کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
0.0 (0)
فعالیت‌های پژوهشی کتابخانه مجلس
[1396/08/01]

الوانُ الصُّور (رساله‌ای در فن مصوری و نسخه‌پردازی)  

الوانُ الصُّور (رساله­ای در فن مصوری و نسخه­پردازی)، تالیف مرحمت علی حیدری (متخلص به سرسبز): مقدمه و پژوهش محمد حسین سلیمانی؛ نظارت تولید مرکز پژوهش کتابخانه مجلس شورای اسلامی، 222 ص. 14/5×21/5 س م. شمارگان 1000 نسخه، نوبت اول چاپ 1395، قیمت 20000 تومان.

الوان الصور یکی ار رساله­های بسیار ارزشمند در هنر مصوری و نسخه­پردازی است که در شبه‌قاره هند، کهن­ترین و گسترده­ترین جغرافیای زبان پارسی، رقم خورده و به دست ما رسیده است. این رساله اطلاعات پربهایی را درباره نسخ آرایی(همچون ترکیب رنگ­ها، الوان­ها و آهارگری کاغذ، حل کردن طلا، نقره و رصاص، طلاپوش نمودن و افشان­گری بر وصلی و کاغذ و ....) عرضه کرده و برخی از نکات و اطلاعات ثبت شده در آن را در آثار دیگر نمی­توان یافت.

 

  • تاریخ فرآهم‌آوری نسخه خطی

نسخه خطی الوان الصور در مردادماه 1389 شمسی به گنجینه نسخه­های خطی کتابخانه آستان قدس رضوی افزوده شده و اینک با شماره اموالی 42475 در دسترس است.

 

  • مشخصات کتاب‌شناختی و نسخه‌شناختی

خط نسخه خطی، شکسته نستعلیق و بنا به استناد کاربرگه کتابخانه در قرن سیزده قمری و بر کاغذ نباتی کتابت شده است. طول نسخه 5/20 و عرض 5/13 است. نسخه فاقد سطربندی است و تعداد سطرها در هر برگ از سیزده تا پانزده مختلف است. هر سطر نیز بطور میانگین در برگیرنده چهارده کلمه است.

جلد نسخه  تیماج عنابی زرکوب فرنگی است. در آستر و بدرقه هر دو دفه جلد کاغذ ابر و باد کار شده است. پیوند میان برگ­ها از طریق رکابه و نیز یک صفحه‌شمار عددی به لاتین در صدر ورق­های نسخه برقرار است. بخشی از رکابه‌ها پس از صحافی نادرست با برش خوردن برگ‌ها نابود شده است. برگ‌های پایانی نیز مرمت و وصالی گردیده است. برگ دیباچه با «یا الله» آغاز و متبرک می­شود. همچنین به سبک برخی از کاتبان به ویژه شبه‌قاره، عبارت دعایی (رب یسّر و تمّم بالخیر) در ابتدا و انتهای «بسمله» تقطیع شده است. تمام سرسخن­ها با مرکب شنگرف تحریر شده است.

کوشش مولف الوان الصور بر آن بوده تا میان همه هنرهای نسخه آرایی به ویژه مرقع پردازی پیوند ایجاد کند پرداختن به رنگ کاغذ، درست کردن انواع مرکب، صحافی، ابری سازی، مصورسازی بخشی از این کوشش است.

 

  • سازمان‌ کتاب حاضر

کتاب فوق در بیست و هفت باب تنظیم شده و در خاتمه تصاویر نسخه، واژه نامه، نمایه، کتاب نامه آورده شده است.

کتاب حاضر با شماره بازیابی 562865 در کتابخانه مجلس موجود و در اختیار پژوهشگران و محققین قرار دارد.

 

مریم نوری

کارشناس روابط عمومی و امور بین الملل

    بازدید:2018
    یادداشت ها
    Parameter:298000!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار