کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود:
[1398/04/16]

آیین سپاس رستم  

 

باشگاه شاهنامه‌پژوهان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی «آیین سپاس رستم» را برگزار می‌کند.


میرجلال‌الدین کزازی، شاهین فرهت، امیرحسین ماحوزی و آیدین سلسبیلی سخنرانان این نشست هستند. همچنین کیخسرو دهقان، پریا ماوندادی و یکتا عسگری حموله شاهنامه‌خوانی و نقالی می‌کنند.
 

رستم بزرگ‌ترین قهرمان حماسی شاهنامه فردوسی است که همه‌ی ما اسم او را بسیار شنیده‌ایم. شاهنامه مهم‌ترین کتاب حماسی ایران است که ابوالقاسم فردوسی در قرن ۴ هجری قمری آن را سروده‌ است و بخش بزرگی از آن داستان‌های مربوط به زندگی رستم است؛ از جمله هفت‌خوان رستم، رستم و سهراب، رستم و اسفندیار، رستم و شغاد. او همچنین در داستان‌های مهم دیگری مثل داستان سیاوش و داستان بیژن و منیژه  هم نقش مهمی دارد. رستم فرزند زال و رودابه، پهلوانی از سرزمین زابلستان یا سیستان است.
 

فردوسی در شاهنامه می‌گوید رستم حدود ۶۰۰ سال زندگی کرده و پادشاهی افراد زیادی مثل منوچهر، کیقباد، کیکاووس، کیخسرو، لهراسب، گشتاسب و بهمن را می‌بیند و در زمان حکومت هرکدام از آن‌ها بارها به جنگ دشمنان مختلف و مخصوصاً تورانیان می‌رود و از ایران دفاع می‌کند. در نهایت برادرش «شغاد» او را فریب می‌دهد و می‌کشد.

این مراسم چهارشنبه 19 تیرماه ساعت 4 در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی به نشانی خیابان استاد نجات‌اللهی، بوستان ورشو برگزار می‌شود.

    بازدید:562
    یادداشت ها
    Parameter:304441!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار