کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
مجموعه‌سازی
[1399/05/29]

اهداء مجموعه کتاب‌های مرحوم حجت الاسلام حاج آقاسید حسن صدرنژاد به کتابخانه مجلس  

 

علی اکبرزارع بیدکی مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: مجموعه کتاب‌های مرحوم سید حسن صدرنژاد توسط خانواده وی به کتابخانه مجلس اهداء گردید.

وی گفت: این مجموعه شامل 13 عنوان کتاب چاپ سنگی و سربی و تعدادی کتاب چاپی قدیمی و کتاب 12 نسخه از کتاب سرگذشت‌ها تالیف مرحوم سید حسن صدرنژاد می‌باشد .

وی افزود: موضوع کتاب‌های اهدایی در زمینه‌های علوم اسلامی، احادیث اخلاقی، اخلاق اسلامی، داستان‌های اخلاقی، شعر و نثر فارسی، بهائیگری و بابیگری و تاریخ اسلام می‌باشد. کتاب ارزشمند سرگذشت‌ها به قلم مرحوم صدرنژاد توسط انتشارات کارگزار روابط عمومی در سال 1389 در 287 صفحه چاپ شده است. این کتاب شامل مجموعه‌ای از داستان‌های اخلاقی به همراه مناجات و اشعار در پنجاه بخش داستان و یک بخش اشعار بوده و آنگونه که مولف در مقدمه کتاب به آن اشاره کرده است پنجاه بخش اول، از میان داستان‌ها و حکایاتی‌که خوانده و یا شنیده و جنبه ارشادی داشته است، انتخاب و به رشته تحریر درآمده است.

با توجه به کمبود فضا در کتابخانه مجلس و پیرو صحبت‌های انجام شده با خانواده ایشان تمامی کتاب‌ها ممهور به مهر اهداء مرحوم سید حسن صدرنژاد گردیده و پس از بررسی و جستجوی دقیق توسط کارشناسان بخش فراهم‌آوری کتابخانه و با توجه به نیاز مخازن، کتاب‌ها ثبت و سازماندهی شده و کتب مازاد به مراکز فرهنگی و کتابخانه های دیگر اهداء خواهد گردید.

زارع بیدکی زندگینامه مرحوم صدر را از زبان خانواده ایشان اینگونه نقل می‌کند.

مرحوم صدرنژاد در سال 1310 در خانواده‌ای روحانی در شهرستان محلات متولد و در ماه‌های نخستین تولد، پدر را از دست داد و در نوجوانی با تحصیل در حوزه علمیه اراک و سپس قم از محضر مراجع و علمای عصر خود بهره برد و به درجه اجتهاد نایل آمد.

لباس روحانیت را ردای پیامبر می‌دانست و ارزش و احترامی خاص بر آن قایل بود. روحانیت را شغل و وسیله ارتزاق نمی‌دانست. بلکه آن را موهبتی الهی دانسته و ماموریتی الهی برای جامعه. وی به شغل سردفتری اشتغال داشت و در حفظ حقوق مراجعین سعی و اهتمامی بلیغ داشت. مردی سخنور و اهل شعر و ادب بود. ایشان دارای شش فرزند بوده که یکی از آنان بنام سید امین در کربلای پنج به شهادت رسیدند. مرحوم سید حسن صدرنژاد در بامداد 29 مرداد 1397 دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

از منابع اهدایی این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

سرگذشت‌ها به قلم سید حسن صدرنژاد

رساله شریفه منتخب الاحکام از فتاوی حجه الاسلام و المسلمین سید العماء آقا سید محمد حجه، چاپ سنگی تاریخ چاپ1364، محل نشر مطبعه علمی

رساله ذخیره العباد لیوم المعاد سول و جواب حضرت حجه الاسلام و المسلمین اخوند ملا محمد کاظم خراسانی، چاپ سنگی درذ مطبع مظفری بمبی چاپ گردیده است

حاشیه میرزا علی‌رضا بر حاشیه ملا عبدالله، چاپ سنگی بتاریخ 1300قمری

حق المبین تالیف شیخ احمد بن محمد علی شاهرودی بتاریخ 1333 قمری چاپ سنگی در مطبعه مشهدی خدادادی چاپ شده است.

نقدی بر برچسب‌های ناچسب، جهت طبقاتی اسلام تالیف احمد بنی صدر

انجمن دانش اثر احمد بن محمد شفیع وقار شیرازی چاپ سنگی

عین الحیواه محمد باقر مجلسی چاپ سربی

بدایع الاحکام فی فقه الاسلام، تالیف وحید الاعصار چاپ سنگی تاریه 1324 قمری

 

 

    بازدید:581
    یادداشت ها
    Parameter:305871!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار