کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
0.0 (0)
برگی از کتب قدیمی
[1399/10/08]

به مناسبت سالروز شهادت صدیقه کبری فاطمه زهرا(ع)  

محمود نظری فهرست‌نویس و مصحح نسخ خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

کتاب ارزشمند و مفصل "خصائص فاطمیه"[1] شرح حال  و زندگانی شخصیت والای حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و مقام و منزلت ایشان است. در این اثر 135 مورد از القاب و اسامی و کنیه‌های آن مخدره بر اساس روایات  و کتب مختلف بیان و تبیین شده است .

مولف کتاب شیخ محمد‌باقر بن اسماعیل کجوری مازندرانی معروف به واعظ تهرانی (1255- 1313 هجری قمری) خطیب ، نویسنده و شاعر گرانقدری است که اکنون در مشهد مقدس و در حرم مطهر امام رضا(ع) آرمیده است.

 در  مقدمه این کتاب که بخشی ازآن در ذیل درج می شود آمده است:

این حقیر فقیر که بنده یزدان و خاک پای پاکان، پست تر چاکری از دختر پیغمبر آخر الزمان و کمتر خانه زادی از این خانمان، دعگوی اهالی مملکت ایران و ساکن قبه الاسلام ناصره طهران _صانها الله عن الآفات و و الحدثان – محمدباقر مشهور به واعظ طهرانی ابن مرحوم ملا محمد اسماعیل کجوری مازندرانی- بلغهما ما سئلاه من الآمال و الامانی – چندی بود با نهایت لابه و زاری از حضرت باری – جل بره و عظم منه – مسئلت می کرد و پیوسته به کریمه من احب شیئا اکثر ذکره بر هر منبر ودر هر محضر با این زبان شکسته و خاطر خسته اصراری فوق العاده داشت که : ای خداوند کارساز و ای پروردگار بنده نواز! آیا ممکن است دیگرباره بر این بنده شرمنده و گناه کرده دل مرده از راه رحمت منتی نهی و از روی رافت همتی دهی تا در این آخر عمر و خاتمه عمل با فراغت بال مرفه الحال به زاویه خلوتی منزوی و به گوشه وحدتی مختفی شوم، به مساعدت سعادت و اقبال توفیق برای ترویج نفوس قدسیه فاطمیین- کثر الله امثالهم- و تفریح قلوب زکیه فرقه ناجیه امامیین- نضر الله احوالهم- کتابی نافع و دیوانی جامع از علو مناقب و سمو مراتب و مفاخر ماثوره و مآثر منصوره نقطه دایره امکان و جان جهانیان و سیده زنان عالمیان فاطمه طاهره _علیها صلوات الله الملک المنان _ با استفراغ وسع و استقصای کامل بنویسم.....پس در این زمان سعادت نشان که هزارو سیصد و ده هجری نبوی است  و عشر ثانی از جمادی الاولی  و ایام وفات و سوگواری حضرت ام الائمه النجباء علیها آلاف التحیه و  الثناء در این بنای جدید که به فاطمیه نامیده  شده از مبادی عالیه و از افاضات غیبیه فیضی مساعد و فضلی معاضد شد دعوت مرتجی به اجابت قرین یافت و آنچه مراد و مسئول حقیر بود مقبول گردید.... پس از هر امر و کاری اغماض کرده، چندی از معاشرت ابناء جنس اعراض نمودم همم را بر همت واحده توطین و با کتب احادیث آل طه و دواوین اخبار آل یس مانوس و همنشین شد؛ از تمام مولفات علمای قدمای اوایل و مصنفات از محدثین فضلای اواخر استمداد جسته  استشهاد خواستم و از مجامع اهل خلاف استکشاف کافی کرده شواهد کافی آوردم .... و بهتر آن است این کتاب مستطاب موسوم به " خصائص فاطمیه" شود و ارمغان حضور بنی فاطمه و فرقه امامیه گردد و به عدد اسم سامی و نام گرامی صاحب این دیوان که یک صد و سی و پنج است بدین گونه مرتب و مبوب باشد......

 

پاورقی


[1] چاپ سنگی در 473 صفحه

 

 

 

 

 

    بازدید:592
    یادداشت ها
    Parameter:306085!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار