کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
تاریخ مجلس در ایران
[1397/01/15]

انتشار کتاب نگاهی به ساختار و کارکرد مجلس شورای ملی (دوره‌های بیست و یکم و بیست ودوم)  

جلد نخست مجموعه مقالات ششمین همایش تاریخ مجلس که در تاریخ دوم دی ماه 1394 با حضور جمعی از مقامات کشوری، سفیران، نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، استادان و پژوهشگران در ساختمان مشروطه برگزار شد، ‌با عنوان "نگاهی به ساختار و کارکرد مجلس شورای ملی" در ادوار بیست و یکم و بیست ودوم به زیور طبع آراسته شد.این کتاب، دربردارنده ‌33 مقاله با محوریت بررسی کارکرد مجلس بیست و یکم شورای ملّی است.

در این کتاب، کارکرد و عملکرد پارلمان به عنوان نهاد مؤثر در پیشرفت و توسعة کمّی و کیفی جوامع انسانی، در دوره مورد نظر مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

این کتاب توسط کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، به اهتمام علی ططری – دبیر علمی همایش تاریخ مجلس – در سال 1396، در 610 صفحه به چاپ رسیده است.

در ابتدای کتاب، مقدّمه حج‍ة‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سیّد علی عماد - ریاست محترم کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی - آورده شده است. متن مقدمّه ایشان، بدین شرح است:

آزادیخواهی و مشروطه‌طلبی‌ ایرانیان، با از خودگذشتگی طبقات مختلف اجتماعی و جانفشانی نحله‌های گوناگون فکری سرانجام در سال 1285 هجری شمسی با تشکیل مجلس شورای ملّی به ثمر نشست و در ادوار مختلف حیات و فترتِ خود به فراز و فرودهای خرد و کلان گرفتار آمد.

بسیاری از آنچه در این مجالس مطرح و مورد مباحثه و مناقشه بود، در راستای ارتقاء نظام اجتماعی و مدنی، مطلوب و مترقّی به نظر می‌رسید و برخی نیز حاصل مهندسی سیاسی و دسیسه‌های استعماری اجانب بود.

برخی گفتمان‌های انقلابی، از درون همین مناقشات ظهور کرد؛ کاپیتولاسیون، انقلاب سفید، لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، سپاه دانش و امثال این‌ها از موضوعاتی به شمار می‌آید که زمینه‌ساز ظهور و شکل‌گیری گفتمان انقلاب اسلامی شد و واکنش‌های مهم و مؤثّر و دامنه‌داری را در پی داشت. واگرایی گروه‌های سیاسی و جبهه‌گیری‌های متمایز ایشان در قبال مسائل مختلف و گاه همگرایی همین انجمن‌ها در مواجهه با مواضع یا منافع مشترک، جالب توجّه و گاه عبرت‌آمیز و درس‌آموز است.

تحقیق و تدقیق در جوانب گوناگون مسائل پارلمانی به عنوان مرکز ثقل اغلب تحولات و تغییرات سیاسی ایران،‌ از ضرورت‌های بی‌شائبه‌ای است که البته به دلیل نبودِ آموزش‌های آکادمیک و کمبود متخصّصین امر و عدم سهولت دسترسی به منابع پژوهشی، چندان که بایسته و شایسته است بدان پرداخته نشده است. امّا به هرتقدیر آنچه در سال‌های اخیر چه از حیث پژوهش‌های پارلمانی و چه از حیث فراهم‌آوری و تسهیل دسترسی به منابع اسنادی پارلمانی در کتابخانه مجلس شورای اسلامی پدید آمده است، شایان توجّه و درخور تقدیر است و همکاران محترم مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی به عنوان مبدع و متولّی امر، با برپایی همایش‌های تخصصی تاریخ مجلس و تدوین مجموعه مقالات آن، گام مهم و مؤثر و ماندگاری در این عرصه برداشته‌اند. همین مهم در آینده نیز ـ ان شاء الله ـ‌ با کیفی‌سازی این پژوهش‌ها در گروه‌های پژوهشی تأسیس شده در مرکز پژوهش کتابخانه و به ویژه گروه مطالعات پارلمانی و گروه مطالعات اسنادی، ادامه خواهد یافت.

مشخصات کتاب

نگاهی به ساختار و کارکرد مجلس شورای ملی (دوره‌های بیست و یکم و بیست ودوم)، به اهتمام علی ططری، سال چاپ: 1396، شمارگان: 500، تعداد صفحات: 610 صفحه، قیمت: 000/400 ریال

گزارش از مهری خلیلی    

 

                                                                              

    بازدید:1907
    یادداشت ها
    Parameter:300390!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار