کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
کتابخانه مجلس، یکی از کتابخانه‌های واسپاری کشور؛
[1398/04/09]

اهدای کتاب از سوی کتابخانه مجلس به نقاط محروم  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، از کتابخانه‌های واسپاری ایران است و به موجب آن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ‌یک نسخه از هر کتاب چاپی به این کتابخانه تحویل می‌دهد.

برای اطلاع از چگونگی استفاده کتابخانه مجلس از منابعی که از طریق قانون واسپاری به دست این مرکز می‌رسد، با سیّد مهدی قریشی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، گفتگو کرده‌ایم.

 

لطفاً درباره سرنوشت منابعی که از طریق قانون واسپاری به دست کتابخانه مجلس می‌رسد، توضیح دهید.

منابعی که بر اساس قانون واسپاری به دست کتابخانه مجلس می‌رسد، توسط کارشناسان این مرکز بررسی می‌شود و کتاب‌هایی که با سیاست‌های مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس هماهنگی داشته باشد، به مخازن کتابخانه مجلس برای استفاده پژوهشگران و مراجعه‌کنندگان منتقل می‌شود؛ اما کتاب‌هایی که موضوعاتشان طبق سیاست‌های مجموعه‌سازی این مرکز نیست، به روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس سپرده می‌شود.

 

روابط عمومی کتابخانه مجلس، مازاد منابع واسپاری شده را چه می‌کند؟

این منابع مازاد،‌ عموماً کتاب‌های کمک درسی،‌ داستان، رمان و.. است. تلاش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس بر آن است که این منابع را به کتابخانه‌ها، مدارس، مساجد و.. در مناطق محروم کشور ارسال کند. با توجه به سیاست‌های رؤسای مختلف کتابخانه مجلس و ارتباطشان با نمایندگان و مردم مناطق مختلف، درخواست‌های زیادی برای ارسال این منابع به مراکز متنوعی در کشور به روابط عمومی کتابخانه مجلس ارسال می‌شود. روابط عمومی کتابخانه مجلس نیز پس از دریافت این درخواست‌ها و استعلام‌های لازم،‌ منابع درخواستی را به مرکز درخواست‌کننده ارسال می‌کند.

 

آیا اولویتی برای ارسال این منابع وجود دارد؟ چه تعداد منبع به هر مرکز ارسال می‌شود؟

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس خاطر نشان کرد که اولویت ارسال کتاب با مناطق محروم و کمتربرخوردار کشور است و در یک سال گذشته، به حدود صد مرکز مختلف کتاب ارسال شده است. قریشی افزود: درخواست‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند و بر اساس جمعیت، محرومیت و نیاز مرکز درخواست‌کننده، بین 100 تا 250 جلد کتاب به هر مرکز اهدا می‌گردد.

 

(در مورد قانون واسپاری، لازم به توضیح است که واسپاری، مصوبه‌ای قانونی است که به‌موجب آن افراد حقیقی یا حقوقی که اثری را در نسخه‌های متعدد به‌صورت عمومی منتشر کرده‌اند، موظفند یک یا بیش از یک نسخه آن را به مؤسسه‌های ملی تحویل دهند.

 شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌منظور اجرای دقیق و جدی مصوبات مربوط به واسپاری و در پاسخ به درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سال 1368، مصوبه‌ای مستقل و خاص تحت‌عنوان «الزام ناشران به تحویل تعدادی نسخ رایگان انتشارات خود...» تصویب کرد که به‌موجب آن «کلیه ناشران اعم از دولتی و غیردولتی لازم است که به ازای هر هزار نسخه‌ منتشر شده از هر کتاب، دو نسخه را به‌طور رایگان در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهند (حداکثر نسخی که باید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل شود، 10 نسخه است)». وزارت فرهنگ و ارشاد نیز توزیع نسخه‌های دریافتی را به کتابخانه ملّی ایران (دو نسخه)، کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی،  سازمان‌ مدارک‌ فرهنگی‌ انقلاب‌ اسلامی، کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، کتابخانه آستان قدس رضوی، کتابخانه عمومی آیت‌الله مرعشی نجفی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و کتابخانه‌های عمومی، عهده‌دار شد.)

    بازدید:520
    یادداشت ها
    Parameter:304398!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار