کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
0.0 (0)
مجمع عالی حکمت اسلامی
[1396/06/29]

بازدید و دیدار رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی و هیأ ت همراه  

روز چهارشنبه،‌ 29/6/139،‌ آیت‌الله حاج‌شیخ غلام‌رضا فیاضی-رئیس محترم هیأت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی- به اتفاق دکتر محمدتقی یوسفی-رئیس کمیته احیاء و تصحیح آثار «همایش ملی حکیم طهران آقا علی مدرس زنوزی» که در زمستان امسال در تهران و قم برگزار می‌شود، جناب آقای محمدباقر خراسانی-مدیر اجرائی مجمع و آقای حجة‌الاسلام و المسلمین احسان فتاحی-محقق کمیته احیاء و تصحیح آثار «همایش ملی حکیم طهران آقا علی مدرس زنوزی» در جلسه مشترک با حجة‌الاسلام و المسلمین سید علی عماد رئیس کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد، آقای حمید ملکیان-معاون فنی و آقای علی ططری-مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس- شرکت نمودند.

در این جلسه،‌ رئیس کتابخانه پس از خوش‌آمد‌گویی،‌ تصویری کلی از منابع و فعالیت‌ها کتابخانه به ایشان ارائه نمود و سپس در خصوص فعالیت‌های مشترک فیمابین به‌ویژه در زمینه‌های تصحیح و فهرست‌نویسی نسخ خطی، ترغیب و تشویق دانشجویان و استادان فلسفه و حکمت به سوی تصحیح و احیاء میراث مکتوب به خصوص نسخ خطی با موضوع فلسفه و حکمت،‌ چاپ و نشر این تصحیحات و نگارش مقدمه‌های علمی و انتقادی در تصحیح کتب خطی بیاناتی ارائه کرد.

عماد،‌ همچنین با توجه به شناختی که نسبت به این مجمع داشت‌، بیاناتی نیز درباره جایگاه و اهمیت این نهاد فراعلمی در علوم عقلی داشت.

وی، احیاء نسخ خطی و میراث فرهنگی و علمی ایرانیان و مسلمانان در کتابخانه مجلس را یکی از رسالت‌های عمده این کتابخانه برشمرد،‌ کاری که از قبل آغاز شده بود و می‌باید با جدیت ادامه داد.

سپس آقایان فیاضی، خراسانی و فتاح فعالیت‌ها و اهداف  و انتشارات این نهاد را معرفی کردند.

تأسیس این نهاد، پیرو دیدار جمعی از فضلا و نخبگان علوم عقلی حوزه علمیه قم با مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای «مد ظله العالی» در زمستان سال 1382 و تأکید معظم له بر ضرورت و اهمیت علوم عقلی و لزوم تشکیل انجمن یا مجمعی که مرکزیت علوم عقلی را در حوزه علمیه بر عهده داشته باشد، بود. لذا جمعی از اساتید علوم عقلی با تشکیل جلسات متعدد راه‌کارهای تحقق اهداف و منویات معظم له را بررسی کرده نموده که در نهایت منجر به تأسیس مجمع عالی حکمت اسلامی شد.

از این رو مجمع عالی حکمت اسلامی با هدایت مقام معظم رهبری «مدظله العالی» و تحت اشراف حضرات آیات جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی «دامت برکاتهم»، پس از تعیین هیأت مؤسس توسط ناظران محترم عالی و انتخاب هیأت مدیره توسط مجمع عمومی، از اسفند ماه 1384 فعالیت رسمی خود را با برگزاری اولین نشست از سلسله نشست‌های کرسی نظریه‌پردازی با موضوع حرکت در مجردات آغاز نمود.

سپس به بخش نسخ خطی رفتند و در آنجا از نزدیک به مطالعه دقیق و عمیق برخی از نسخ خطی فلسفه و حکمت  کتابخانه مجلس پرداختند.  

سپس آیت‌الله فیاضی بین دو نماز ظهر و عصر در نماز‌خانه کتابخانه مجلس در خصوص شأن جایگاه اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به ویژه حضرت علی و امام حسین علیهما السلام به ایراد سخنرانی پرداخت.

تهیه و تدوین: مجید سائلی

majsaeli@yahoo.com

 

    بازدید:2231
    یادداشت ها
    Parameter:297171!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار