کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » ایران شناسی
0.0 (0)
مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب برگزار می‌کند؛
[1398/05/13]

بررسی میراث علمی و ادبی الموت و نویافته‌های باستان‌شناسی  

 

 نشست «میراث علمی و ادبی الموت و و نویافته‌های باستان‌شناسی» دوشنبه، 14 مردادماه در مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب برگزار می‌شود.

 
در این نشست سیدجلال حسینی بدخشانی، عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات اسماعیلی لندن و حمیده چوبک، مدیر پایگاه میراث فرهنگی الموت، سخنرانی خواهد کرد.
 

الموت یا آشیانه عقاب را از جهات گوناگون می‌توان مشهورترین قلعه جهان به شمار آورد. گرچه امروز جز صخره‌هایی از سنگ خارا در دل کوه البرز چیزی از آن باقی نمانده، اما خاطره روزهای باشکوهش همچنان در اذهان جهانیان باقی مانده و افسانه‌های مربوط به آن، به‌خصوص در فضای مجازی روزگار ما، موضوعی دلکش برای خیال‌پردازان شده است. با این حال، میراث علمی و فلسفی و ادبی الموت، از جمله موضوعاتی است که تاکنون کمتر مورد توجه محققان و تاریخ‌نگاران قرار گرفته است.
 

سیدجلال حسینی بدخشانی، عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات اسماعیلی لندن، طی دو دهه گذشته برخی از آثار ارزشمند این پایگاه علمی را که به زبان فارسی تألیف شده‌اند به‌همراه ترجمه انگلیسی آنها منتشر کرده و برخی دیگر را با همکاری میراث مکتوب به صورت عکسی در دسترس محققان قرار داده است. ایشان در این نشست دربارۀ آثار علمی و ادبی این قلمرو تاریخی و فرهنگی به ایراد سخن خواهد پرداخت.
 

از دکتر حسینی بدخشانی تا کنون چندین اثر به زبان‌های فارسی و انگلیسی، عمدتاً درباره میراث علمی، ادبی و فلسفی اسماعیلیان ایران، منتشر شده یا در دست انتشار است. از جمله این آثار می‌توان به تصحیح و پیشگفتار «دیوان قائمیات» اثر حسن محمود کاتب (با مقدمه‌هایی از محمدرضا شفیعی کدکنی و فرهاد دفتری)، تصحیح و پیشگفتار «روضه تسلیم (تصورات)» تألیف خواجه نصیرالدین طوسی (با مقدمه هرمان لندلت)، تصحیح، ترجمه و شرح انگلیسی «سه رساله از تصنیفات خواجه نصیرالدین طوسی (آغاز و انجام، تولی و تبرا، مطلوب المؤمنین)»، و تصحیح، ترجمه و شرح انگلیسی «رساله سیر و سلوک» خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد که از سوی مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری مؤسسه مطالعات اسماعیلی لندن منتشر شده است.
 

دیگر سخنران این نشست حمیده چوبک، رئیس سابق پژوهشکده باستان‌شناسیِ پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، و مدیر پایگاه میراث فرهنگی الموت است که درباره «نویافته‌های باستان‌شناسی در قلعه الموت» سخن خواهد گفت. دکتر چوبک علاوه بر سوابق اجرایی و فعالیت‌های میدانی در کاوش‌های باستان‌شناسی در نقاط مختلف ایران، کتاب‌ها و مقالات متعددی در حوزه پژوهش‌های باستان‌شناسی از جیرفت و دوره اشکانی تا میراث الموت در کارنامه خود دارد. از جمله آثار او در حوزه میراث تاریخی الموت می‌توان به مجموعه سه‌جلدی «قصه‌های سرزمین الموت» (با همکاری یوسف علیخانی و افشین نادری) و نیز «هنرها و صنایع دستی سرزمین الموت» با همکاری معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد.
 

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب به نشانی خیابان انقلاب، بین خیابان ابوریحان و دانشگاه، شمارۀ 1182، (ساختمان فروردین)، طبقه دوم، واحد 8 واقع شده است و حضور برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

    بازدید:637
    یادداشت ها
    Parameter:304587!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار