کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
معرفی تازه‌های کتابخانه مجلس؛
[1397/09/19]

«بررسی روابط اسلام‌گرایان با نخبگان و نهادهای لائیک در ترکیه»  

(معرفی از: مریم نوری، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس)

 

کتاب بررسی روابط اسلام گرایان با نخبگان و نهادهای لائیک در ترکیه (2012-2002) تألیف محمد صابرافشاریان؛ مشهد: نشر مداد مشکی؛ 130ص؛ قطع وزیری، شمارگان 500 نسخه، نوبت چاپ: اول، 1395روانه بازار گردید.

 

کتاب حاضر مشتمل بر پنج فصل، به بررسی مهم‌ترین عرصه‌های همکاری و رقابت اسلام‌گرایان حاکم و نهادها و نخبگان لائیک در مسائل سیاست داخلی و خارجی می‌پردازد.

 در فصل اول کلیات پژوهش نظیر طرح مسئله، سوال اصلی، فرضیه اصلی، پیشینه و اهداف پژوهش و در نهایت به سازماندهی پژوهش پرداخته می‌شود.

در فصل دوم تحت عنوان مبانی نظری پژوهش، به تبیین اسلام گرایی و لائیسیسم و روابط آنها در جوامع اسلامی می‌پردازد.

فصل سوم تاریخ تحولات سیاسی ترکیه را از ابتدای خلافت عثمانی تا زمان قدرت‌یابی اسلام گرایان بررسی می‌کند و ماهیت روابط اسلام گرایان و جریان لائیسیسم را در این برهه مورد توجه قرار می‌دهد.

فصل چهارم به توضیح و تبیین ماهیت روابط اسلام گرایان با مهم ترین نهادهای کمالیست‌ها از جمله ارتش و دادگاه قانون اساسی از سال 2002 تا سال 2012 می‌پردازد.

در فصل پنجم نیز ضمن مرور کلی و جمع بندی پژوهش، به نتیجه‌گیری نهایی پرداخته شده است.

 

این پژوهش، توصیفی و تحلیلی است و غرض از آن شناخت شرایط یا روابط، فرایندها و آثار مشهود در دوره خاصی در کشور ترکیه است، با توجه به اهداف و ماهیت تحقیق شیوه گردآوری اطلاعات اسنادی و کتابخانه‌ای است و ابزار آن نیز کتب، مجلات ، مقالات و جراید و ... هستند. و از لحاظ موضوع و حوزه زمانی مورد بحث، تحقیقی جدید به شمار می‌آید و امید است بتواند به کمبود منابع در این بخش کمک نماید.

 

کتاب حاضر با شماره بازیابی  58413 در اختیار محققان و پژوهشگران کتابخانه مجلس قرار دارد.

 

    بازدید:1042
    یادداشت ها
    Parameter:302495!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار