کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
0.0 (0)
[1397/07/28]

بازدید «رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران» و هیئت همراه، از کتابخانه مجلس  

 

روز سه‌شنبه 97/7/24، خانم ماریا دوتسنکو، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و هیئت همراه،‌ از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی دیدن کردند.

 

کتابخانه مجلس شورای اسلامی، یکی از چهار کتابخانه واسپاری سازمان ملل متحد در ایران است که منابع و اسناد سازمان ملل متحد را دریافت می‌کند. این مسئله از اصلی‌ترین دلایل بازدید خانم دوتسنکو از کتابخانه مجلس بود. در این بازدید که خانم نازنین قائم‌مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و آقای محمد رجایی‌مقدم، معاون این مرکز نیز خانم دوتسنکو را همراهی می‌کردند، ابتدا جلسه‌ای با حضور حجه‌الاسلام سیّدعلی عماد، رئیس کتابخانه مجلس؛ دکتر علی ططری، مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛ سیّدمهدی قریشی، سرپرست روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه؛ یاسر کنعانی، کارشناس روابط بین‌الملل کتابخانه و شقایق غنیان، کارشناس اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس، تشکیل شد.

در این جلسه ابتدا دکتر علی ططری، به معرفی کتابخانه مجلس پرداخت و چنین توضیح داد:

«کتابخانه مجلس در سال 1906م. تأسیس شد و نخستین منابع آن، مجموعه شخصی احتشام‌السلطنه بود که به این کتابخانه اهدا کرد.  کتابخانه تازه‌تأسیس مجلس، تا سال 1912، تنها برای استفاده نمایندگان بود. از این سال به بعد با اختصاص سه اتاق در ساختمان مشروطه، نخستین کتابخانه رسمی مجلس شکل گرفت که دیگر مقامات، کارمندان و برخی خواص هم می‌توانستند از این کتابخانه استفاده کنند.

در سال 1923م. (1302ش.) ساختمان جدیدی برای کتابخانه احداث شد و از این سال کتابخانه مجلس که فضای بیشتری در اختیار داشت، پذیرای عموم محققان و مراجعه‌کنندگان شد. در سال 1949م. (1328ش.) اولین دوره مجلس سنا آغاز به کار کرد. در این دوره سیّدحسن تقی‌زاده، ریاست مجلس سنا را بر عهده گرفت و بنای کتابخانه دیگری را در قوه مقنّنه برای مجلس سنا گذاشت و قوه مقنّنه صاحب دو کتابخانه شد. در سال 1341ش، با کمک مشاوران آلمانی، یک ساختمان مدرن برای کتابخانه مجلس شورای ملّی افتتاح شد که همین ساختمان فعلی است.

کتابخانه مجلس از سال 1995م (1375ش.) با تغییر در ساختار اداری و امتزاج سه بخش کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد، حیات تازه‌ای را آغاز کرد.

 در دو دهه اخیر، کتابخانه مجلس با شتاب شروع به توسعه کرد و مخازن دیگر گنجایش نداشت؛ به همین سبب سنگ بنای ساختمان جدیدی، در پشت همین ساختمان فعلی گذاشته شد.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس، در ادامه درباره مسئولیت کتابخانه مجلس به عنوان یکی از چهار کتابخانه واسپاری سازمان ملل متحد در ایران، توضیح داد: منابع سازمان ملل در حال حاضر بیشتر به صورت الکترونیکی چاپ می‌شود و به همین دلیل درحال گردآوری منابع الکترونیکی این سازمان و فهرست‌نویسی‌شان هستیم. تعدادی از این منابع روی وب‌سایت کتابخانه مجلس نیز معرفی شده و قابل بازیابی است. از دیگر فعالیت‌های کتابخانه مجلس در این حوزه، ترجمه پژوهش‌های سازمان‌ بین‌المجالس و سازمان ملل متحد در حوزه قانون‌گذاری است که ان‌شاءالله بتوانیم در این زمینه با دفتر سازمان ملل در تهران، تعامل بیشتری داشته باشیم. همچنین تلاش داریم تا نمایشگاه‌هایی را به صورت دوره‌ای برای نمایش و معرفی منابع جدید سازمان ملل متحد در تهران، ‌برگزار کنیم.

در ادامه این نشست، رئیس کتابخانه مجلس، به اهمیت اسناد سازمان ملل اشاره کرد و افزود: به باور ما مجموعه اسناد سازمان ملل چون اسناد بین‌المللی همه جوامع بشری است، ارزش ویژه‌ای دارد و تلاش داریم این اسناد هر چه بیشتر و بهتر، در اختیار محققان قرار گیرد.

پس از این،‌ دکتر ططری از پیشنهادات کتابخانه مجلس برای همکاری بیشتر با دفتر اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران، گفت و این پیشنهادات را چنین برشمرد: 1. برگزاری نمایشگاه‌ها، 2. انتشار کتاب از طرح‌های پژوهشی و ترجمه در حوزه قانون‌گذاری و 3. برگزاری کارگاه‌‌های آموزشی.

حجه‌الاسلام عماد، از پیشنهاد کتابخانه مجلس برای برگزاری همایشی مشترک در روز سازمان ملل، گفت و چنین توضیح داد: در این همایش گزارشی از فعالیت‌های کتابخانه مجلس درحوزه سازمان ملل و نمایشگاهی از منابع کتابخانه مجلس در این موضوع ارائه خواهد شد. جزئیات برنامه را خانم قائم‌مقامی و دکتر ططری هماهنگ خوهند کرد.

خانم ماریا دوتسنکو، از این پیشنهاد رئیس کتابخانه مجلس بسیار استقبال کرد و خواستار دعوت شخصیت‌ها، صاحب‌نظران، سفارت‌خانه‌ها و رسانه‌ها بود که حجه‌الاسلام عماد تشخیص این موضوع و بررسی آن را به خانم قائم‌مقامی و دکتر ططری واگذار کرد. خانم دوتسنکو اضافه کرد که 24 اکتبر، مصادف با ‌هفتادمین سالگرد الحاق کتابخانه مجلس به کتابخانه‌های واسپاری سازمان ملل است، دوست داریم این همایش مراسم ویژه‌ای باشد تا بتوانیم به همه دنیا بگوییم ایران عضو ثابت و قدیمی سازمان ملل بوده و از این طریق بتوانیم مشارکت ایران در سازمان ملل را افزایش دهیم. سعی می‌کنیم به این مناسبت نشریات ترجمه شده به فارسی سازمان ملل را هم به کتابخانه مجلس اهدا کنیم. او همچنین پیشنهاد برگزاری نمایشگاهی از عکس‌ها و اسناد هفتاد ساله این همکاری را مطرح کرد و پیشنهاد داد این نمایشگاه دو بار برگزار شود؛ یک بار در کتابخانه مجلس و برای مراجعه‌کنندگان این کتابخانه و یک بار برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی.

رئیس دفتر اطلاعات سازمان ملل در تهران،‌ در مورد عکس‌ها و اسنادی که کتابخانه مجلس از همکاری هفتاد ساله خود با سازمان ملل در اختیار دارد، پیشنهاد جالبی داد و گفت: سازمان ملل قصد دارد با همکاری وزارت امور خارجه ایران، عکس‌های ارتباط ایران با سازمان ملل را به صورت آلبوم عکسی در قالب کتاب، تدوین و چاپ کند که دکتر ظریف هم بر آن مقدمه‌ای خواهند نوشت. کتابخانه مجلس هم در صورت تمایل، عکس‌های از این ارتباط را در اختیار ما قرار  دهد تا در این آلبوم منتشر کنیم.

رئیس کتابخانه مجلس در مورد دیگر همکار‌ی‌ها با دفتر سازمان ملل در تهران، به لزوم انتشار ترجمه پژوهش‌های سازمان ملل اشاره کرد و از کارشناس اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس خواست تا ترجمه‌ کنوانسیون‌های سازمان ملل متحد در بسته‌ای جامع تهیه و روی سایت کتابخانه مجلس قرار گیرد.

 در پایان این نشست، دو جلد از منشورات کتابخانه مجلس با عناوین «مجلس دیروز امروز» و «الفبا تا هنر» به خانم‌ها دوتسنکو و قائم‌مقامی اهدا شد. خانم دوتسنکو نیز لیست مناسبات سازمان ملل، پوستر و ماگ آرمان‌های توسعه پایدار و بُعد غیرسیاسی سازمان ملل را به کتابخانه مجلس اهدا نمود.

 

گزارش از: مرضیه راغبیان

 

    بازدید:2033
    یادداشت ها
    Parameter:301071!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار