کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
0.0 (0)
معرفی تازه‌های انتشارات کتابخانه مجلس؛
[1398/07/10]

اشعار بازیافته کافی ظفر همدانی به چاپ دوم رسید  

معرفی از: مرکز پژوهش کتابخانه مجلس

 

ابراهیم بن محمد بن عبدالله کافی ظفر همدانی، که به «کافی ظفر»، «ظفر همدانی» و «کافی همدانی» نیز شهرت داشته، شاعر بزرگ سدة 5-6ق و از متعلقان دربار سلاجقة عراق عجم است که «ظفر» تخلّص می‌کرده است. از این شاعر بزرگ دیوان مستقلی بر جای نمانده و دیوانچه‌ای که اکنون به چاپ دوم رسیده مجموعه‌ای از اشعار پراکنده کافی ظفر در منابع متعدّد و مختلف خطی و چاپی است. همچنین در بخشی از مقدمّة جامعی که بر این دیوانچه نگاشته شده، به میزان و چگونگی اختلاط اشعار کافی ظفر با شعرایی مانند اثیرالدین اخسیکتی، سید حسن متکلم، جمال‌الدین حمید سیم‌کش، شهاب موید سمرقندی، ایوسعید جرجانی، امیر معزّی، ناصر خسرو، سنایی، اوحدی کرمانی و سمایی مروزی مشخص و معین شده است.

 

کافی ظفر شاعری مضمون‌آفرین است و در توصیف‌پردازی توانایی ویژه‌ای دارد. در اشعار او مسائل حکمی و مضامین خیامی و تلمیحات همراه مؤلفه‌های ادیان مختلف به چشم می‌خورد. همچنین وی متمایل به استفاده از اصطلاحات علوم مختلف و واژگان دشوار دارد و از قوافی سخت و آرایه‌های پیچیده و مغموض بسیار بهره گرفته است.

 

آقای بهروز ایمانی، این متن را در سال جاری با اضافات، بازنگری و  اصلاح، مجدداً تصحیح کرده‌ و انتشارات کتابخانه مجلس شورای اسلامی در قطع وزیری و 194 صفحه به چاپ رسانده است.

    بازدید:693
    یادداشت ها
    Parameter:304861!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار