کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی؛
[1397/12/20]

اسناد نقاره‌خانه حرم رضوی رونمایی می‌شود  

 

مجموعه اسناد مربوط به نقاره‌خانه حرم مطهر رضوی به‌عنوان قدیمی‌ترین نقاره‌خانه مذهبی در ایران، در دومین سه‌شنبه فرهنگی این سازمان رونمایی و معرفی می‌شود.

 

 
ابوالفضل حسن‌آبادی؛ مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در این باره می‌گوید: این اسناد مربوط به دوره صفویه تاکنون است که در این مرکز نگهداری می‌شود. از میان اسناد مربوط به تشکیلات اداری آستان قدس از دوره صفویه تاکنون که در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، بیش از 2 هزار صفحه سند به مسائل نقاره‌خانه می‌پردازد که از این تعداد 200 صفحه متعلق به دوره صفویه، 450 صفحه از افشاریه، 950 صفحه دوره قاجاریه و سایر اسناد مربوط به دوره پهلوی و معاصر است.
 

به‌طور کلی این اسناد، اوراق اداری‌مالی آستان قدس رضوی و دربرگیرنده هزینه‌های این تشکیلات در دوره‌های مختلف بوده و این درحالی است که اطلاعات منحصربه‌فردی همچون تعداد کارکنان نقاره‌خانه، میزان حقوق و نوع مزایای کاری آنان، ساختمان و تعمیرات احتمالی نقاره‌خانه، ابزار نقاره‌خانه و... در آن‌ها یافت می‌شود.
 

نقاره‌زنی از آیین‌های کهن و باشکوه در حرم مطهر رضوی است که براساس یک سنت دیرینه، همه‌روزه پیش از طلوع و غروب آفتاب و همچنین در اعیاد و جشن‌های ملّی و مذهبی انجام می‌شود.
 
آئین معرفی و رونمایی از این اسناد، از ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه 21 اسفندماه در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر حرم مطهر برگزار می‌شود و عموم علاقه‌مندان می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

    بازدید:963
    یادداشت ها
    Parameter:303934!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار