کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابداری و اطلاع رسانی
5.0 (1)
دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها اعلام کرد:
[1399/01/17]

ادامه فعالیت‌های کتابخانه‌ها در فضای مجازی  

 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها گفت: باوجود تعطیلی کتابخانه‌ها به‌خاطر شیوع ویروس کرونا، فعالیت‌های کتابخوانی و کتابخانه‌ها تعطیل نشده و درحال حاضر برنامه‌هایمان را از طریق فضای مجازی دنبال می‌کنیم.

 

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در گفتگو با بخش خبری رادیو فرهنگ ضمن تشریح اقدامات نهاد کتابخانه‌ها در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها گفت: باتوجه به شرایطی که به‌دلیل بروز و شیوع کرونا در کشور رخ داد، مراکز فرهنگی از جمله کتابخانه های عمومی که نیازمند تجمع بودند، از اوایل اسفندماه سال گذشته به دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شد. چراکه کتابخانه های عمومی هم مرکز تجمع هستند و هم مبادله کتاب می تواند در انتقال این ویروس موثر باشد.

 

وی افزود: با وجود تعطیلی کتابخانه‌های عمومی که بر اساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا تا ۲۲ فروردین نیز ادامه پیدا کرده است، اما فعالیت های کتابخوانی و کتابخانه ها تعطیل نشده است.

 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها با تشریح برنامه‌های برگزارشده توسط این‌نهاد و تعامل با اعضا در فضای مجازی گفت: در حال حاضر ما برنامه‌هایمان را از طریق فضای مجازی دنبال می‌کنیم؛ از جمله دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی که هرساله با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین‌المللی امام رضا (ع) و فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. این‌جشنواره بزرگترین مسابقه کتابخوانی کشور از نظر میزان مشارکت‌کننده است که سال گذشته بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند. دهمین دوره این جشنواره در حال برگزاری است و با همکاری ناشران توانستیم نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌های این مسابقه را در فضای مجازی بارگذاری کنیم و این مسابقه در حال برگزاری است.

 

مختارپور در پایان گفت: دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، جشنواره مرور نویسی ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور با محوریت کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟»، معرفی کتاب توسط کتابداران، مسابقه نقاشی «کرونا را شکست می دهیم» ویژه کودکان، پویش «هر کتابدار یک کتابخوان»، پویش ملی «هر خانه یک کتابخانه» و پویش و مسابقه های مختلف کتابخوانی که توسط ادارات کل استانی نهاد و با ظرفیت های موجود در استان‌ها برگزار می‌شود. از جمله این پویش‌ها می‌توان به پویش خانواده کتابخوان و «در خانه می‌مانیم، کتاب می‌خوانیم، کرونا را شکست می‌دهیم» در استان خراسان رضوی، «تهدید کرونا، فرصت کتابخوانی» در استان البرز، مرحله دوم مسابقه کتابخوان مجازی «مرا بخوان» و پویش خانه بمانیم، کتاب بخوانیم در کتابخانه‌های عمومی استان فارس و برگزاری محفل ادبی فیض توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران با حضور شاعران برجسته و نام آور کشور در فضای مجازی اشاره کرد.

    بازدید:326
    یادداشت ها
    Parameter:305564!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار