کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
0.0 (0)
به مناسبت پنجمین سالگرد درگذشت استاد فقید عبد‌الحسین حائری
[1399/06/01]

به یاد مرحوم استاد عبد‌الحسین حائری  

 

< انما یخشی الله من عباده العلماء>

در کتابخانه مجلس، اولین روز شهریور یادآور تلخ درگذشت مرحوم استاد عبدالحسین حائری، این شخصیت کم‌نظیر روزگار ما  در سال 1394 شمسی است. افسوس و دریغ که این گوهر گران‌بها از میان ما رخت بربست و به دیار باقی شتافت. حائری شخصیتی که صادقانه و خالصانه و با تلاش‌های بی‌شائبه‌اش فراموش ناشدنی است. خدمات شایسته فرهنگی و علمی و حمایت‌های بی‌دریغ ایشان از کتابخانه مجلس همواره در یادها و خاطره‌ها  باقی خواهد بود. او خود را وقف خدمت به علم و فرهنگ نموده بود.

بخشی معظمی از منابع خطی ارزشمند کتابخانه مجلس با درایت و اهتمام ایشان فراهم‌آوری، شناسایی و فهرست‌نویسی شده که به تصدیق اهل فن، فهرست‌های نگارش یافته توسط آن مرحوم حاوی نکات و مطالب کلیدی و مفیدی است و در واقع شیوه صحیح و درست  فهرست‌نگاری در حوزه نسخ خطی را می‌آموزاند. ایشان اعتقادی راسخ داشت که کار شناسایی و فهرست‌نگاری نسخ خطی بویژه  نسخ ناشناس و مجهول را  نباید سرسری انگاشت و از تعجیل و بی‌دقتی در انجام این مهم باید احتراز نمود. از دید ایشان تعجیل در کار فهرست‌نویسی نسخ خطی و بطور کلی در عرصه فعالیت‌های  علمی و فرهنگی آفت کار بوده و مسیر صحیح علمی را به بیراهه می‌کشاند.

از طرفی خصلت‌ها و فضایل نیکوی وی از جمله بی‌آلایشی و پاکی، بی‌ادعایی، صداقت، ساذه‌زیستی، فروتنی، عشق و علاقه به فرهنگ و اهالی فرهنگ این مرز و بوم و افزون بر همه این‌ها علم و دانش و تبحرش در نسخ خطی و کتاب‌شناسی به اعتراف همگان ستودنی و مثال‌زدنی است.

همواره درب اتاق ایشان باز و پذیرا و پاسخگوی طیف‌های مختلف اعم از محققان و دانشجویان و حتی افراد عادی بود و در راهنمایی و گره‌گشایی از در خواست‌ها دریغ نمی‌نمود. رفتار و گقتار خوب  ایشان به گونه‌ای بود که افراد در همان وهله اولین دیدار  شیفته کلام و اخلاقش می‌شدند. از تظاهر و ریاکاری و دروغ بشدت منزجر بود و اعتقاد داشت که  هر کس با صداقت در کارها می‌تواند پیشرفت کرده و موفق باشد و خود نیز این گونه بود و ....روحش  شاد و یادش گرامی باد.

 

محمود نظری

فهرست‌نویس و مصحح نسخ خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:344
    یادداشت ها
    Parameter:305873!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار