کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1397/12/06]

بحران معرفت‌شناختی و مسلمانان فعال در غرب  

 

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کتاب «شهروندان مسلمان فعال در غرب» نوشته مشترک ماریو پیوکر و شهرام اکبرزاده و ترجمه رایزنی فرهنگی ایران در استرالیا را منتشر کرد.

 

این کتاب به سفارش مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، از سوی مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی (وابسته به این سازمان) در ۳۸۶ صفحه و شمارگان هزار نسخه وارد بازار نشر ایران شده است.

کتاب هشت فصل دارد که عناوین آن‌ها به ترتیب از این قرار است: «تاریخچه استقرار مسلمانان در غرب»، «وضعیت اجتماعی ـ اقتصادی و آمار جمعیتی مسلمانان»، «تنوع چندفرهنگی و واقعیت‌های موجود»، «رسانه‌ها گفتمان عمومی»، «برداشت‌ها و واکنش‌ها»، «تلاش مسلمانان انگلیس برای به رسمیت‌ شناخته شدن»، «مسلمانان استرالیا و محاسن همکاری» و «مسلمانان آلمان در چالش با رفتارهای تبعیض‌آمیز».

همان‌طور که از سرفصل‌ها مشخص است، کتاب برای بررسی چالش‌ها و بحران‌های معرفت شناسانه مسلمانان در غرب در راستای به رسمیت شناخته شدن خود و هویتشان توسط دولت‌های حاکم است. حضور مسلمانان در این کشورها که از قوانینی سکولار برخوردارند و با برخی شاخصه‌های هویتی مسلمانان از جمله حجاب سر ستیز دارند، سوالاتی را پیرامون کیفیت این حضور به اذهان متبادر می‌کند و شاید مهم‌ترین پرسش این باشد که آیا مسلمانان مهاجرت کرده به اروپا با اگر هویت اسلامی‌شان را به کناری نگذارند، جایگاهی مانند شهروندان درجه یک را خواهند داشت؟

در آغاز مقدمه این کتاب به قلم نویسندگان آن آمده است: «بسیاری از مسلمانان بعد از جنگ جهانی دوم به غرب مهاجرت کردند و از آن زمان تاکنون به کار و زندگی در آنجا مشغول هستند. این امر به چالش‌های نسبتاً فراوان و غیرقابل پیش‌بینی برای مسلمانان تازه‌وارد به جوامع غربی و همچنین کشورهای میزبان منجر شده است. برخی از این چالش‌ها، کوتاه‌مدت بوده و عمدتاً شامل موضوعات کلی فردی و اجتماعی جامعه مسلمانان، مانند اشتغال و مسکن می‌شوند؛ در حالیکه دیگر چالش‌ها، پیچیده‌تر و اساساً در رابطه با چشم‌انداز آینده مسلمانان در غرب بوده‌اند.»

همچنین در فصل ششم این کتاب ذیل عنوان «تلاش مسلمانان انگلیس برای به رسمیت‌ شناخته شدن» در صفحه 249 می‌خوانیم: «طیف وسیعی از گروه‌های مسلمان به علت سرخوردگی و نادیده گرفته شدن توسط دولت بریتانیا و همچنین عدم موفقیت شورای مسلمانان بریتانیا در تغییر سیاست خارجی بریتانیا به وجود آمد. انجمن عربی مسلمانان بریتانیا در سال 1997 و کمیته امور عمومی مسلمانان بریتانیا در سال 2000 تشکیل شدند. این نهادها و بسیاری از نهادهای در حال ظهور دیگر بر بسیج نیروهای محلی تأکید داشتند و اغلب از طریق تظاهرات خیابانی و همچنین دیگر برنامه‌های سیاسی سعی داشتند صدای خود را به گوش مسئولان برسانند.»

    بازدید:565
    یادداشت ها
    Parameter:303875!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار