کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و ادب
0.0 (0)
در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛
[1398/06/30]

بزرگداشت جهانگیرخان قشقایی برگزار می‌شود  

 

مراسم بزرگداشت جهانگیرخان قشقایی، حکیم و فیلسوف پرآوازه ایرانی، یکشنبه ۳۱ شهریورماه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

 

 جهانگیرخان قشقایی از حکیمان و فیلسوفان بنام سده‌های سیزدهم و چهاردهم هجری (نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی) است که تذکره‌نویسان و کتب تراجم و تواریخ به شرح احوال او پرداخته‌اند. زندگانی جهانگیرخان را در کلّ می‌توان به سه دوره تقسیم کرد: مرحله نخست از آغاز تولد تا حدود سی‌سالگی یا کمی بعد از آن امتداد می‌یابد. در این دوران او افزون بر یادگیری سواد فارسی و آموختن برخی کتب نثر و نظم، شماری از مهارت‌ها و فنون عملی مانند موسیقی، تارزنی، کوه‌گردی و تیراندازی را نیز فرا گرفت.
 

مرحله دوم با ورودِ خان به اصفهان و ماندنِ همیشگی او در این شهر آغاز می‌شود. انگیزه و سبب اقامت در اصفهان هر چه که بود، شوق و شور بسیار به تحصیل و یادگیری علوم و معارف اسلامی در او برانگیخته شد. مدرسه فقهی ـ فلسفی اصفهان که در آن سال‌ها از مهم‌ترین مراکز علمی جهان تشیع بود، برجسته‌ترین مدرّسان علوم نقلی و عقلی را در خود جای داده بود و جهانگیرخان از محضر آنان بهره‌های کافی برد. سومین مرحلۀ حیاتِ خان، دوران زعامت، تدریس و استادی او در حوزه اصفهان بود. تبرّز و چیره‌دستی در دانش‌های گوناگون به‌ویژه حکمت الهی، حُسن خُلق، صفات پسندیده، فضایل نیکو و تقیّد به احکام شرع، در نفسی پاک و روحی قدسی ممزوج شد و از او چهره‌ای ماندگار در تاریخ علوم و معارف اسلامی به‌ویژه حکمت الهی شیعی پدید آورد.
 

در این مراسم که از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ یکشنبه ۳۱ شهریورماه در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار خواهد شد، استادان حاضر در جلسه، احوال و اندیشه‌های این حکیم متاله را مورد مداقه و بررسی قرار خواهند داد.
 

حسن بلخاری، رئیس انجمن؛ مهدی محقق، رئیس هیأت مدیره انجمن؛ حجت‌الاسلام و المسلمین حمید پارسانیا، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، حسین کلباسی اشتری، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و منوچهر صدوقی‌سها، مدرس حکمت و عرفان اسلامی در این مراسم سخنرانی می کنند.
 

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولی عصر(عج)، پائین‌تر از میدان منیریه، پل امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک ۷۱ واقع است.

    بازدید:756
    یادداشت ها
    Parameter:304782!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار