کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اخبار فرهنگی مجلس
0.0 (0)
اخبار فرهنگی مجلس؛
[1398/04/09]

انتقاد از قدیمی بودن محتوای کتاب‌های درسی  

 

فرهاد فلاحتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به قدیمی بودن محتوای کتب درسی گفت: برخی از کتب درسی نیاز به تالیف سریع‌تری دارند یعنی باید زمان را در کتب درسی مدنظر قرار دهیم منتها این قضیه برای تمام کتب درسی نیست.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از رشته‌هایی که در آموزش و پرورش در مقطع متوسطه تحصیل می‌شود و بسیاری از کتب ابتدایی مباحث مبنایی و اصولی تعلیم و تربیت را پیگیری می‌کند؛ شاید نوع بیان و گفتار در هر مدت زمانی تغییر کند یا نیاز به تصویرسازی جدید داشته باشد اما اصل آن تکرار شدنی است و به زمانی برمی‌گردد که بشر همیشه به آن در جامعه‌پذیر کردن دانش‌آموزان نیاز دارد.

برخی از کتب درسی به ویژه در مقطع متوسطه و سال دوازدهم و در برخی از دروس، نیاز به نوآوری و اصلاح دارد

کتب درسی مقطع متوسطه و سال دوازدهم و در برخی از دروس ، نیاز به نوآوری دارد

وی ادامه داد: برخی از کتب درسی به ویژه در مقطع متوسطه و سال دوازدهم و در برخی از دروس، نیاز به نوآوری و اصلاح دارد و فعلا آموزش و پرورش هر 5 سال یکبار بنا بر مقررات داخلی خود، سازمان تالیف کتب درسی، کتاب‌های جدیدی را عرضه می‌کند و هر سال نیز این کار تکرار می‌شود.

فلاحتی ادامه داد: به نظر می‌رسد که برخی از کتب درسی که تعداد آنها کمتر از انگشتان یک دست است، باید زیر 5 سال تالیف شود چراکه با رشد تکنولوژی و مسائل علمی که هر روز نسبت به سال گذشته متفاوت‌تر می‌شود، دانش‌آموزان باید با این نوآوری‌ها آشنایی داشته باشند.

 

کلیات تغییر در کتب درسی را قبول دارم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بنده کلیات تغییر در کتب درسی را قبول دارم، تصریح کرد: تعجیل در تغییر کتب درسی باعث می‌شود که خدایی ناکرده به سمت سلایق به ویژه در مباحث سیاسی و جزء‌نگر وارد شویم و تصمیم بگیریم که تغییر کتب درسی را متناسب با رویکرد دولت‌ها انجام دهیم.

 

باید دانش آموزان را برای اهداف چشم انداز 20 ساله تربیت کنیم

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار داشت: به نظر می‌رسد که در چشم‌انداز کلان کشور برای آن چیزی که مقام معظم رهبری به عنوان گام دوم انقلاب معرفی کردند و در اهداف چشم انداز 20 ساله نظام آمده، باید هم به سمت تعلیم و هم آموزش دانش‌آموزان به نحوی حرکت کنیم که دانش آموز پیش روی ما دانش آموزی باشد که برای آینده ایران اسلامی تربیت شده باشد.

    بازدید:903
    یادداشت ها
    Parameter:304402!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار