کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
معرفی منابع کتابخانه مجلس
[1399/06/02]

اهداء خمسه نظامی شاه طهماسبی به کتابخانه مجلس شورای اسلامی  

 

علی اکبرزارع بیدکی مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: کتاب ارزشمند و نفیس خمسه نظامی شاه طهماسبی اثر یگانه حکیم نظامی گنجوی توسط شهردار محترم تهران جناب آقای دکتر پیروز حناچی به کتابخانه مجلس شورای اسلامی اهداء گردید.

وی گفت: این اثر توسط انتشارات ترجمه و نشر آثار هنری متن و انتشارات سازمان زیباسازی شهر تهران در سال 1398 به صورت مصور و رنگی چاپ گردیده است. این نسخه که هر پنج مثنوی نظامی گنجوی شامل مخزن الاسرار با 2263 بیت، خسرو و شیرین شامل 6512 بیت، لیلی و مجنون با 4718 بیت، هفت پیکر دارای 5136 بیت و اسکندرنامه مشتمل بر شرف‌نامه و خردنامه حاوی 3684 بیت را کامل در بردارد و مشتمل بر 808 صفحه و 17 مجلس نقاشی، یک جفت شمسه، سرلوح مزدوج، ده‌ها کتیبه و بیش از هشتصدگونه تشعیر آن را آراسته است. تاریخ انجام این نسخه سال 946 هجری را نشان می‌دهد و یکی از ویژگی‌های مهم آن تشعیر و حل کاری، یعنی تزیین حواشی صفحات متن با نقوش گیاهی و حیوانی مطلاست که سابقه‌ای طولانی در هنر ایرانی دارد و در این نسخه به اوج می رسد.

وی افزود: این نسخه به لحاظ خوشنوسی نیز ممتاز است، خطی دارد یک دست و استوار به قلم استاد مسلم و شاخص خط نستعلیق در عصر صفوی و بلکه تاریخ خوشنویسی ایران، شاه محمود نیشابوری، که از ابتدا تا انتها بر یک نمط می‌رود و سستی و نقص در آن راه ندارد. تذهیب آن از بهترین نمونه‌های عصر صفوی است و هفده مجلس نقاشی آن به لحاظ کیفیت با بهترین نقاشی‌های شاهنامه شاه طهماسبی پهلو می زند. این نقاشی‌ها بیست سال پس از شاهنامه شاه طهماسبی پدید آمده‌اند و حاصل قلم دوران پختگی و استادی نقاشان همان نسخه اند. نگارگری استادانی بی‌بدیل چون سلطان محمد عراقی، میرک اصفهانی، میرزا علی، میرسید علی و مظفر علی، یکی از نفیس‌ترین و مهم‌ترین نسخ خطی خمسه نظامی در تاریخ هنر ایران را پیش روی ما قرار داده است. از میان نقاشی‌های این نسخه، معراج حضرت رسول(ص)، اثر سلطان محمد، شهره به آفاق دارد و مستغنی از وصف است.

این کتاب با شماره ثبت  598931 در دسترس مراجعین محترم کتابخانه قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:296
    یادداشت ها
    Parameter:305877!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار