کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
صبح امروز در مصلی امام خمینی انجام شد؛
[1398/02/04]

بازگشایی دروازه‌های فرهنگی چین به روی نمایشگاه کتاب تهران  

 

غرفه کشور چین به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار کرد.

 

غرفه کشور چین که میهمان ویژه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به شمار می‌رود، صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی وی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افتتاح و با این مراسم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز رسماً آغاز به کار کرد.

 

در این مراسم، گئوری مین، معاون وزیر ارتباطات کشور چین در سخنانی با ابراز خوشایند و خرسندی از حضور در شهر خونگرم تهران و حضور دوست داران فرهنگ چین از کشورهای مختلف در نمایشگاه کتاب تهران عنوان کرد: حضور امسال ما برای به اشتراک گذاشتن دوستی و تبادل فرهنگی میان دو کشور اتفاق ویژه ای است. چین و ایران هر دو دارای تمدن باستانی دو هزار ساله هستند و با همین قدمت با یکدیگر به مبادله مشغول بوده اند. فعالیت چین در این نمایشگاه نیز یکی از اقدامات و راهبردهای مهم به منظور تحقق دستورات رهبران دو کشور برای تقویت مبادلات فرهنگی و انسانی میان دو کشور است.

 

وی ادامه داد: چین در نمایشگاه کتاب تهران ۱۵ هزار جلد کتاب برگزیده را در قالب ۴ هزار عنوان تهیه و معرفی می‌کند. فعالیت‌های ما تلاشی است برای توسعه جامعه مشترک بشری و جامعه جهانی. در این راستا کتاب شیوه حکمرانی اثر چی جی پینگ رهبر کشور چین را در این رویداد معرفی خواهیم کرد و آثار دیگری که نشان دهنده ارزش‌های کشور چین در دنیا خواهد بود.

 

در ادامه مراسم محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی حضور کشور چین در نمایشگاه کتاب تهران را حاصل دیپلماسی فرهنگی با محوریت کتاب در دو کشور عنوان کرد و گفت: نام چین برای ایرانیان از روزگاران دور نامی شناخته شده بوده است. شاعران ایرانی برای اشاره به دوردست‌ها و یا نمایش هنر تصویرگری، از نام این کشور استفاده کرده اند. هم شاعران و اهل فرهنگ ما و هم کسانی که این اشعار را می‌خواندند با چین آشنا بودند که بخش زیادی از آن ناشی از شبکه ارتباطی میان دو کشور بوده است. امروز هم جاده معروف ابریشم بیش از هر چیز همانند گذشته برایمان جاده فرهنگ و هنر است و اتفاق امروز نیز زمینه ساز رشد فرهنگی و اقتصادی متقابل میان دو کشور را هموار می‌کند. امیدواریم حضور پربار چین در این نمایشگاه نویدبخش آینده پربار مبادلات فرهنگی میان دو کشور باشد.

 

همچنین در این مراسم آقای کانگ سن سفیر جمهوری خلق چین در تهران نیز در سخنانی کشور ایران و چین را دو کشور صاحب تمدن دیرینه و ریشه دار عنوان کرد و تاکید کرد: در سالهای اخیر به ویژه پس از توسعه راهبردی روابط دو کشور در سال ۲۰۱۶، روابط فرهنگی میان دو کشور توسعه مناسبی پیدا کرده است. حضور ایران در نمایشگاه کتاب پکن و حضور امسال چین در این نمایشگاه دستاوردهای فراوانی برای هر دو کشور ایجاد کرده است که امیدواریم این اتفاق فاصله میان دل‌های مردم دو کشور را نیز کم و به توسعه روابط میان دو کشور کمک شایانی بکند.

 

همچنین در این مراسم، معاون وزیر ارتباطات چین به صورت نمادین با اهدای کتابی به اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پرداخت.

 

این گزارش می‌افزاید غرفه کشور چین در نخستین روز از برگزاری نمایشگاه کتاب میزبان ۱۵ برنامه متنوع فرهنگی خواهد بود.

خبرگزاری مهر

    بازدید:608
    یادداشت ها
    Parameter:304091!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار