کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/12/11]

انتشار «فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی»  

 

«فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی» تالیف امیر محمدی و با ویراستاری رضا امینی، جواد محمدی و ملیکا قیاسوند منتشر شد.


طبیعی است که تمام نیاز دانشجویان و علاقه‌مندان پیگیری امر آموزش زبان از طریق کتاب‌های فرهنگ واژگان اجابت نشود. فرهنگ واژگان، رویکرد واژه به واژه و تحت‌اللفظی دارد، در حالی‌که اگر واژه‌ها در جایگاه‌های مختلف استفاده شوند، می‌توانند معنای متفاوتی پیدا کنند. در این وضعیت است که نیاز به کتابی مشتمل بر فرهنگ «اصطلاحات» خود را نشان می‌دهد تا بتواند کاربرد واژگان در جمله و عبارات مختلف را هم برای مخاطب آشکار کند. فرآیند نگارش اثری که به معرفی آن می‌پردازیم قریب به 10 سال زمان برده است و با 900صفحه، بیش از 50 هزار اصطلاح را شامل می‌شود. گردآوری اصطلاحات پرکاربرد زبان انگلیسی و در کنار آن، اشاره به موارد بسیاری از تاریخچه اصطلاحات انگلیسی و فارسی به مخاطبین کمک می‌کند تا ریشه اصطلاحات را بشناسند و از این طریق، مفاهیم را ساده‌تر در ذهن نگه دارند. 

پیش‌گفتار این اثر که انواع اصطلاح در زبان انگلیسی را بررسی کرده به خواننده کمک می‌کند از نوع آن آگاهی یافته و نحوه استفاده را به خوبی فرا بگیرند. همچنین فهرستی از اصطلاحات انگلیسی که بر مبنای موضوع تفکیک شده، به انضمام افعال پرکاربرد چند قسمتی و متناظرهای مهم آنها در پایان کتاب قرار دارد تا زبان‌آموزان دست بازتری برای انتخاب واژگان، عبارات و اصطلاحات داشته باشند. این اثر به گردآوردی صورت‌های مختلف اصطلاحات در زبان انگلیسی و پیشنهاد معادل‌های مناسب آن در زبان فارسی پرداخته است. مولف اثر در تهیه این مجموعه کوشیده است مشابه یک تاریخ‌نگار عمل کرده و با ارائه معادل‌های مناسب فارسی علاقه‌مندان به آموختن اصطلاحات انگلیسی را در این زمینه کمک کند. فرهنگ نویسی واژگان رسمی و دانشگاهی همواره موضوعی مورد توجه پژوهشگران زبان بوده و این اثر می‌تواند در حیطه عامیانه تلاش‌های قبلی را تکمیل کرده و مسیر راه پژوهشگران آتی را روشن کند.

«فرهنگ اصطلاحات عامیانه انگلیسی فارسی» در 900 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و قیمت 120هزارتومان از طریق نشر زرین اندیشمند منتشر و روانه بازار شده است.

    بازدید:189
    یادداشت ها
    Parameter:305525!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار