کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
[1397/04/04]

بازدید سفیر گرجستان در ایران و رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان از موزه مجلس  

 

سفیر گرجستان در ایران آقای یوسب چاخواشویلی، رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان آقای کینکاولیدزه، رئیس گروه دوستی پارلمان ایران آقای دکتر علیرضا احمدبیگی و هیئت همراه، در تاریخ 97/4/2 از موزه مجلس شورای اسلامی دیدن کردند.

در این بازدید، صحن علنی مجلس قدیم، مورد توجه ویژه این هیئت قرار گرفت. همچنین آثار ارزشمند کمال‌الملک که در این موزه نگهداری می‌شود، به‌خصوص تابلوی خاکسپاری حضرت مسیح، مورد تحسین بسیار واقع شد.

گروه‌های دوستی پارلمانی در ایران

جدای از پیشینه تاریخی گروه‌های دوستی و پارلمانی در سطح جهان، گروه دوستی پارلمانی در ایران از دوره سوم مجلس شورای اسلامی (مهر 1368) فعالیت خود را آغاز کردند.

موضوع تشکیل گروه‌های دوستی پارلمانی در دور دوم مجلس شورای اسلامی مطرح شد. در این دوره مجالس قانون‌گذاری برخی کشورهای نزدیک به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تشکیل گروه دوستی پارلمانی به مجلس شورای اسلامی را ارائه کردند که به دلایل مختلفی همچون مشکلات ناشی از جنگ تحمیلی و کمبود امکانات اجرایی تشکیل این گروه‌ها محقق نشد. بنابراین بررسی روند افزایش گروه‌های دوستی را باید از مجلس سوم آغاز کرد.

با پایان یافتن جنگ تحمیلی و تأکید ریاست وقت قوه مقننه، موضوع تشکیل گروه‌های دوستی پارلمانی در آغاز دوره سوم در دستور کار قرار گرفت و نهایتاً در تاریخ 12 مهرماه 1368 آیین‌نامه تشکیل گروه‌های دوستی پارلمانی به تصویب رسید. متعاقب آن، اولین گروه دوستی در سال 1368 با پاکستان تشکیل شد. مجلس سوم در این دوره با چند کشور دیگر هم گروه‌های دوستی پارلمانی را تشکیل داد.

 

در ادوار گذشته مجلس به خصوص در دوره‌های پنجم 67، در دوره ششم 67، در دوره هفتم 67، در مجلس هشتم 50 و در مجلس نهم از ترکیب 109 گروه دوستی پارلمانی 24 گروه دوستی شکل‌گرفته است.

طبق روال اداره کل بین‌الملل مجلس، لیست‌های گروه دوستی و پارلمانی که میان ایران و سایر کشورها تشکیل ‌شده را در اختیار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرار می‌دهد تا از طریق این کمیسیون در اختیار نمایندگان قرار داده شود که طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، تعداد اعضای هر گروه دوستی پارلمانی، حداکثر دوازده نفر است. نمایندگان مجلس بر اساس میزان آشنایی خود با آن کشور یا منطقه،‌ درخواست عضویت در آن گروه را مطرح می‌کنند، اگر تعداد درخواست‌ها در یک گروه دوستی پارلمانی بیشتر از دوازده نفر باشد، اولویت با کسانی است که با زبان کشورهای عضو آن منطقه آشناتر باشند یا نوع فعالیتشان در آن کشور با اهداف گروه‌های دوستی پارلمانی، نزدیکی بیشتری داشته باشد؛ در غیر این صورت، اعضای آن گروه به‌قید قرعه انتخاب خواهند شد.

پس از نهایی شدن این لیست‌ها در کمیسیون امنیت، به دفتر رئیس مجلس ارجاع می‌شود تا وی نیز آنها را تأیید کند. پس از تأیید لیست از سوی  رئیس مجلس، طی جلسه‌ای اعضای هیئت‌رئیسه هرکدام از گروه‌های دوستی و پارلمانی مشخص می‌شوند.

 

گزارش از: محمدحسن خلیلی، کارشناس موزه مجلس شورای اسلامی

 

 

 

    بازدید:2096
    یادداشت ها
    Parameter:300704!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار