کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1397/10/16]

بررسی عشق از دیدگاه فلاسفه اسلامی و جامعه‌شناسان در کتاب «جامعه‌شناسی عشق»  

 

«‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جامعه‌شناسی عشق»؛ عنوان به‌روز و مناسبی است که علی طلوعی برای آخرین کتاب چاپ‌شده‌اش انتخاب کرده، در این کتاب، عشق از منظر عرفانی، ادبی، از دو دیدگاه فلاسفه اسلامی، جامعه‌شناسان کلاسیک و جامعه‌شناسان انتقادی بررسی شده است.

 

«‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جامعه‌شناسی عشق»؛ عنوان به‌روز و مناسبی است که علی طلوعی برای آخرین کتاب چاپ‌شده‌اش انتخاب کرده است. طلوعی در مقدمه این کتاب با اشاره به آمار بالای طلاق و انواع جرم و مصرف اندک محصولات فرهنگی نظیر سینما، کنسرت و... این پرسش را به عنوان دغدغه اصلی این روزهای خودش و جامعه مطرح کرده است که آیا می‌شود دغدغه جامعه‌شناسی داشت و به سادگی از کنار این عددها گذشت؟

در این کتاب، عشق از منظر عرفانی، ادبی، از دو دیدگاه فلاسفه اسلامی، جامعه‌شناسان کلاسیک و جامعه‌شناسان انتقادی بررسی شده و به این مفهوم با توجه به نگاه فلاسفه یونان و روان‌‌شناختی اجتماعی در زمینه احساسات و جاذبه میان فردی، نظریه دیاولگ عاشقانه فروم، نظریه رنگ‌آمیزی عشق جان لی و حتی نظریه کالایی شدن عشق باومن پرداخته است.

در فصل اول این کتاب ۳۸۴ صفحه‌ای که انتشارات جامعه‌شناسان آن را منتشر کرده است به تعریف و ریشه‌شناسی واژه عشق، انواع و جایگاه آن در اسطوره‌ها و ادیان نگاهی گذرا شده است. در فصل دوم با رویکرد ادبی ـ عرفانی به موضوع عشق پرداخته شده است و این مبحث، به ویژه در شعر کلاسیک و آثار بزرگ‌ترین شاعران فارسی زبان و نیز به موضوع عشق پرداخته شده است، فصل سوم، دارای رویکرد فلسفی است و عشق را از منظر فلاسفه غرب و فیلسوفان اسلامی تبیین می‌کند. در فصل چهارم نیز ابتدا موضوع عشق با رویکردهای روان‌شناسی اجتماعی و جامعه‌شناسی تشریح شده و سپس رابطه جامعه‌شناسی عشق و جایگاه جامعه‌شناسی عشق در ایران بررسی شده است. 

در مجموع، نتیجه آنچه در این کتاب با عنوان جامعه‌شناسی عشق آمده این است که اکثر مسائل اجتماعی از خانواده‌ و بداخلاقی‌ها یا خودخواهی‌های مفرط و... نشأت می‌گیرد و اگر عشق که نوعی دیگرخواهی است،‌در خانواده جاری شود،‌آستانه تحمل را ارتقا می‌دهد و جامعه را اخلاقی‌تر می‌کند چراکه با عشق می‌توان دیگری را بر خود ترجیح داد. 

وی همچنین تأکید می‌کند نگاه عالمانه به موضوع عشق از یک سو ما را از کلی‌گویی‌های بی‌پایان در این عرصه می‌رهاند و از سوی دیگر شرایطی را فراهم می‌کند که بتوانیم برای بحران‌های پیش روی بشر پاسخی انسانی پیدا کنیم.

علی طلوعی که اتفاقاً هم شعر می‌گوید، هم نثر ادبی می‌نویسد، در مقدمه کتاب جامعه‌شناسی عشق می‌آورد: «من که تمام دار و ندارم یک دل مفقودالاثر، یک پیشانی مهربان و بلند، دو پیشانی بند فیروزه‌ای و یک لیلای مقدس است، همه دل‌مشغولی‌های دوران تحصیلم در رشته جامعه‌شناسی این بوده که هرگز از کنار تفاوت‌هایی که روزگارم را پر کرده است، بی‌تفاوت نگذرم و قطعاً سرآمد این تفاوت‌ها چیزی نیست جز عشق...»

    بازدید:890
    یادداشت ها
    Parameter:303335!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار