کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1398/08/19]

احمد شاه قاجار  

 

1288 هجری شمسی

فرش دستبافت، پشم و پنبه
670*650 میلیمتر

شماره 139 موزه مجلس شورای اسلامی

قالیچه پرتره احمد شاه قاجار ازجمله فرش‌های تاریخی موزه مجلس است که در گالری فرش موزه به نمایش در آمده.
این اثر که ازنوع قالیچه‌های تصویری کرمان است، تصویر احمد شاه را در نوجوانی و هنگام به سلطنت رسیدنش نشان می‌دهد که در همان سال و به مناسبت آغاز سلطنت وی بافته شده است.
این قالیچه  در حاشیه دارای سه ردیف طرح گلزار است که با فت این طرح در مناطق کرمان متداول بوده است، همچنین دو کتیبه بالایی و پایینی آن نام صاحب تصویر، نام سفارش دهنده قالی و تاریخ بافت آن را مشخص می‌کند.
متن کتیبه بالا:    « اوّل سلطان دوره دوم مشروطیت ایران السلطان احمد شاه قاجار 1327»
متن کتیبه پایین: « فرمایش دانشعلی نصره السلطان از کارخانه استاد 1327»

سفارش‌دهنده قالی میرزا محمدعلی خان نصرت‌السلطان دانش علی از جمله فعالین سیاسی عصر مشروطه و نماینده دوره اول مجلس شورای ملی بود که پس از فتح تهران در 1288 در کابینه اول ( کابینه محمد ولی خان تنکابنی سپهدار اعظم) وزیر جنگ و در رمضان همان سال رئیس الوزرا شد.

احمدشاه قاجار (1275- 1308)  فرزند محمد علی شاه، هفتمین و آخرین پادشاه قاجار در ایران بود. و در سال 1288 پس از فتح تهران و خلع محمدعلی‌شاه، با تشکیل مجلس دوم شورای ملی، پس از دوره استبداد صغیر در سن 12 سالگی به پادشاهی رسید.
چون احمدشاه به دلیل سن کم بر اساس قوانین اساسی مشروطه نمی‌توانست سلطنت را به عهده بگیرد برای وی نایب‌السلطنه انتخاب شد. اولین نایب‌السلطنه احمدشاه، بزرگ ایل قاجار عضدالملک بود. سرانجام در نهم آبان 1304 هجری شمسی با رأی مجلس شورای ملی، احمدشاه از پادشاهی خلع و سلسله قاجاریه منقرض اعلام شد.

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:926
    یادداشت ها
    Parameter:305055!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار