کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
[1397/04/24]

انتشار لوح فشرده احصائیه‌های تجارتی ایران (گزارش صادرات و واردات)  

 

لوح فشرده احصائیه‌های تجارتی ایران (گزارش صادرات و واردات) که گزارش‌های احصائیه تجارتی ایران را طی سال‌های 1281 تا 1332 دربردارد، منتشر می‌شود.

 علی ططری، ‌مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، از انتشار لوح فشرده احصائیه‌های تجارتی ایران (گزارش صادرات و واردات) خبر داد و گفت: یکی از عرصه‌های مهم در تاریخ‌نگاری کشورمان حوزه تاریخ تجارت است که به باور بیشتر کارشناسان و صاحب‌نظران، پژوهش در این حوزه چشمگیر نیست و کمتر از سوی نهادهای مربوطه و مراکز پژوهشی و اسنادی به آن توجه شده است.

ططری تصریح کرد:‌ طی دو سه سال اخیر به همت و حمایت برخی نهادهای اقتصادی دولت مجموعه‌ای از اسناد و مطبوعات سر به مهر تاریخ تجارت دویست سال اخیر کشورمان در حال بازیابی، سازماندهی و انتشار است که برخی از آنها به صورت لوح فشرده در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. اما به رغم تلاش فراوان، گزارش‌هایی هرچند محدود از برخی سال‌ها به دست نیامد که امیدواریم این نقیصه در مراحل بعدی تکثیر این لوح مرتفع شود.

وی ادامه داد: انجام تحقیقات نوین در عرصه تاریخ‌نگاری با موضوعات متنوع منوط به بازیابی اسناد و گزارش‌های دست اول است و بدون حضور این دسته منابع نتیجه کار و تحقیق از اعتبار علمی چندانی برخوردار نیست، اساساً زمانی که در پژوهشی سند مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن پژوهش اعتبار می‌یابد. در ادامه این مسیر به پیشنهاد این نگارنده و با همفکری دوستان پژوهشگر، انتشار گزارش‌های اقتصادی و مالی دولتی در اولویت انتشار و بازیابی قرار گرفت. گزارش‌هایی از وضعیت صادرات و واردات کشور که به «احصائیه تجارتی» معروف است و از سوی اداره گمرک ایران منتشر می‌شده، از مهم‌ترین اسناد مالی یکصد سال اخیر به شمار می‌رود.

وی افزود:  این گزارش‌ها اطلاعات بسیار ارزنده‌ای درباره اقلام صادراتی و وارداتی کشور و نحوه و میزان آن به دست می‌دهد که در دیگر منابع اقتصادی به چشم نمی‌خورد. در میان گزارش‌هایی که با عنوان «احصائیه تجارتی ایران» در این لوح فشرده آمده است، اطلاعات بی‌همتایی از اقلام صادراتی و وارداتی، نرخ حمل و نقل زمینی و دریایی کالا، تشکیلات اداره تجارت، اسامی تجار و بازرگانان سرشناس داخلی، اطلاعات نمایشگاه‌های اقتصادی برگزار شده، قوانین تجارتی ایران و جهان، نقد برخی از قوانین تجارتی، اسامی کشورهایی که با ایران داد و ستد تجارتی دارند، طبقه بندی ممالک جهان براساس اهمیت تجاری و اقتصادی آنها، احصائیه ورود و خروج مسافران از سرحدات ایران، نرخ ارز و همچنین اطلاعات متفرقه راجع به پست و تلگراف، راه‌آهن، جاده‌های شوسه و خطوط کشتیرانی و... وجود دارد.

وی در پایان گفت: در کنار هم قرار گرفتن این مجموعه اطلاعات ذی‌قیمت که از اعتبار قابل تأمل سندی و اداری برخوردار است، امری موثر در روشن ساختن نقاط تاریک تاریخ تجاری کشورمان است و به جرأت می‌توان ادعا کرد که انتشار این مجموعه، مهم‌ترین و مؤثرترین اقدامی است که تاکنون در زمینه انتشار اسناد و گزارش‌های تجاری کشورمان از دو منظر کمی و کیفی انجام شده است.

    بازدید:1239
    یادداشت ها
    Parameter:300765!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار