کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » گزارش تصویری
0.0 (0)
مراسم رونمایی
[1397/10/03]

از «رسائل طغرای مشهدی» و شماره جدید نشریه «نامه بهارستان» رونمایی شد  

گزارش از مجید سائلی

publicrelations@ical.ir

 

در نشست معرفی و رونمایی از «رسائل طغرای مشهدی» و شماره جدید نشریه «نامه بهارستان» که در مرکز پژوهش کتابخانه مجلس شورای اسلامی در روز یک‌شنبه،‌ 2 دی 1397 در ساعت سه و نیم بعد از ظهر برگزار شد،‌ سید علی عماد رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، اکبر ایرانی رئیس مرکز پژوهشی میراث مکتوب،‌ سید محمد علی احمدی ابهری معاون پژوهشی کتابخانه مجلس شورای اسلامی و برخی از پژوهشگران و دانشجویان علاقه‌مند به زمینه‌های ادبیات فارسی، نسخ خطی،‌ تصحیح متون و ایران‌شناسی حضور داشتند.

سید علی عماد ضمن خوش‌آمد‌گویی به مهمانان و استقبال از پژوهش‌هایی از این دست و بیان اهمیت و جایگاه چنین پژوهش‌هایی در شناسایی و شناساندن فرهنگ و تمدن ایران و اسلام، به ارائه گزارشی از گروه‌های پژوهشی پنجگانه در مرکز پژوهش و اهم فعالیت‌های آن‌ها پرداخت. وی احیاء میراث خطی کتابخانه مجلس چه سند و چه نسخه خطی و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای پژوهشگران را یکی از اهداف اصلی کتابخانه برشمرد و بیان کرد که در این راستای لازم است که همه همکاری کنند و با همه نهاد‌ها و مؤسسات فعال در این زمینه همکاری داشت.

در زمینه مطالعات پارلمانی گفت مطالعه پیشینه، تاریخ و روش‌های قانون‌گذاری اهمیت دارد و در این ارتباط کار‌های خوبی انجام شده است و در حال انجام نیز است. اسناد ملی و تاریخی یکی دیگر از موضوعات مورد بحث وی بود و این اسناد را منبع بسیار مهمی برای مطالعات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دانست. وی از طرح جامع اسناد مجلس و دیجیتالی کردن آن‌ها خبر داد و آن را یک طرح بزرگ و ملی دانست. فهرست‌نویسی و نمایه‌سازی از دیگر فعالیت‌های این گروه است که می‌باید بیش از پیش فعال گردد. تهیه اصطلاح‌نامه اسناد در چهارچوب نظام‌ طبقه‌بندی پژوهشی از دیگر فعالیت‌های آینده کتابخانه مجلس خواهد بود. در خصوص گروه‌های مطالعات اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی نیز کار‌هایی صورت گرفته و امید است که در سال 1398 شاهد محصولات این گروه‌ها باشیم.

حمایت از دانشجویان دوره‌ کارشناسی ارشد و دکترا و طلاب سطوح سه و چهار در خصوص احیاء میراث مکتوب و انعقاد تفاهم‌نامه و انجام کار‌های مشترک با دیگر مؤسسات از دیگر فعالیت‌های این کتابخانه است.

سخنران بعدی دکتر مهدی رحیم‌‌پور عضو هیأت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود که در آغاز گزارشی از وضعیت و تعداد نسخ خطی شبه قاره هند به ویژه هند،‌ بنگلادش و پاکستان ارائه کرد. وی حفظ و نگهداری و زنده کردن این نسخ را از لحاظ مطالعات ایران‌شناسی،  شناخت بهتر فرهنگ، دانش، ادبیات و تمدن ایران و روابط فرهنگی و تاریخی ایران با همسایگان بسیار سودمند دانست.

در ادامه به محتوای ماهوی اشعار و نثر طغرای مشهدی پرداخت و او را با ذکر مدارک و نمونه‌هایی شاعر و نویسنده‌ای توانا و نوآور دانست. وی سفر‌های بسیار در داخل شبه قاره هند و بین ایران و هند انجام داد و این عامل نیز تأثیری زیادی بر غنای آثار او داشته است. او شعر‌های شهرآشوبی زیادی دارد و این استاد ادبیات فارسی به طور کلی شهرآشوب‌سرایی را بر دو نوع دانست که هر دو نوع به صورت ترکیبی در آثار طغرای مشهدی مشهود است. سپس از مضامین، موضوعات و اصطلاحات فراوان بسیاری که وی در آثار منظوم و منثور خود آورده صحبت کرد. همچنین از اصطلاحات هندی نیز که در این رسائل آمده است.

سپس به نقد کتاب پرداخت،‌ از جمله این که از نسخه‌بدل‌های دیگری که اقدم از نسخ خطی مورد استفاده مصحح این رسائل است نامی برده نشده است و حداقل فهرستی از آن نسخ در این کتاب می‌آمد.

سپس دکتر سیدمحمد صاحبی مصحح و محقق کتاب رسائل طغرای مشهدی سخنرانی کرد. وی از جایگاه ادبی،‌ علمی،‌ فرهنگی و سیاسی،‌ دین و مذهب،‌ خصوصیات اخلاقی،‌ سبک شعر و نثری،‌ اشراف وی در انواع شعر و نوآوری  طغرای مشهدی و شیوه تصحیح،‌ معرفی نسخ خطی مورد استفاده صحبت کرد.

در ادامه آقایان اکبر ایرانی و بهروز ایمانی به طور اجمال به تشریح دیدگاه‌های خود در مورد این رسائل و تصحیح آن پرداختند.

آخرین سخنران دکتر سید محمدعلی احمدی ابهری به معرفی شماره 24،‌ پاییز 1397 که آخرین شماره این مجله در سال 1397 است پرداخت. وی جایگاه این مجله را در میان مجلاتی از این دست،‌ یک جایگاه خاص دانست. زیرا کمتر مجله‌ای است در ایران و حتی خارج که اینقدر بر مباحث نسخه‌شناسی تمرکز داشته باشد. هدف اصلی این مجله نیز همین بوده است یعنی بررسی نسخه‌شناسانه متون و تاریخ هنر و کتاب‌آرایی در تمدن اسلام و ایران.

 

مراسم با رونمایی از این دو اثر و صرف شیرینی به پایان رسید.  

    

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

    بازدید:1139
    یادداشت ها
    Parameter:302567!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار