کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
تاریخ ادبیات ایران
[1398/07/29]

اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات، از دوره‌ی قاجار تا عصر حاضر  

 

کتاب «اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات، از دوره­ی قاجار تا عصر حاضر»، به کوشش  مهدی نورمحمدی توسط نشر علم منتشر شد.

روزنامه‏‌ها و مجلات قدیمی اطلاعات ارزشمندی دربارۀ وقایع و رویدادهای تاریخی، فرهنگی، هنری و اجتماعی در دوره‏‌های گذشته در اختیار محققین و پژوهشگران قرار می‏‌دهند.

از همین روست که مطبوعات نیز مانند کتب و اسناد، از جمله منابع مهم و معتبر در تحقیق محسوب شده و از نظر دستیابی به نکات تازه‌یاب، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته‏‌اند.

با توجه به محدود بودن اسناد دربارۀ چهره‏‌های مشهور ادبیات معاصر، بررسی روزنامه‏‌ها و مجلات قدیمی در روشن ساختن زوایای پنهان زندگی و آثار آنان، اهمیت فراوانی یافته است.

کتاب «اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات»، جستجویی است گسترده در روزنامه‏‌ها و مجلات دورۀ قاجار تا عصر حاضر که در آن، اخبار و مطالب مربوط به پنج تن از مشاهیر ادب معاصر گردآوری شده است.

با توجه به این که اخبار فراهم آمده، اطلاعات و آگاهی­‌های ارزشمند و نکات جدید و بعضاً منتشرنشده‌­ای را دربارۀ زندگی، اشعار، آثار و افکار مشاهیر ادب معاصر در اختیار قرار می‌دهد، کتاب حاضر به عنوان منبع تحقیقی مستند و معتبر، موجب شناختِ بیشتر علاقه­مندان و محققین  دربارۀ زندگی و آثار شخصیت‏‌های مشهور ادبیات معاصر شده و گامی جهت پژوهش‌‏های بعدی دربارۀ آنان محسوب می­شود.

دفتر اول این مجموعه به میرزادۀ عشقی، ایرج میرزا، اشرف‏الدین حسینی، فرخی یزدی و حیدرعلی کمالی اختصاص دارد و در آینده، دفترهای بعدی دربارۀ سایر چهره‏‌های سرشناس ادبیات معاصر ایران همچون: ملک‏‌الشعرای بهار، عارف قزوینی، علی‏‌اکبر دهخدا، وحید دستگردی، پروین اعتصامی، نیما یوشیج، شهریار، صادق هدایت و فروغ فرخ‏زاد منتشر خواهد شد.

در یک جمع­‌بندی اجمالی، برخی از ویژگی­‌های مهم اخبار و مدارک این کتاب که حاوی مطالب ارزشمند دربارۀ پنج تن از مشاهیر ادب معاصر ایران است، به شرح زیر است:

- انتشار اشعار منتشر نشده­‌ای از میرزادۀ عشقی، ایرج میرزا، نسیم شمال، فرخی یزدی و حیدرعلی کمالی که در دیوان شاعران یاد شده نیامده است.

- عکس منتشر نشده از ایرج میرزا و حیدرعلی کمالی

- مقالۀ منتشرنشده­‌ای از میرزادۀ عشقی با عنوان «نهضت الفبا» که در دیوان وی به چاپ نرسیده است.

- درویش خان موسیقی­دان مشهور، ساخت موسیقی «اپرت بچۀ گدا» اثر میرزادۀ عشقی را بر عهده داشته است.

میرزادۀ عشقی دارای نمایش­نامه­‌ای به نام «خرافات جادوگری» بوده که در دیوان وی به آن اشاره­‌ای نشده و اثری نیز از آن در دست نیست.

-گردآوری روایات مختلف دربارۀ ترور میرزادۀ عشقی و بررسی آن­ها در کنار یکدیگ، تصویر روشنی از چگونگی به قتل رسیدن وی در اختیار قرار می­دهد.

-ایرج میرزا اولین شخصیت شناخته شدۀ ادبی است که مجلس ترحیم او با موسیقی همراه بوده است.

-بر خلاف پندار برخی از نویسندگان و از جمله سعید نفیسی و محمداسماعیل وطن­‌پرست، فرستاده شدن نسیم شمال به دارالمجانین دلایل سیاسی نداشته و توطئه­‌ای از سوی نظمیه برای خاموش ساختن وی نبوده است.

-گردآوری و بررسی روایت­‌های مرتبط با قتل فرخی یزدی که به قلم مطلعین و هم بندهای فرخی به رشتۀ تحریر درآمده است، تصویر دقیق­تر و روشن­تری از این حادثۀ دهشتناک به دست می­‌دهد.

- حیدرعلی کمالی از پیشگامان صائب شناسی در ایران و جزو اولین کسانی است که برای احیای نام و آثار این شاعر بزرگ سبک هندی تلاش­‌های مهمی انجام داده است...

در مجموع، این کتاب حاوی 221خبر است که 66 عنوان آن به میرزادۀ عشقی، 44 عنوان به ایرج میرزا، 41 عنوان به  نسیم شمال، 50  عنوان یه فرخی یزدی و 20 عنوان به حیدرعلی کمالی اختصاص یافته است.

کتاب «اخبار مشاهیر ادب معاصر» که به شادروان استاد ایرج افشار تقدیم شده است، در 416 صفحه و  شمارگان 550 نسخه و 92500 تومان قیمت توسط نشر علم منتشر شده است

 

    بازدید:573
    یادداشت ها
    Parameter:304962!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار