کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
تاریخ اسلام
[1399/10/08]

السلام علیک یا فاطمه الزهرا (س)، نور درخشنده  

یاسر کنعانی

 

شخصیت ممتاز  حضرت زهرا (س) نماد کاملی از " زن "و اهمیت به زنان در جامعه نبوی و مذهب تشییع می‌باشد که بدلیل بی‌سلیقگی و کج‌فهمی، هنوز معرفی جامع از این وجود مطهره صورت نگرفته است.

بنا بر نص قرآن کریم و سوره مبارکه" کوثر پیامبر اسلام (ص) با برخورداری از عنایت الهی، در اوج دخترکشی اعراب جاهلی ،فرزندی بنام "فاطمه "را نصیبش کرد تا از تهمت "ابتری "مصون بماند.

حضرت زهرای مرضیه در وقایع بعد از رحلت پیامبر(ص)، بدلیل حق‌طلبی و حمایت از ولایت علی بن ابیطالب، مبغوض خلفای جور گردید و با آزارو اذیت دختر پیامبر و شهادت وی (ص) دوزخ ابدی را نصیب خود کردند.

امروزه معرفی این چهره بی‌نظیر تاریخ، بعنوان بانویی که در اجتماع و تربیت اولادی همچون زینب کبری و حسنین علیهماالسلام  نمود  و همزمان در مبارزه با ظلم سران ثقیفه که بنای تحریف در میراث رسول خدا و تحریف قرآن و احادیث را بنیان نهادند ، به مبارزه برخاست  و شجره خبیثه را در تاریخ رسوا کرد.

در شهر مدینه‌النبی و روضه منوره ،قبر مطهر و قبرستان بقیع تا یکصدسال بیش نمادها و اماکن متعددی همچون باب فاطمه، چاه فاطمه در مسجد النبی(ع) و از همه مهمتر ورودی خانه فاطمه به خانه پیامبر (ص) حفظ شده بود که در اهمیت جایگاه تشییع در تصویر متن  که به امضای شاه صفی می‌باشد، فرمان‌های و احکام دوره اسلامی از ایلخانی تا صفویه در نامه پادشاهان صفوی اسامی اهل بیت و پنج تن با تزیین طغرل مزین می‌شده است و به سلاطین و پادشاهان جهان ارسال گردیده است که امروز برخی از آثار در موزه‌های اروپا و آمریکا نگهداری می‌شود.

منابع :

١- مقدمه‌یی بر شناخت اسناد تاریخی، تالیف دکتر جهانگیر قائم مقامی، انتشارات انجمن آثار ملی ، تهران، ١٣٥٠

٢-المدینه المنوره صور من التاریخ، عبدالعزیز بن عبدالرحمن کعکی، جده ، ١٤٢٦ ه.

 

 

    بازدید:279
    یادداشت ها
    Parameter:306084!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار