کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
با حضور رئیس جمهوری و وزیر فرهنگ
[1398/11/19]

برگزیدگان سی‌ و هفتمین جایزه جهانی کتاب سال ایران معرفی‌شدند  

 

 

با حضور رئیس جمهوری و وزیر فرهنگ

برگزیدگان سی‌وهفتمین جایزه جهانی کتاب سال ایران معرفی‌شدند

برگزیدگان سی‌و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و تجلیل شدند.

 

 

آیین پایانی «سی‌و هفتمین جایزه کتاب سال» و «بیست و هفتمین جایزه جهانی کتاب سال» جمهوری اسلامی ایران با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،  محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی‌پور مدیر عامل خانه کتاب، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، جمعی از سفرای کشورهای مختلف حاضر در ایران، مجید سائلی نماینده کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و شماری از مسئولان فرهنگی و هنری و کشور و لشکری در روز چهارشنبه، 16 بهمن 1398، ساعت 15 تا 17 همزمان با دهه خجسته فجر در تالار وحدت برگزار گردید.

در این مراسم علاوه بر برگزیدگان و صاحبان آثار برتر جایزه کتاب سال و جهانی سال جمهوری اسلامی، جمعی از اهالی قلم، اندیشمندان، مؤلفان، اساتید دانشگاه و اهالی رسانه نیز حضور داشتند.

 

سخنان حجت الاسلام محمدعلی مهدوی‌راد دبیر علمی جایزه کتاب سال

وی در این مراسم بر دو نکته تاکید کرد: نقادی آثار برگزیده از سوی مؤسسات علمی و حرکت به سوی ترجمه این آثار. وی اظهارداشت: دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسات علمی از ماه بعد، نقادی کتاب‌های برگزیده را شروع کنند.

وی افزود: خراسان، خوزستان، کرمان، اصفهان و قم و تهران از جمله استان‌هایی هستند که از آنها کتاب‌هایی به عنوان برگزیده انتخاب شده است و موسسات این استان‌ها در این مسیر کوشا باشند.

وی با اشاره به سخنان نویسندگان معروف جهانی و عربی و مجلات معتبر جهانی در مورد ادبیات ایران از جمله ادبیات داستانی گفت: نکته قابل تامل و توجه دیگر حرکت به سوی ترجمه این آثار است.

 

مهدوی راد افزود: اگر به این سمت حرکت کنیم که نیاز به یاری‌رسانی دولت دارد با تمام مشکلات در فضای فرهنگ و پژوهش ایران درخشش خاصی خواهد داشت.

دبیر علمی جایزه کتاب سال عنوان کرد: امسال برپایه آنچه در خانه کتاب، کتاب‌ها بررسی شدند، به صورت دقیق ۴۶ هزار و ۲۵۴ هزار نسخه کتاب چاپ اول در خانه کتاب ثبت شده بود. که در غربال اولیه در ۷۲ گروه و در ۱۲ موضوع اصلی ۲۱۳ اثر به مرحله نهایی داوری رسید که توسط ۶۵۰ داور ارزیابی شد.

وی افزود: همچنین دوهزار اثر خارجی نیز وارد چرخه داوری شد که در این بخش فقط برگزیده داریم و کتاب تقدیری نداریم.

به گفته دبیر علمی جایزه کتاب سال با احتساب جایزه جهانی امسال در اختتامیه این جایزه ۱۳ اثر برگزیده و ۴۲ اثر قابل تقدیر امروز اعلام می شوند.

جایزه کتاب سال از سال ۱۳۶۱ به شکل مستمر و با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر، حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت برگزار می‌شود. آثار برای شرکت در این جایزه باید برای نخستین‌بار در سال گذشته منتشر شده باشند، جزء کتاب‌های کمک درسی و عکس برداری شده نباشد و کتاب باید دارای برگه اعلام وصول باشد.

جایزه کتاب سال بخش‌های مختلفی را دربر می‌گیرد و شامل کتاب‌های منتشرشده در حوزه کلیات، ادبیات، کودک و نوجوان، علوم اجتماعی، فلسفه و روانشناسی، مهندسی، علوم کاربردی، علوم خالص، دین، هنر، تاریخ، زبان و جغرافیاست. اما کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی (تالیف)، مستندنگاری، شعر بزرگسال و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر در جایزه کتاب سال داوری و بررسی نمی‌شوند.

بر اساس آمار طی سی‌و شش دوره برگزاری جایزه کتاب سال ۳۰۰ هزار و ۱۵۷ عنوان کتاب داوری شده‌اند که از این تعداد یکهزار و ۶۴۲ عنوان به ‌عنوان آثار برگزیده و شایسته تقدیر معرفی شدند، همچنین ۶۴۶ عنوان اثر برگزیده، ۹۹۶ اثر شایسته تقدیر معرفی و صاحبان این آثار تقدیر شده‌اند.

موضوع ادبیات با ۴۰۷ هزار و ۶۴ عنوان از نظر موضوعی، بیشترین آثار برگزیده جایزه کتاب‌سال است. کتاب‌های گروه کودک، دین، علوم کاربردی، علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا، فلسفه، روانشناسی، علوم خاص و کلیات در ردیف‌های بعدی قرار دارند. از ۶۴۶ اثر برگزیده ۱۲۱ عنوان در حوزه علوم کاربردی بوده اند. کتاب‌های حوزه دین و ادبیات با ۶۴ عنوان در ردیف‌های بعدی قرار دارند. در مجموع ۹۹۶ عنوان کتاب در این سال‌ها به‌ عنوان آثار تقدیری معرفی شدند که در حوزه علوم کاربردی ۲۳۳ عنوان، در حوزه دین ۱۴۰ عنوان و در حوزه علوم اجتماعی ۱۰۸ عنوان کتاب قرار دارد.

 

در طول ادوار جایزه کتاب سال، در بخش تألیف غلامحسین ابراهیمی‌دینانی با چهار کتاب، حسن ابراهیم‌زاده با سه کتاب و محمدباقر وثوقی، محمد حسن‌دوست، امیرمحمد طباطبایی و شاپور طاحونی با ۲ کتاب در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند. در بخش ترجمه نیز آذرتاش آذرنوش، عبدالله کوثری و حسین ابراهیمی‌اِلوند با ۳ کتاب بیشترین کتاب برگزیده را داشته‌اند. در بخش تصحیح و تحقیق مؤسسة آل البیت (ع) الإحیاء التراث با ۶ کتاب، رضا مختاری با ۳ کتاب، نجفقلی حبیبی و علی‌اوسط ناطقی با ۲ کتاب، بیشترین آثار برگزیده را در این بخش دارا هستند.

در این دوره که دوره سی و هفتم است ۱۳ اثر برگزیده و ۴۱ اثر شایسته تقدیر از سوی هیات داوران انتخاب شده‌اند، همچنین ۶ اثر در بیست و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال از کشورهای چین، فنلاند، روسیه، آلمان برگزیده شده‌اند که همزمان با برگزیدگان جایزه کتاب سال از آنها تقدیر می شود.

 

سخنان سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

سخنران بعدی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. وی گفت: قطار نشر ایران نه متوقف می‌شود و نه به عقب بر می‌گردد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: اتفاقاتی در دو سال اخیر در ایران رخ داده است، اما مشکلات و سختی‌ها جامعه ایرانی را از پا نینداخته است.

وی افزود: علیرغم مشکلات اما حرکت پرتپش در همه حوزه‌ها و مسیری که شروع شده ادامه دارد. حوزه‌های فرهنگی هم اینچنین است. اگر در حوزه اقتصادی ۳۱ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم و ارزش معاملات بورس در دی‌ماه ۵۰ درصد بیش از آذرماه بود و در حوزه خدمات‌رسانی هر هفته به ۳۰ روستا آب شرب آشامیدنی ارسال می‌شد، در حوزه فرهنگ هم شرایط اینگونه بود و این یعنی اینکه قطار حرکت ایرانی مستمر و پایدار است.

صالحی در ادامه با اشاره به متغیرها در حوزه کتاب گفت: متغیر نخست در عناوین کتاب‌هاست. شاید از ۲ سال قبل تبلیغات آغاز شده و شرایط سخت را اهالی فرهنگ تحمل می‌کردند، اما یکی از مسائل در حوزه نشر تعداد تولید کتاب‌های چاپ شده است. در سال ۹۸ در ۱۰ ماهه ابتدایی تا دی‌ماه، بیش از ۸۳ هزار عنوان کتاب چاپ شده که نشان می‌دهد ۱۳ درصد بیش از سال گذشته بوده است.

صالحی ادامه داد: تیراژ کل ۱۲۱ میلیون نسخه است که در این زمینه نیز ۱۵ درصد بیش از سال گذشته است. معنای این متغیر معنادار این است که پدید‌آوردندگان و ناشران علی‌رغم تحریم‌ها و فشارها، فراز و نشیب‌های اقتصادی که بر بازار تألیف و نشر اثر گذاشته، روح و فکر ایرانی تحت تأثیر این فشارها قرار نگرفته و قطار پایدار و مستمر ادامه دارد و ممکن است سنگ به آن بزنند و شیشه‌اش شکسته شود اما نه متوقف می‌شود و نه به عقب برمی‌گردد.

صالحی متغیر دیگر را حوزه اقتصاد نشر برشمرد و گفت: می‌دانیم شرایط سختی داریم اما با همه این احوال نمایشگاه کتاب تهران و ۲۳ نمایشگاه استانی در سال ۹۸ تاکنون برگزار شده است که تقریباً از همین فضای حرکت نمایشگاهی ۲۰۰ میلیارد تومان بازار نشر گردش مالی داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اقتصاد نشر گرچه رنجور بوده اما توقف و عقب‌گرد ندارد. در زیرساخت‌ها حرکت در حوزه فرهنگ همچنان ادامه دارد. از ابتدای سال جاری ۶۰ کتابخانه ساخته و ۲۰ کتابخانه تا پایان سال به اتمام می‌رسد و ۸۰ شهر و مرکز، کتابخانه جدید به خود می‌بینند.

صالحی گفت: حوزه فرهنگ مثل حوزه اقتصاد، حوزه اجتماعی و خدمات‌رسانی علی‌رغم اینکه با بنیه ضعیفی همراه بوده اما چون روح مقاوم ایرانی در آن است نشان می‌دهد سختی‌ها می‌آید و می‌رود اما ایران می‌ماند.

 

آثار برگزیده

آثار برگزیده سی‌ و هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در گروه های مختلف به شرح زیر اعلام شد و برگزیدگان جوایز خود را از دست رئیس جمهوری دریافت کردند، همچنین از تقدیرشدگان با آثار شایسته تقدیر در مراسمی جداگانه تجلیل خواهد شد.

 

الف) دین

 

فقه و اصول

  1. مکاسب محرمه، تألیف علیرضا اعرافی، تقریر گروه محققان، قم: مؤسسه اشراق و عرفان، ۱۳۹۷، ده جلد.

 

ب) علوم خالص

 

زیست‌شناسی

 

به صورت مشترک:

 

  1. فلور گیلان، گردآوری و تألیف ولی‌الله مظفریان، رشت: فرهنگ ایلیا، ۱۳۹۷، ۱۵۵۶ صفحه.

 

3. فلور ایران: شمارۀ ۱۴۵ تیرۀ پروانه‌آسا (fabaceae) جنس گون III(Astragalus III)، تألیف علی‌اصغر معصومی، ویراستار: مصطفی اسدی و علی‌اصغر معصومی، تهران: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مؤسسه تحقیقات و جنگل‌ها و مراتع کشور، ۱۳۹۷، ۷۶۸ صفحه.

 

ج) علوم کاربردی

 

مهندسی کشاورزی

 

تألیف

 

  1. اندازه‌گیری باقی‌ماندۀ آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی: مبانی و روش‌ها، تألیف خلیل طالبی‌جهرمی و سیداحسان ترابی، تهران: دانشگاه تهران، مؤسسۀ انتشارات و چاپ، ۱۳۹۷، ۴۰۸ صفحه.

 

ترجمه

 

۵. فلزات سنگین در خاک، تألیف برایان جی. آلووی، ترجمه امیر فتوت، مشهد: دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۳۹۷، ۷۰۴ صفحه.

 

د) ادبیات

 

شعر معاصر

 

در این بخش دو اثر زیر به‌ صورت مشترک برگزیده شدند:

 

۶. رارا، سروده پانته‌آ صفائی‌بروجنی، تهران: فصل پنجم، ۱۳۹۷، ۸۰ صفحه.

 

۷. به رنگ دانوب، سروده واهه آرمن، تهران: نشر چشمه، ۱۳۹۷، ۱۲۶ صفحه.

 

نقد ادبی

 

در بخش تألیف دو کتاب زیر به‌صورت مشترک برگزیده شدند:

 

۸.  نظریه و نقد ادبی: درسنامه میان‌رشته‌ای، تألیف حسین پاینده، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، ۱۳۹۷، دو جلد.

 

۹.  بومی‌سازی رئالیسم جادویی در ایران، تألیف محمد حنیف و محسن حنیف، تهران: شرکت انتشارات علمی فرهنگی، ۱۳۹۷، ۴۴۲ صفحه.

 

پژوهش شعر

 

۱۰.  کتاب چهارخطی:کندوکاوی در تاریخ رباعی فارسی، تألیف سیدعلی میرافضلی، تهران: سخن، ۱۳۹۷، ۴۱۲ صفحه.

 

ﻫ) تاریخ و جغرافیا

 

تاریخ

 

۱۱.  پندها و عبرت‌ها از بناها و آثار تاریخی مصر، تألیف تقی‌الدین احمد بن علی بن عبدالقادر بن محمد مقریزی، ترجمه پرویز اتابکی، ترجمۀ مجلد دوم با همکاری محمدرضا عطایی، مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ۱۳۹۷، چهار جلد.

 

مستندنگاری

 

۱۲.  نقاشی قهوه‌خانه‌، خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس، تحقیق و تألیف محسن کاظمی، تهران: شرکت انتشارات سورة مهر، ۱۳۹۷، ۹۶۷ صفحه.

 

و) کودک و نوجوان

 

داستانی تألیفی

 

۱۳.  دروازه مردگان/ ۱: قبرستان عمودی، نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی، تهران: افق، ۱۳۹۷، ۲۳۹ صفحه.

 

همچنین بر اساس این گزارش، دبیرخانه بیست و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، اسامی آثار برگزیده این دوره را به شرح زیر اعلام کرد، جایزه جهانی کتاب سال تقدیر شده ندارد و فقط برگزیدگان این جایزه معرفی شدند:

 

۱:  خدای‌نامگ: شاهنامۀ‌ فارسیِ میانه‌، یاکو هِمین-آنتیلا، بریل، ۲۰۱۸.

 

۲:  مبانی طبیعیات ابن سینا: منابع یونانی و نوآوری‌های عربی، آندرئاس لَمِر، دگروتر، ۲۰۱۷.

 

۳:  چرخش‌ روسیه‌ به ‌سمت‌ ایران: شرق‌شناسی‌ در دیپلماسی‌ و خدمات اطلاعاتی، دِنیس وُلکوف، انتشارات دانشگاه کمبریج، ۲۰۱۸.

 

۴:  مطالعاتی‌ در باب‌ تاریخ‌ ‌عقلانیت‌ در ایران‌ باستان‌: ادای سهمی به نظریۀ‌ عصرِ محوری‌، گوتز کونیگ، هاراسویتز فرلاگ، ۲۰۱۸.

 

۵:  حمل و هستی‌شناسی: مطالعات و متون در باب خوانش‌های سینوی و پساـ سینوی از مقولات ارسطو، اَلِکْساندِرکالبارْزیک، دگروتر، ۲۰۱۸.

 

۶:  تاریخ قصه‌نویسی ایران: از اوستا تا قرن ۲۱ میلادی، مو هونگ یان، دانشگاه جه جیانگ، ۲۰۱۹.

 

بر اساس همین گزارش، دبیرخانه سی‌ و هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران آثار شایسته تقدیر این دوره را به شرح زیر اعلام کرد:

 

الف) کلیات

 

۱.  تهران‌نگاری: طهران در مطبوعات دوره قاجار، تألیف رضا شیرازیان، تهران: دستان، ۱۳۹۷، ۵۷۶ صفحه.

 

ب) فلسفه و روان‌شناسی

 

فلسفۀ اسلامی

 

۲.  خدای متعال، تألیف یان ریچارد نتون، ترجمه سیده لیلا اصغری، تهران: حکمت، ۱۳۹۷، ۴۸۲ صفحه.

 

ج) دین

 

کلیات اسلام

 

۳.  فرهنگ‌نامه مؤلفان اسلامی، تألیف گروهی از پژوهشگران، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۱۳۹۷، چهار جلد.

 

کلام

 

۴.  آموزه تحدیث در خوانش شیعه و اهل سنت، تألیف محمدتقی شاکر، قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، ۱۳۹۷، ۵۱۶ صفحه.

 

۵ . الغدیر: غدیر در کتاب و سنت و ادب، تألیف عبدالحسین امینی‌نجفی، ترجمه سیدابوالقاسم حسینی(ژرفا)، بررسی و تصحیح سیدمهدی نبوی با همکاری طاهر عزیز وکیلی و محمد قدوسی، قم: مؤسسه فرهنگی هنری امامت اهل‌بیت علیهم‌السلام، ۱۳۹۷، ۱۲ ج.

 

اخلاق

 

۶.  استنباط حکم اخلاقی از متون دینی و ادله لفظی: بررسی چند چالش مهم در اصول لفظی فقه الاخلاق: دفتر دوم، تألیف محمد عالم‌زاده‌نوری، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۱۳۹۷، ۳۰۹ صفحه.

 

سیره معصومین و اصحاب

 

۷.  سیمای کارگزاران علی‌بن ابی‌طالب امیرالمؤمنین علیه‌السلام، تألیف علی‌اکبر ذاکری، قم: بوستان کتاب، ۱۳۹۷، چهار جلد.

 

د) علوم اجتماعی

 

جامعه‌شناسی

 

۸.  جامعه‌شناسی تمدن، مسائل تاریخی و سنت‌های نظری، تألیف یوهان پی. آرناسون، ترجمة سالار کاشانی، تهران: ترجمان علوم انسانی، ۱۳۹۷، ۵۳۸ صفحه.

 

اقتصاد

 

تألیف

 

۹.  نفت و هژمونیسم امریکا، تألیف محسن مسرت، تهران: نشر نی، ۱۳۹۷، ۴۰۴ صفحه.

 

ترجمه

 

در این بخش دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:

 

۱۰.  کیفیت زندگی، تألیف مارتا نوسباوم و آمارتیا سن، ترجمه حسن فشارکی، تهران: شیرازه کتاب ما، ۱۳۹۷، ۵۵۴ صفحه.

 

۱۱.  کلیات علم اقتصاد، دارون عجم‌اوغلو و دیوید لیبسون و جان ای. لیست، ترجمه سیدعلیرضا بهشتی‌شیرازی و محمدحسین نعیمی‌پور، تهران: روزنه، ۱۳۹۷، ۱۲۷۸ صفحه.

 

علوم نظامی

 

۱۲.  روزشمار جنگ ایران و عراق: کتاب هفتم، ج ۲: طبس تا سنندج، تهاجم‌ها و بحران‌های دوران‌گذر (اردیبهشت ۱۳۹۵)، تألیف هادی نخعی، تهران: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، ۱۳۹۷، ۱۱۲۸ صفحه.

 

ﻫ) زبان

 

زبان فارسی

 

۱۳.  طبقه‌بندی وزن‌های شعر فارسی، تألیف ابوالحسن نجفی، به‌همت امید طبیب‌زاده، تهران: نیلوفر، ۱۳۹۷، ۴۹۶ صفحه.

 

زبان‌های باستانی و گویش‌های ایرانی

 

۱۴.  فرهنگ اویم ایوک، تألیف فرزانه گشتاسب و نادیا حاجی‌پور، تهران: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی؛ سازمان انتشارات فرورهر، ۱۳۹۷، ۳۶۵ صفحه.

 

زبان‌شناسی

 

۱۵.  تمهیداتی بر نظریه زبان، تألیف لویی یلمزلف، ترجمه محمدامین شاکری، تهران: خوارزمی، ۱۳۹۷، ۲۹۴ صفحه.

 

و) علوم خالص

 

کلیات و تاریخ علم

 

۱۶.  تاریخ و فلسفه علم: مقالاتی از رشدی راشد و درباره او، تألیف حسین معصومی‌همدانی، با همکاری حسن امینی، تهران: هرمس؛ دانشگاه تهران، پژوهشکده تاریخ علم، ۱۳۹۷، ۲۹۶ صفحه.

 

زمین‌شناسی

 

۱۷.  کانسارهای مس پورفیری ایران، تألیف مجید قادری، نرگس یاسمی و مینا بویری‌کناری، تهران: دانشگاه تربیت مدرس، مرکز انتشارات، ۱۳۹۷، ۶۵۸ صفحه.

 

زیست‌شناسی

 

تألیف

 

۱۸.  تحلیل داده‌ها در اکولوژی آبزیان با R، تألیف هادی پورباقر، تهران: دانشگاه تهران، مؤسسه انتشارات و چاپ، ۱۳۹۷، ۴۸۲ صفحه.

 

ترجمه

 

۱۹.  سیماژنتیک: مفاهیم، روش‌ها و کاربردها، تألیف نیکو بالکنهول، ساموئل کاشمن، اندرو استورفر و لستی وایت، ترجمه منصوره ملکیان و رسول خسروی، مشهد: جهاد دانشگاهی واحد مشهد، ۱۳۹۷، ۳۲۶ صفحه.

 

ز) علوم کاربردی

 

پزشکی

 

تألیف

 

۲۰.  کتاب جامع جراحی کودکان، تألیف گروه مؤلفان، به‌کوشش: هوشنگ پورنگ، مشهد: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد؛ انتشارات رویان پژوه،  ۱۳۹۷، پنج جلد.

 

ترجمه

 

۲۱.  اندوکرینولوژی ویلیامز، ویراستاران: شلومو ملمد و دیگران، ترجمه گروه مترجمان، تهران: جامعه‌نگر، ۱۳۹۷، نه جلد.

 

دامپزشکی

 

۲۲.  انگل‌های ماهی (پاتوبیولوژی و محافظت)، تألیف پاتریک ت. ک. وو و کورت بوچمن، ترجمه رحیم پیغان، مریم دادار و تکاور محمدیان، اهواز: دانشگاه شهید چمران اهواز، ۱۳۹۷، ۷۹۶ صفحه.

 

مهندسی نساجی

 

۲۳.  تکنیک طراحی بافت و رنگ، تألیف شاهپور وزیردفتری، تهران: دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ۱۳۹۷، ۳۱۰ صفحه.

 

مهندسی کشاورزی

 

۲۴.  نماتدهای انگل گیاهی ایران، تألیف رضا قادری، لیلا کاشی‌نهنجی و اکبر کارگربیده، شیراز: مرجع علم، ۱۳۹۷، ۷۵۴ صفحه.

 

ح) هنر

 

هنرهای نمایشی

 

۲۵.  سینما و مرگ درباره نامیرایی و تصویر، تألیف میلاد روشنی‌پایان، تهران: ققنوس، ۱۳۹۷، ۲۱۶ صفحه.

 

نمایشنامه

 

۲۶.  استاد سولنس معمار، نوشته هنریک ایبسن، ترجمه بهزاد قادری، تهران: بیدگل، ۱۳۹۷، ۲۰۴ صفحه.

 

ط) ادبیات

 

داستان کوتاه

 

۲۷.  افتاده بودیم در گردنه حیران، نوشتة حسین لعل بذری، تهران: نیماژ، ۱۳۹۷، ۱۱۰ صفحه.

 

رمان و داستان بلند

 

دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:

 

۲۸.  وضعیت بی‌عاری، نوشتة حامد جلالی، تهران: شهرستان ادب و کتاب، ۱۳۹۷، ۳۲۷ صفحه.

 

۲۹. دورزدن در خیابان یک‌طرفه، نوشتة محمدرضا مرزوقی، نشر ثالث، ۱۳۹۷، ۱۸۸ صفحه.

 

نقد ادبی

 

تألیف

 

۳۰. درباره مانایی و میرایی، مجموعه نقد ادبیات داستانی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تألیف احمد شاکری، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ۱۳۹۷، ۷۱۸ صفحه.

 

ترجمه

 

در این بخش سه کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:

 

۳۱.  درآمدی بر ادبیات تطبیقی، تألیف فرانسوا یوست، ترجمه علی رضا انوشیروانی، لاله آتشی، رقیه بهادری، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، ۱۳۹۷، ۳۶۲ صفحه.

 

۳۲.  ادبیات جهان را چگونه بخوانیم، تألیف دیوید دمراش، ترجمه شبنم بزرگی، تهران: چشمه، ۱۳۹۷، ۲۱۱ صفحه.

 

۳۳.  سواد روایت، تألیف اچ، پورتر ابوت، ترجمه رویا پور آذر، نیما، اشرفی، تهران: اطراف، ۱۳۹۷، ۴۲۲ صفحه.

 

متون قدیم

 

۳۴.  دیوان سیدحسن غزنوی، تصحیح عباس بگ‌جانی، تهران: کتابخانه مجلس شورای اسلامی، ۱۳۹۷، ۵۴۸ صفحه.

 

ی) تاریخ و جغرافیا

 

تاریخ

 

در بخش تألیف دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:

 

۳۵.  خاقان صاحب قران و علمای زمان: نقش فتحعلی‌شاه قاجار در شکل‌گیری روندها و نهادهای مذهبی نو، تألیف احمد کاظمی موسوی، تهران: آگاه، ۱۳۹۷، ۳۰۸ صفحه.

 

۳۶.  تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی (بحرین)، تألیف محمدعلی بهمنی قاجار، تهران: مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ۱۳۹۷، ۳۶۸ صفحه.

 

مستندنگاری

 

۳۷.  قطارباز، ماجرای یک خط، تألیف احسان نوروزی، تهران: چشمه، ۱۳۹۷، ۳۷۳ صفحه.

 

ک) کودک و نوجوان

 

شعر

 

دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:

 

۳۸.  دل تو برد شرط را...، سروده فاطمه سالاروند، تهران: پیدایش، ۱۳۹۷، ۴۸ صفحه.

 

۳۹.  مگر لب زیپ دارد، سروده غلامرضا بکتاش، تصویرگر: منصوره محمدحسینی، طراح گرافیک: سعید سلیمی، تهران: امیرکبیر، کتاب‌های شکوفه، ۱۳۹۷، ۱۶ صفحه.

 

داستان ترجمه

 

۴۰.  باغبان شب، نوشته جاناتان آکسیر، ترجمه ثمین نبی‌پور، تهران: افق، ۱۳۹۷، ۴۰۸ صفحه.

 

کلیات (علوم انسانی و هنر)

 

۴۱.  مجموعه هزار و یک افسانه، تألیف محمدرضا شمس، تهران: محراب قلم، ۱۳۹۷، پنج جلد.

 

سی و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال در یک نگاه

سی و هفتمین دوره این جایزه با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی، در سه بخش کتاب‌های تألیف، ترجمه و تصحیح برای نخستین‌بار طی سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) به زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف (غیر از ایران)، در بهمن ماه جاری برگزار می‌شود.

بر اساس فراخوان منتشره از تمام ناشران، پدیدآورندگان و صاحب‌نظران دعوت شد یک نسخه از کتاب مورد نظر خود را برای شرکت در این جایزه، به نشانی دبیرخانه ارسال کنند.

موضوع آثار ارسالی مطالعات اسلامی؛ شامل کلیات، معارف اسلامی، تاریخ اسلام، رجال، اخلاق، علوم قرآنی، حدیث، ترجمه متون اسلامی، قرآن‌پژوهی و تفسیر، فقه و حقوق اسلامی، علم کلام، فلسفه، تصوف و عرفان، تاریخ علم در اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی، اقتصاد اسلامی، هنر و معماری اسلامی، مطالعات اسلامی معاصر است.

موضوع مطالعات ایرانی نیز؛ شامل کلیات، زبان و زبان‌شناسی ایرانی، مردم‌شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری ایرانی، تاریخ و تمدن ایران باستان، ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی است.

 

آثار ارسالی به سی و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران مقرر شد که از ابتکار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی، تحقیقات و مطالعات ایرانی برخوردار و دارای ویژگی بهره مندی از ارزش‌های فرهنگی بسیار درخور توجه و منطبق با معیارهای تحقیقی، پژوهشی و استناد به منابع معتبر و علمی برخوردار باشند.

تناسب حجم کتاب با محتوا، فصل‌بندی موضوع‌ها، رعایت هماهنگی فصل‌ها و یکدستی مطالب، ذکر فهارس فنی، اهتمام به ویراستاری، آرایه مناسب کتاب و نداشتن اغلاط چاپی، رعایت معیارهای اساسی ترجمه در کتاب‌های ترجمه شده و رعایت آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به همراه توضیحات و حواشی لازم و ارائه نسخ بدل به حد کافی در کتاب‌های تصحیح شده از دیگر ویژگی‌های آثار ارسالی بود.

 

سی و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی با معرفی و تجلیل از برگزیدگان این رویداد بزرگ بین المللی و فرهنگی به کار خود پایان داد.

برای کسب آگاهی بیشتر می‌توانید به خبرگزاری‌های زیر مراجعه کنید.

خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری مهر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:519
    یادداشت ها
    Parameter:305464!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار