریب عمدی و غیرقانونی میراث فرهنگی پاسخگو باشد. ما از رییس جمهور می‌خواهیم که مکان‌های فرهنگی را از فهرست اهداف خود خارج کند و از تهدید این مکان‌ها خودداری کند تا امریکا مرتکب جنایات جنگی نشود.

ترجمه و تنظیم: یاسر کنعانی (کارشناس روابط بین‌الملل کتابخانه مجلس)

    بازدید:467
    یادداشت ها
    Parameter:305399!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار