کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » ایران شناسی
0.0 (0)
تاریخ دیوان‌سالاری ایران
[1397/01/19]

بررسی سیر تحولات دیوان‌سالاری مغول‌ها در ایران/ یزدان فرخی  

دیوان­سالاری ایرانی یکی از پژوهش­‌های مهم در حوزه تحقیقات تاریخی است. دیوان­سالاران ایرانی به عنوان بخش فرهیخته و صاحب قلم از معدود گروه­‌های حامی فرهنگ، علم و دانش محسوب می­‌شدند. اثر حاضر به بررسی سیر تحولات و جریان بازسازی تشکیلات اداری مغول­‌ها در ایران می­‌پردازد. دوره مغول از دوره‌­های تاثیرگذار در تاریخ ایران محسوب می­‌شود و از نظر برخی پژوهشگران تاثیرات آن در سده­های بعد نیز ماندگار بوده و تداوم یافته است.

کتاب حاضر توسط انتشارات امیرکبیر در سال 1396 چاپ و در پنج فصل سامان­دهی شده است. در فصل نخست به طرح کلیات نظری و ادبیات تحقیق پرداخته و فصل دوم شامل پیش زمینه‌­های دیوانی اواخر حکومت خوارزمشاهیان و عناصر مختلف آن اعم از الگوهای دیوانی اهل ختا و یاسای چنگیزخان است. فصل سوم شامل شش قسمت است که علاوه بر گزارش مختصری از زمینه­‌های حکومت خوارزمشاهی، تاثیرات الگوهای دیوانی ختایی، و یاسای چنگیزخان، به شرح رویدادهای مهم دیوانی و عناصر ترکیب یافته تشکیلات حاکمان مغول توجه شده است. فصل چهارم تشکیلات دیوانی مغول­‌ها در ایران دوره ایلخانان از غازان خان تا ابوسعید بهادر است. آخرین فصل به نتیجه­‌گیری و جمع­‌بندی مباحث اختصاص یافته است.

کتاب دارای شش نمایه، نام­‌ها، جای­‌ها، کتاب‌­ها، مشاغل و مناصب و سلسله­‌ها، فرقه­‌ها، قبایل، گروه­‌ها و نمایه اصطلاحات دیوانی و مدنی است. این کتاب با شماره بازیابی 45ب45ف/952DSR در کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی موجود است.

سکینه مرادی

کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی

majlislib@gmail.com

    بازدید:1733
    یادداشت ها
    Parameter:300398!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار