کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
دنیای کتاب
[1399/11/26]

آشنایی با مرمت ابنیه: طرح مرمت و احیای خانه خطیبی قزوین  

 

کتاب  آشنایی با مرمت ابنیه: طرح مرمت و احیای خانه خطیبی قزوین به نگارش علی عباسی؛ انتشارات تهران: منشور سمیر؛ 230ص.: مصور؛ نوبت اول چاپ: سال 1398، با شمارگان 200 نسخه چاپ و  به قیمت 55000 تومان روانه بازار گردید.

 

خانه خطیبی  یکی از خانه های تاریخی قزوین است و مالک آن معتمد حاج ملا احمد خطیبی که از کسبه تکیه ناسار شهر قزوین بود. خانه‌ای که معمارانی به نام همانند استاد فرج الله معمار، استاد اسدالله معمار و حاج غلام رضا معمار در ساخت آن مشارکت داشته اند.

خانه خطیبی با ۳۵۰ متر مربع عرصه و ۴۵۰ متر مربع اعیانی در کوچه خطیبی شهر قزوین قرار دارد و به دوره قاجاریه و پهلوی اول بر می‌­گردد. این خانه سه طبقه و سه حیاط مجزا دارد که هم اکنون متروکه و خالی از سکنه است. از نقطه نظر معماری، تمام فضاهای این خانه تناسبات هماهنگ معماری قزوین را دارد. بنای آن کلاً آجری و داخل بنا گچ کاری شده است درها و ارسی ها چوبی و مهتابی نیز در حیاط متروکه دیده می شود سر در زیبای این خانه ، بهترین مشخصه آن است.

تلاش برای دانستن هرچه بیشتر در خصوص معماری محیط و منطقه یا کشوری که در آن زندگی می­‌کنیم باعث می­‌شود تا نگرش انسان نسبت به محیط اطراف خود متفاوت باشد و این تغییر نگرش سبب افزایش ایده­‌های هرچه بهتر در روند بهبود میراث فرهنگی می­‌شود به همین جهت نگارنده کتاب به بررسی خانه خطیبی به عنوان خانه‌­ای که در بافت شهر قزوین قرار گرفته است پرداخته چرا که این امر می­‌تواند اطلاعات خوبی هم از جهت فرهنگی و نیز از لحاظ معماری به ما بدهد که در غنی‌سازی داده های مربوط به میراث فرهنگی کمک شایانی خواهد کرد . این پژوهش درباره شیوه­‌ی معماری سخن می­‌گوید و آن چه در پژوهش خطیبی به عنوان پرسش ذهن را درگیر می­‌کند شیوه معماری آن است. برای مثال: چه نوع اتاق­‌هایی در خانه خطیبی به کار رفته است؟ سیر کولاسیون فضایی بنا چگونه است؟ چه مصالحی در بنا به کار رفته است؟ چه دخل و تصرفاتی در طی گذر زمان در این خانه شکل گرفته است؟ چه عواملی موجب کاهش رونق و تخریب در بنا شده­‌اند؟ آب خانه از کجا تامین می­‌شده است؟ پلان بنا از لحاظ هندسی به چه شکل و فرمی بوده است؟ بررسی آجرکارهای موجود دربنا؟ تحلیل و بررسی چگونگی تزیینات موجود در بنای مذکور که شامل چه تزییناتی می­‌شوند؟ بررسی چگونگی تامین نور و روشنایی در فضای بنا؟ شناخت کامل نسبت به داشته­‌ها و کارکردهای عناصر موجود در خانه راه را برای باز زنده­‌سازی و اعطای کارکرد جدید به آن عناصر باز می­‌نماید. این کتاب می­‌تواند اطلاعات خوبی به خواننده بدهد. امید است مورد توجه محققین و پژوهشگران قرار گیرد.

فهرست مطالب کتاب عبارتند از:

 • پیشگفتار
 • فصل اول: کلیات
 • فصل دوم: مطالعات کلان
 • فصل سوم: آسیب­شناسی و آسیب­‌نگاری
 • فصل چهارم: مبانی نظری
 • فصل پنجم: طرح مرمت
 • فصل ششم: طرح احیاء

کتاب حاضر با شماره بازیابی  597459  در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی محققین و پژوهشگران گرامی می­باشد

مریم نوری کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل

 

  بازدید:265
  یادداشت ها
  Parameter:306185!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار