کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نسخ خطی و نسخه شناسی
0.0 (0)
امیرخانی هشدار داد؛
[1397/10/23]

بسیاری از نُسخ خطی ارزشمند در حال خروج از کشور هستند  

 برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع آثار و پیامدهای ترویج فرهنگ اهدای کتاب در جامعه با حضور غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی ایران از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

امیرخانی ابتدای این برنامه گفت: ما در زمینه اهدای کتاب فردی، دچار ضعف و اشکال هستیم و هنوز این کار عمیقاً فرهنگ سازی نشده است.

وی به جایگاه وقف در آموزه های دین اسلام اشاره کرد و افزود: وقف در فرهنگ ایرانی اسلامی از جمله در حوزه کتاب سابقه بسیار طولانی دارد و خوشبختانه این کار در بسیاری از کتابخانه های کشور ما انجام شده است.

معاون کتابخانه ملی ایران ادامه داد: با وجود اینکه فرهنگ دینی وقف در حوزه فرهنگ، علم و کتاب در آموزه های دین اسلام وجود دارد اما هم اکنون این سنت در کشورهای اروپایی رایج تر است. کتابخانه ملی به عنوان کتابخانه مادر شاید نیازی به کتاب نداشته باشد اما می توان یک مبلغ و یا نسخ خطی نفیس را به آن هدیه داد.

امیرخانی گفت: ارتباط پدیدآورندگان کتاب با جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان بسیار تأثیرگذار و زیباست. اگر آموزش و پرورش نویسندگان را به مدارس به ویژه مناطق محروم دعوت کند فرهنگ سازی این قضیه برای کودکان دوچندان خواهد شد. خود ما با اقدامات اشتباه، فرهنگ اهدای کتاب را تضعیف کرده ایم. به عنوان مثال برخی کتابخانه های عمومی در سال های گذشته مشخصاً به برخی از کتاب های تازه منتشره اجازه ورود نمی دادند و نویسندگانی که در جمهوری اسلامی مجوز چاپ هم گرفته بودند در لیست سیاه قرار داشتند و آفت این کار تضعیف فرهنگ اهدا بود که در سال های گذشته ایجاد شد.

وی همچنین گفت: ما باید در مردم این اطمینان خاطر را ایجاد کنیم که از کتابهای اهدایی آنها به نحو احسن استفاده می شود و به دست افراد نیازمند می رسد. در اهدای کتاب، مشکل از هدیه گیرنده نیست بلکه مشکل از هدیه دهنده است. اگر هدیه دهنده کتاب های مورد علاقه فرد مورد نظر را تشخیص دهد تأثیر این کار در فرهنگ سازی اهدای کتاب مضاعف خواهدشد.  

معاون کتابخانه ملی ایران در پایان گفت: کتابخانه ملی به عنوان کتابخانه مادر بخش مفصلی به نام بخش اهدا دارد که کتاب ها را به تمامی نقاط محروم کشور و حتی خارج از کشور برای آشنایی با تمدن ایران ارسال می کند. افرادی که نسخه خطی ارزشمند دارند به کتابخانه ملی هدیه دهند، زیرا بسیاری از میراث و نسخه های خطی ارزشمند کشور در حال خارج شدن از ایران هستند.

خبرگزاری مهر

    بازدید:932
    یادداشت ها
    Parameter:303528!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار