کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و ادب
0.0 (0)
تلاش‌های فرهنگی
[1399/03/13]

احیاء میراث فرهنگی و مبارزاتی کسما  

دکتر فریدون شایسته

 

دیدار و گفت و گوی دکتر شایسته، مهندس بهروز منصوری، مهندس سهیل میرزایی و استاد فرزاد همتایی با سیدجلال سیدمحمدی فرماندار و مهندس توفیقی معاون عمرانی فرمانداری صومعه‌سرا جهت ایجاد موزه نهضت جنگل در کسما

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی فرمانداری صومعه‌سرا، سیدجلال سیدمحمدی فرماندار صومعه سرا در این دیدار با اشاره به  جایگاه قابل اعتنای کسما در تحولات دوره معاصر در ابعاد مختلف، اظهار کرد: بناهای تاریخی بیانگر هویت و فرهنگ تاریخی مردم یک منطقه است.

وی بر حفظ هویت تاریخی منطقه تاکید کرد و گفت: میرزاکوچک خان نماد مبارزه با استکبار بود و شهرستان صومعه‌سرا مرکز حضور و مبارزه نهضت جنگل می‌باشد.

سیدمحمدی ایجاد موزه و احیای منطقه تاریخی کسما را در حفظ و انتقال فرهنگ موثر دانست و عنوان کرد: ایجاد موزه می‌تواند در انتقال تاریخ و فرهنگ به آیندگان موثر باشد؛ در صدد می‌باشیم ساختمان حمام تاریخی کسما را که بازسازی شده است را به مرکز موزه مردم‌شناسی تبدیل کرده و اماکن تاریخی دیگر کسما را که در نهضت جنگل مورد استفاده قرار می‌گرفتند را نیز احیاء کنیم.

فرماندار صومعه‌سرا  در پایان خواستار فعالیت مجدد انجمن فرهنگی به نام کسما که سابقاً ثبت شده است شد و گفت: فعال شدن این انجمن می‌تواند نقش مهم و موثری را در معرفی نقش کسما در نهضت جنگل و همچنین احیا ابناء، اماکن و شخصیت‌های کسمایی نهضت جنگل را ایفا نماید.

در ادامه دکتر فریدون شایسته با ذکر تاریخچه فعالیت و نقش‌آفرینی مردم کسما در دو رخداد سیاسی-اجتماعی دوره معاصر (مشروطیت و جنگل)، خواستار توجه مسئولین شهرستان، جهت ایجاد موزه نهضت جنگل در کسما شد.

وی با بیان اینکه نام شهرک ماسوله توسط سازمان جهانی یونسکو به عنوان شهرک فرهنگی ثبت شده است، افزود: کسما می‌تواند به عنوان یک شهرک تاریخی از سوی شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی ایکوموس(icomos) ثبت شود.

در ادامه استاد همتایی با استناد به آمار و شاخص‌ها، وضعیت دهستان کسما را مورد بررسی قرارداد و چالش‌ها و راه‌کارهای لازم را برای تغییر وضع موجود و نیل به وضع مطلوب‌تر ارائه داد.

همتایی با بیان اینکه ایجاد موزه نهضت جنگل درکسما می‌تواند به یک ناحیه گردشگری فرهنگی تبدیل شود، تصریح کرد: ایجاد موزه نهضت جنگل در کسما می‌تواند راه حلی برای معرفی بیشتر و سوابق تاریخی این اثر باشد.

مهندس منصوری(نوه خالو قنبرکرد، که پدربزرگش از یاران نهضت جنگل بود)، در خاتمه اظهار کرد: تخریب و ویرانی بناهای تاریخی کسما زمینه  محو و فراموشی خاطرات دلاورانه مردم این ناحیه و  دلیرمردان ایران را که به هدف رهایی کشور از چنگال استعمار انگلیس و روسیه و احیای آرمان‌های مشروطه می کوشیدند را به سهولت و آسانی فراهم می‌سازد.

در پایان این دیدار مقرر شد طی جلساتی در آینده، از طریق موسسه به نام انجمن کسما، پیشنهادات و راه‌کارهای عملیاتی و اجرایی، درمحل دفتر فرماندار صومعه‌سرا با شرکت اعضا مطرح و رایزنی گردد.

دیدار مذکور در دهم خرداد ماه ۱۳۹۹ در فرمانداری شهرستان صومعه سرا انجام شد.

توضیح عکس:

 از سمت راست: سید جلال سیدمحمدی، فرماندار  شهرستان صومعه سرا
سمت چپ: داود توفیقی معاون فرماندار شهرستان صومعه سرا

 پایین سمت راست: مهندس سهیل میرزایی محرمان،
سمت چپ: دکتر فریدون شایسته، مهندس بهروز منصوری دانا، استاد فرزاد همتایی

    بازدید:605
    یادداشت ها
    Parameter:305726!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار