کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و ادب
0.0 (0)
تلاش برای ثبت جهانی سه تن از مشاهیر ادبیات فارسی؛
[1397/09/18]

آرامگاه شمس تبریزی در خوی و بواسحاق اطعمه و خواجوی کرمانی در شیراز در اولویت ثبت جهانی قرار دارند  

 

فرماندار خوی، محمد عابدی، در نشست اعضای هیئت مدیره تولیت شمس تبریزی اظهارداشت: مقدمات ثبت جهانی و معنوی بارگاه شمس تبریزی در یونسکو فراهم شده و باید اقدامات تکمیلی در این خصوص به سرعت انجام شود.

وی با بیان اینکه با ثبت این بارگاه در یونسکو، توجه مردم جهان به شهر خوی بیش از پیش جلب می شود که باید برای این فرصت برنامه ریزی های لازم صورت گیرد ادامه داد: منار شمس تبریزی از دهه‌های گذشته به ثبت رسیده بود و آرامگاه شمس نیز در دستور کار قرار دارد.

عابدی با اشاره به عملیات اجرایی ساخت بارگاه شمس تبریزی همزمان با سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی طی ماه گذشته عنوان کرد: مجموعه فرهنگی و هنری بارگاه شمس در فضایی به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع زیربنا و ۷۰۰۰ مترمربع محوطه سازی احداث خواهد شد.

فرمانداری خوی همچنین برضرورت صدور مجوزهای کاربری ساخت مطابق با محوطه های تاریخی در بافت و محوطه آرامگاه شمس تبریزی از سوی میراث فرهنگی و شهرداری خوی تاکید

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی برای ساماندهی و ساخت مرکز فرهنگی شمس در خوی اختصاص یافت.

سید تقی کبیری گفت: توسعه محوطه آرامگاه شمس تبریزی، ساخت طرح این آرامگاه و ساخت مرکز فرهنگی و تحقیقاتی شمس تبریزی و سالنهای همایش و موزه از مهمترین برنامه های ساماندهی مقبره شمس تبریزی است که با این اعتبارات اجرایی می شود .

سید فتاح کبیری مدیر عامل تولیت شمس تبریزی هم در این نشست از آغاز فعالیت پژوهشگاه شمس برای برنامه ریزی همایش بین المللی مولانا و شمس در سال آینده خبر داد.

 

در شیراز نیز عبدالمهدی مستکین، -مسئول ثبت جهانی مشاهیر یونسکو در ایران، بواسحاق اطعمه و خواجوی کرمانی را از مشاهیر ادبی و فرهنگی برشمرد که در اولویت ثبت جهانی قرار دارند.

در شیراز تاکنون سعدی، حافظ، قطب الدین شیرازی و سیبویه از جمله شخصیت های ادبی و فرهنگی هستند که به ثبت جهانی رسیده اند. مستکین افزود: شیراز به عنوان دیار هزار مزار به عنوان گنجینه پر ارج در میراث معنوی و مادی است که تلاش می کنیم این روند را ادامه دهیم.

به گفته مسئول ثبت جهانی مشاهیر، ایران در حوزه مشاهیر در میان ۵ کشور برتر جهان از ۱۹۶عضور یونسکو به شمار می رود.

وی، بواسحاق اطعمه و خواجوی کرمانی را از مشاهیر ادبی و فرهنگی شیراز برشمرد که در نوبت ثبت جهانی هستند و افزود: بابا کوهی و بغلی شیرازی و طیف وسیعی از بزرگان مانند ملاصدرا هستند که داریم بستر ثبت جهانی آنان را فراهم می کنیم.

مستکین درخصوص ایجاد دفتر یونسکو در شیراز گفت: اگر قرار بر این باشد که دفتر یونسکو در یکی از شهرهای ایران ایجاد شود، قطعا یکی از شهرهایی که مورد نظر قرار خواهد گرفت شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی کشور است.

مشاور فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو در عین حال ایجاد دفتر یونسکو در شیراز را منوط به مصوبه شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو دانست و گفت: مراحل اولیه آن مطرح شده و نیاز است که مصوبه شورای یادشده متشکل از چند وزیر را داشته باشد.

وی همچنین فراهم شدن زیرساختها و امکانات را از دیگر مراحل ایجاد دفتر یونسکو در شیراز عنوان کرد و گفت: به جهت ثبت های جهانی که در شیراز اتفاق افتاده دفتر ما فعال است و پاسارگاد، تخت جمشید، شهر پارسه، ارگ کریم خانی و بازار وکیل نشان دهنده عزم جدی یونسکو برای ثبت جهانی است.

مشاور فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو مه‌مترین اولویت این نهاد فرهنگی را حفاظت از میراث فرهنگی و مشاهیر دانست و افزود: ترویج اندیشه‌ها و آموزه‌های مشاهیر مهم‌ترین اولویت فرهنگی این کمیسیون در ایران است.

    بازدید:1290
    یادداشت ها
    Parameter:302493!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار