کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
سخنرانی معاون اول رئیس‌جمهور در اختتامیه نمایشگاه کتاب
[1397/02/23]

باید کتاب را به متن جامعه و زندگی مردم برگردانیم  

 

اسحاق جهانگیری  بعد از بازدید از سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در مراسم اختتامیه این رویداد بزرگ فرهنگی حضور پیدا کرد و به ایراد سخن پرداخت.

وی در این مراسم با اشاره به حضور قابل توجه اقشار مختلف جامعه در نمایشگاه کتاب تهران گفت: در بخش فرهنگ کشور تصمیمات و سیاست‌های مناسبی اتخاذ شده که توانسته است باعث هماهنگی اصحاب فرهنگ و دولت و استمرار این هماهنگی‌ها بشود.

معاون اول رئیس جمهوری کتاب را یک کالای فرهنگی خواند و اظهار کرد: کتاب مظهر اندیشه است و رونق دادن به آن به معنای رونق بخشیدن به اندیشه و نقد است همچنین کتاب میدان رقابت اندیشه و نقد است.

جهانگیری به رویکردهای مثبت و گشایش‌های سیاسی از سوی دولت در زمینه کتاب انیز اشاره کرد و گفت: نشر، عرصه‌ای امری جمعی است و برای رونق بخشی به آن باید همه فعالان حضور داشته باشند؛ هم بخش خصوصی و هم شهروندان باید نسبت به جایگاه اهالی نشر و خانواده کتاب حساس باشند.

وی با بیان این مساله که تعطیلی هر واحد نشر ضربه بزرگی به بدنه فرهنگی کشور است، افزود: با ایجاد و توسعه فضاهای مجازی، کتاب حیات جدیدی یافته است و دولت و وزارت فرهگ و ارشاد اسلامی باید نقش پررنگی در این زمینه داشته باشد.

وی همچنین به شعار امسال نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: شعار «نه به کتاب نخواندن» به این معنا است که باید کتاب را به متن جامعه و زندگی مردم برگردانیم.

معاون اول رئیس جمهوری جهانگیری ترویج کتاب را سیاست دولت خواند، و افزود: نویسندگان جوان و پیشکسوتان نویسنده و همچنین مؤلفان در نقاط مختلف کشور باید مورد توجه قرار بگیرند. همچنی باید به اقتصاد نشر بیشتر توجه کنیم.

وی تأکید کرد: به عنوان کسی که در توسعه و اقتصاد مسئولیت دارد، می گویم که هر کاری اگر اقتصادی نباشد، امکان تداوم یافتن آن با دشواری روبرو خواهد بود.

برگرفته از:‌ خبرگزاری ایبنا

    بازدید:1016
    یادداشت ها
    Parameter:300549!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار