کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
1.0 (1)
مناسبات ایران و فرانسه در دوران معاصر و لزوم توجه به پیشینه تاریخی
[1399/07/13]

بمناسبت سالروز هجرت حضرت امام خمینی (ره) از عراق به فرانسه  

 

طرح پروژه جمع‌آوری و شناسایی منابع و اسناد روابط ایران و فرانسه:

با توجه به وقوع دو حادثه تاریخی تاریخ مهم در قرن بیستم  که جنبش مشروطه و انقلاب اسلامی می‌باشند ،بخش مهمی از تاریخ شفاهی و مکتوب، تصاویر و  اسناد رجال، خاطرات مبارزان و شخصیت‌های ایرانی در فرانسه بوقوع پیوسته است و در مراکز اسنادی، کتابخانه‌ها و مجموعه‌های خصوصی نگهداری، می‌شوند که برخی از این موارد مهم عبارتند:

  • اسناد مربوط به دوران زندگی سید جمال‌الدین اسدآبادی در پاریس و انتشار نشریه عروه الوثقی.

٢ -محل کافه صلح در پاریس: گزارش جلسات و سفر رجال و وکلای در دوران قاجار به فرانسه و تبدیل پاریس پاتوق مشروطه خواهان ایران در فرانسه، سفر تبعیدگونه احمد شاه به فرانسه و خاطرات ممتازالدوله، احتشام‌السلطنه، ارفع الدوله و غیره.

٣ - اسناد مربوط به تاسیس بانک ایران و فرانسه در ١٩١٩ و  کنفرانس صلح پاریس.

٤-گزارش‌ها، اسناد و قرادادهای انتقال میراث تاریخی ایران باستان به موزه لوور توسط دیولافوآ و دومورگان و انجام سایر پروژه‌های باستان شناسی.

٥ - دستیابی اسناد منتقل‌شده توسط سران و مقامات طاغوت به فرانسه و خرید املاک با اموال مردم ایران در موناکو و کوت دازور و ...

٦ - قراردادها و تفاهم‌نامه‌های رژیم پهلوی با فرانسه.

با توجه به سیاست‌های حاکم بر آرشیو ملی فرانسه در خصوص شخصیت‌های ایرانی چه در دوران مشروطه و چه سال ١٣٥٦ شمسی که منجر به تسریع در پیروزی انقلاب اسلامی و هجرت آیت الله خمینی به پاریس در ١٣ مهر ١٣٥٦ گردید، تحقق این این پروژه قابل اهمیت می‌باشد.

بنا بر منابع موثق و گزارش‌های دوران رییس جمهوری ژیسکاردستن، در ایام مهاجرت آیت‌الله خمینی به پاریس دولت فرانسه با ایجاد «محدودیت فعالیت سیاسی و کنترل پلیسی» بر نوفل لوشاتو و امام خمینی و یارانش  در صدد همکاری با رژیم شاه و ساواک برآمد و طراحی ترور امام در ایتالیا بعد از سناریوی اخراج، طرح  اخراج امام خمینی  از پاریس و تبعید به الجزیره بخشی از این تحولات بود که بدلیل واهمه ساواک از خارج شدن نهضت امام خمینی (ره) از کنترل اطلاعاتی دولت فرانسه، با مداخله مستقیم شاه منتفی شد.

اسناد مربوط به تردد سران انقلاب و چهره‌های مبارزه به نوفل لوشاتو، نحوه مبارزات جبهه ملی و کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در اروپا و پرونده اشخاصی  همچون بنی‌صدر، قطب‌زاده، بازرگان، بختیار، رجوی و ... که تحت حمایت سیاسی دولت فرانسه قرار داشته و مدارک حمایت دولت فرانسه در تسلیح صدام  و فروش ادوات نظامی و میراژ  بخشی دیگر از روند مستند‌سازی و تحقیقات می باشد.

در ایران نیز با جمع‌آوری منابع و اسناد مربوط به فعالیت‌های فرهنگی دولت فرانسه و کنسولگری‌های آن در سراسر ایران،  و اعزام ژنرال گاردان در دوران فتحعلی شاه، اعزام کارشناسان در بخش‌های مختلف دولتی، فهرست سفرنامه‌ها و تالیف کتب ایران‌شناسی و آموزش زبان، فعالیت‌های تبشیری در غالب زبان‌آموزی  بخشی دیگر از این رویکرد مطالعاتی و پژوهشی می‌باشد.

روابط تاربخی ایران و فرانسه و روابط پارلمانی دارای اهمیت تاریخی در همه ادوار بوده است و نیاز است این پیشینه در همه ابعاد مورد واکاوی و بازیابی قرار گیرد  و با آسیب شناسی از تجارب تاریخی و سیاسی برای ترسیم مناسبات بهره جست .

قابل ذکر است از همان ابتدای تاسیس کتابخانه مجلس بخش مهمی از کتب خریداری شده یا اهدایی به زبان فرانسه می‌باشد و کلیدواژه‌های فرانسهFrance  ، فرانسوی Francais و پاریس Paris  به ترتیب دارای 6073 و 649 و 609 رکود منابع در بخش تحقیقاتی می‌باشند.

وجود ده‌ها لغتنامه فارسی و فرانسه، کتب تاریخ فرانسه و انقلاب فرانسه و کتب انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران، انستیتو پاستور، مرکز پژوهش‌های علمی وزارت علوم فرانسه و ... بخشی دیگر از منابع احصا شده می‌باشد .

یاسر کنعانی

www.ical.ir

international@ical.ir

 

 

    بازدید:1738
    یادداشت ها
    Parameter:305930!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار