کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
تازه‌های کتاب
[1399/12/10]

انقلاب اسلامی در اردبیل  

 

کتاب  انقلاب اسلامی در اردبیل به تالیف رجب ایزدی، رحیم نیکبخت؛ 636ص.؛ انتشارات تهران: موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ نوبت اول چاپ : سال 1399 ، شمارگان 1000 نسخه چاپ و  با قیمت 86000 تومان روانه بازار گردید.

 

اردبیل از نقاط کهن و باستانی ایران و یکی از شهرهای مهم مذهبی است که به دارالارشاد موصوف است و در تاریخ انقلاب اسلامی به سهم خود نقش شایسته­‌ای داشته است. در بررسی نقش اردبیل در تاریخ انقلاب اسلامی باید توجهی ویژه به علما و مراجع این سامان و همچنین تعامل ایشان با دو قشر مهم یعنی بازاریان و فرهنگیان داشت؛ مراجعی چون آیت الله العظمی سید یونس اردبیلی، آیت الله سیدیونس یونسی اردبیلی و علمای مبارزی چون آیت الله مسائلی، آیت الله مروج، آیت الله سیدغنی اردبیلی، آیت الله بهاء­الدین اوستا(علم الهدی) و آیت الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی در رهبری مردم و پیروزی انقلاب اسلامی در آن منطقه نقش مهمی ایفا کردند.

   کتاب حاضرتلاش می‌­کند براساس اسناد، خاطرات و منابع کتابخانه‌­ا‌ی روایتی از تاریخ انقلاب اسلامی در اردبیل ارائه می‌­دهد فرایند، شکل­‌گیری، پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی در شهر اردبیل را مورد بررسی قرار ­دهد. برای تالیف و نگارش این پژوهش از سه دسته منابع بهره جسته­‌اند: نخست اسناد با دسته‌­بندی مختص خود شامل اسناد نهادهای انتظامی، نظامی و اداری-دولتی، اسناد غیردولتی، اسناد تصویری، اسناد صوتی(نوارهای سخنرانی) ، دسته دوم  منابع خاطرات شفاهی دست اندرکاران و شاهدان عینی انقلاب در اردبیل بوده‌­اند که در تهران و اردبیل با آنها مصاحبه شده است. دسته سوم منابع کتابخانه­‌ای بودند از قبیل کتاب، نشریات و روزنامه­‌ها که در حد مقدور بهره بردند. در تالیف و نگارش  کتاب تلاش شده رویکرد توصیفی، تحلیلی رعایت شود. این کتاب در هشت فصل به روایت تاریخ انقلاب اسلامی در اردبیل می­‌پردازد. فصل اول کتاب به پیشینه­‌ی نام و تاریخ مختصر اردبیل از ادوار کهن تا جنبش مشروطه می‌­پردازد. فصل دوم روایت تاریخ اردبیل از انقلاب مشروطه تا سقوط رضاشاه را در برمی‌­گیرد. فصل سوم حوادث تاریخی اردبیل از شهریور 1320 تا 1325 بررسی شده است. فصل چهارم تحولات روی داده در اردبیل از سال 1325 تا 1339 مورد توجه قرار می‌­گیرد. فصل پنجم به بررسی فعالیت­‌های صورت گرفته در اردبیل از شروع نهضت اسلامی تا تبعید امام خمینی پرداخته شده است. فصل ششم به مقطع مهم نهضت اسلامی در اردبیل در ایام تبعید امام خمینی می‌­پردازد. فصل هفتم کتاب فراز مهم تاریخ انقلاب اسلامی در اردبیل را از اوج­گیری نهضت اسلامی با شهادت حاج مصطفی تا رمضان 1357 مورد بررسی قرار می‌­گیرد. فصل هشتم دوران انقلاب اسلامی اردبیل است که از مهرماه تا تثبیت انقلاب را شامل می­‌شود. در ادامه اسناد و تصاویر، گاه‌شمار هم ضمیمه شده است که امید است مورد توجه پژوهشگران و محققان گرامی قرار گیرد.

کتاب حاضر با شماره بازیابی 600444 در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی محققین و پژوهشگران می­‌باشد.

مریم نوری کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل

 

    بازدید:482
    یادداشت ها
    Parameter:306272!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار