کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
3.0 (2)
اثر هفته
[1398/09/06]

امرهم شوری بینهم  

معرفی: میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

از مهمترین آثار موزه مجلس، تابلو خوشنویسی تاریخی «امرهم شوری بینهم» اثر محمد حسین عمادُالکُتّاب از بزرگان خوشنویسی ایران است که متن کتیبه آن بخشی از آیه 38 سوره شورا از قرآن کریم را شامل می شود:


«وَالَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَمْرُهُمْ شُورَىٰ بَیْنَهُمْ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ»
ترجمه: «و آنان که امر خدایشان را اجابت کردند و نماز به پا داشتند و کارشان را به مشورت یکدیگر انجام می‌دهند و از آنچه روزی آنها کردیم (به فقیران) انفاق می‌کنند».


این اثر به سبب مناسبت مفهوم آن با موضوع مجلس و اشاره به سنت تاریخی و اسلامی امر مشورت، در تاریخ 1327 ه.ق (1288 ه.ش) به هنگام تشکیل مجلس دوم شورای ملی و برای نصب در جایگاه هیأت رییسه تهیه شده است که در حال حاضر نیز در موزه مجلس، در همان فضا در معرض نمایش قرار دارد. خوشنویسیی این اثر به شیوه نستعلیق جلی با رنگ مشکی بر زمینه ای سبز رنگ انجام گرفته و تزیینات قاب چوبی آن (که در سال های بعد بدان افزوده شده) نیز به شیوه ای فاخر و با نقوش اسلیمی و گل های ختایی رنگارنگ نقاشی شده است.


میرزا محمدحسین سیفی قزوینی (1240-1315 ه.ش) ملقب به عمادُالکُتّاب، پیرو و گسترش دهندهٔ سبک و شیوهٔ خاص میرزای کلهر است که بدون آنکه مستقیم شاگرد وی باشد از روی کتاب‌های چاپی او به تمرین خوشنویسی پرداخت. عمادالکتاب که به نقاشی آبرنگ نیز پرداخته است علاوه بر نستعلیق در ابعاد بزرگ و کوچک (جلی و خفی)، خط نسخ و شکسته نستعلیق را نیز خوش می‌نوشته‌، اوهمچنین مروج کتابچه‌های «رسم المشق» است. عماد الکتاب در سال 1334 ه. ق وارد کمیته مجازات شد و ماموریت تحریر بیانیه های این کمیته را داشت. و چون اعضای این گروه دستگیر و زندانی شدند، وی نیز به مدت 5 سال در زندان به سربرد و پس از آن نیز در قم تحت نظر بود تا آن که در دوره سلطنت رضاشاه پهلوی آزاد و در دفتر مخصوص دربار مأمور تحریرات گردید.
بد نیست بدانیم که علی حاتمی فیلمساز برجسته ایرانی در سریال فاخر تلویزیونی هزاردستان (و بعدها نسخه ای سینمایی با نام کمیته مجازات) شخصیت «رضا تفنگچی» را با الهام و ترکیبی از شخصیت عمادالکتاب و کریم دواتگر در روایت و برداشتی آزاد از وقایع مربوط به کمیته مجازات ساخته و پرداخته است.


عمادالکتاب در سن 75 سالگی در سال 1315 ه‍.ش در تهران درگذشت. و در امامزاده عبدالله شهر ری دفن شد.

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:2668
    یادداشت ها
    Parameter:305134!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار