کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
[1397/03/12]

بازخوانی شرح زندگی کامران فانی در «آقای کتابدار»  

 

کتاب «آقای کتابدار» شامل گفتگوی مشروح منوچهر دین‌پرست با کامران فانی که از جمله چهره‌های فرهنگی است که عمر خود را سال‌ها به پای کتاب گذاشته.

این کتاب از این جهت که فانی نه تنها کتاب شناسی حرفه‌ای، بلکه مترجم و مولف پرکاری است، قابل توجه و اهمیت است. کارنامه او مملو از آثاری است که تالیف و ترجمه کرده است. فانی از جمله کسانی است که کتابداری مدرن را در ایران ترویج کرد و کتابداری که اینک جزو یکی از تخصص‌های مهم در حوزه فرهنگ محسوب می‌شود، از جمله تلاش‌های اوست. فانی به واسطه تلاش‌های گسترده‌ای که در حوزه کتاب داشته، در تألیف و تدوین و راه‌اندازی دانشنامه‌های متعددی سهیم بوده است. فانی اگرچه عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، همچنان تلاش خود را در جهت توسعه دانش کتابداری متمرکز کرده.

منوچهر دین‌پرست درباره این کتاب عنوان کرده است: در گفت و گوی طولانی که با فانی در منزل شخصی ایشان اواخر سال ۹۰ صورت گرفته سعی کردم به زندگی او فارغ از سؤال‌های کلیشه‌ای توجه کنم.  

در کتاب «آقای کتابدار»، فانی از زندگی و دوران علاقه‌اش به کتاب و کتابداری می گوید. فانی خاطرات و تاملاتش را از دوران تحصیل و دانشجویی آغاز می‌کند و به آشنایی با اصحاب فرهنگ و کتاب می‌رسد. او میان گفتوگو به برخی از خصایل و خصوصیات زندگی شخصی‌اش نیز اشاراتی دارد. اما افق دید او همان کتاب است. کتابی که برای او حکم معشوقی را یافته که گویی زندگی برای او بدون کتاب معنایی ندارد. اما او از علاقه اش به کتاب و کتابداری بسیار میگوید و در بخشی از خاطراتش می گوید که چگونه اوضاع کتابداری را تغییر دادند: بعد از انقلاب برخی از وزارتخانه‌ها تغییر کردند. ما زیرمجموعه وزارت علوم بودیم. کتابخانه ملی هم در ایران وجود داشت و زیرمجموعه وزارت فرهنگ و هنر بود. اما ما جزو وزارت علوم بودیم و کارمان هم کتابداری بود. در واقع همه کتابداران تحصیل‌کرده در مرکز خدمات کتابداری کار میکردند. کتابخانه ملی فقط یک لیسانس داشت که کتابداری خوانده بودند و تمام کارمندانش سنتی بودند. یعنی به نظرم اصلا کتابخانه به معنای جدید نبود و یک کتابخانه عمومی بود. تقریبا همه کتابداران اصلی در مرکز خدمات بودند که زیرنظر وزارتخانه بود تا این رشته جنبه علمی پیدا بکند. بعد از انقلاب وزرات علوم به هم خورد و وزارت فرهنگ و هنر دو قسمت شد. یک بخش جزو وزارت علوم شد و بخشی نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. در همین بلبشو ما خودمان پیشنهاد دادیم که مرکز خدمات کتابداری باید با کتابخانه ملی یکی شود، چون هدف هم همین بود، چون قرار بود از یک جا به بعد همه ما به کتابخانه ملی برویم و آن را درست کنیم. این پیشنهاد مورد قبول واقع شد.

منوچهر دین پرست، روزنامه نگار و فارغ التحصیل فلسفه است. از وی کتاب‌هایی مانند: جنگ هفتاد و دو ملت (بررسی نظریه گفت و گوی تمدن‌ها)؛ سید حسین نصر دلباخته معنویت، واقعیت نمایی و بداهت، تاویل‌های ژان لوک نانسی از سینمای کیارستمی منتشر شده است.

کتاب «آقای کتابدار» را نشر اطلاعات در ۱۵۲ صفحه منتشر کرده است.

 

خبرگزاری مهر

    بازدید:881
    یادداشت ها
    Parameter:300632!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار