کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
مرکز اطلاعات علمی(SID)
[1397/06/05]

بازدید رئیس مرکز اطلاعات علمی از کتابخانه مجلس  

در راستای ارتقاء مطالعات ایران‌‌شناسی، کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی طرحی در خصوص تهیه بانک اطلاعات مراکز ایران‌‌‌شناسی ایران و جهان اجراء کرده است. در این ارتباط،‌ 150 مرکز ایران‌‌شناسی شناسایی و از این میان،‌ 40 مرکز شاخص انتخاب گردید و مکاتباتی جهت بازدید،‌ تبادل اندیشه و تجربه و حتی انعقاد تفاهم‌نامه انجام پذیرفت.

لذا در روز یک‌شنبه، 4 شهریور 1397، سرکار خانم دکتر عظیم‌زاده-رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(SID)- و آقای محمدمهدی مشیدی-معاون توسعه بانک‌ها و خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی از بخش‌های خدمات دیجیتال،‌ مرمت و آفت‌زدایی،‌ نسخ خطی،‌ اشاعه اطلاعات،‌ نشریات ادواری و کتابخانه ایران‌شناسی بازدید به عمل آوردند و از نزدیک در جریان منابع و فعالیت‌های این بخش‌ها قرار گرفتند.

سپس جلسه مشترکی با حضور حجة‌الاسلام و المسلمین سید محمدعلی احمدی ابهری-معاون پژوهشی،‌ سیدعلی‌رضا طیرانی-مدیر امور کتابخانه‌ای،‌ سرکار خانم مرادی-مسئول کتابخانه ایران‌شناسی و سرکار خانم عبدالهی-مشاور رئیس کتابخانه مجلس و مجید سائلی-مسئول وب‌سایت کتابخانه مجلس- برگزار گردید.

در این جلسه آقای ابهری به نمایندگی از حجة‌الاسلام و المسلمین سید علی عماد-رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کارکنان کتابخانه خوش‌آمد گفت و معرفی‌ای کلی از کتابخانه مجلس و فعالیت‌های آن به‌ویژه در حوزه پژوهش و انتشارات ارائه کرد. وی همچنین درباره گروه‌های پژوهشی پنجگانه و 4 نشریه پیام بهارستان،‌ نامه بهارستان،‌ اسناد بهارستان و مطبوعات بهارستان مطالبی را بیان کرد.

خانم دکتر عظیم‌زاده نیز ضمن بیان تشکر و خوشحالی خود،‌ بازدید مذکور را به دلیل حجم فعالیت‌ها و ارزش منابع موجود کافی ندانست. وی همچنین از فعالیت‌ها و توانمندی‌های این مرکز گفت و آن را مرکزی مشهور و پر‌بیننده توصیف نمود.

در مورد زمینه‌های همکاری نیز تبادل نظر و تجربه بین مهمانان و همکاران صورت گرفت که تمرکز اصلی روی نمایه‌سازی مشروح مذاکرات مجلس،‌ علم‌سنجی و نمایه‌سازی طرح‌های پژوهشی بود که از جمله کار‌های بسیار مهم و مفید می‌باشد. در نهایت قرار بر این شد که متن اولیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای تهیه و پس از بررسی کارشناسی به امضاء آقای عماد و آقای دکتر حمید‌رضا طیبی-رئیس جهاد دانشگاهی- برسد.

گفتنی است که مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در زمینه‌های زیر فعالیت دارد:

 • بانک‌های اطلاعاتی و منابع علمی
 • بانک اطلاعاتی نشریات علمی
 • علمی‌سنجی
 • نمایه‌سازی
 • تهیه موتور‌های جستجو
 • تهیه پایگاه‌های استنادی
 • بانک اطلاعاتی مجامع علمی
 • بانک اطلاعاتی طرح‌های پژوهشی

نشانی وب‌سایت مرکز: www.sid.ir

پست الکترونیکی مرکز: info@sid.ir

 

گزارش از مجید سائلی

majsaeli@yahoo.com     

 

 

 

 

 

 

 

  بازدید:1553
  یادداشت ها
  Parameter:300879!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار