کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و ادب
5.0 (1)
با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
[1398/11/05]

آئین نکوداشت رضا بابایی در قم برگزار شد  

 

 آئین نکوداشت رضا بابایی نویسنده و فعال فرهنگی، تحت عنوان «فرزند قلم» شامگاه پنجشنبه سوم بهمن‌ماه با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهرام سرمست استاندار قم و سیدموسی حسینی کاشانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمع زیادی از فرهیختگان، نویسندگان و علاقه‌مندان در سالن اجتماعات مجتمع ناشران قم برگزار شد.

 


در این مراسم پیام سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آئین نکوداشت این نویسنده توسط محسن جوادی معاون امور فرهنگی این وزارتخانه قرائت شد.
 

در پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به رضا بابایی آمده است:

حقیقت اندیشی و ادبی‌نگاری در آموزه‌های وحیانی و ولائی، از جایگاهی بس بزرگ و سترگ برخوردار است و آنگاه که اندیشه حقیقی در قالب ادبیاتی ذوق مندانه رخ می‌نماید، تاثیری ژرف و شگرف بر مخاطبان می‌گذارد.
حضرت عالی از دانشوران و نویسندگانی هستید که در حوزه‌های گوناگون به‌ویژه پژوهش و آموزش و نگارش توانسته‌اید به‌گونه‌ای سخن بگویید و شیوا و زیبا بنویسید که خفتگانی را بیدار کنید و بیدارانی را به اندیشه حق و حقیقی رهنمون سازید.
این سیر و سلوک علمی و ادبی را به جنابعالی تبریک می‌گویم و آرزوی سلامت و سعادت برای شما را دارم.

 

سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در آئین نکوداشت رضا بابایی، به بخشی از یک دلنوشته این نویسنده مبنی بر اینکه «اگر بپرسند وصیت تو چیست، می‌گویم بخوانید، بخوانید و بخوانید»، تصریح کرد: درد ما به‌واقع همین نخواندن است؛ کتاب تنها گنج دنیاست.
 
وی ادامه داد: فرهنگ ما مدیون مردان بزرگ و مهربانی همچون استاد بابایی است؛ استادی که سال‌ها عمر خود را در راستای فرهنگ صرف کرد و آثار متعددش ما را با فضای کتاب و مطالعه آشنا کرد، امری که جای خالی آن مصیبت امروز ماست.
 
حسینی کاشانی با ابراز امیدواری نسبت به پاسداشت زحمات فعالان فرهنگی این سرزمین، گفت: فرهنگ ما به زحمات افرادی چون بابایی مدیون است. آنچه می‌ماند کتاب است و امیدوارم همگی بتوانیم اثری از خود به یادگار بگذاریم.
  
در بخش دیگری از این آیین، ابوالفضل طریقه‌دار شاعر، نویسنده و پژوهشگر، شعری در وصف رضا بابایی سرود و به صفاتی همچون آزادگی، مهربانی، رواداری، مردم دوستی، عشق به مثنوی، درویش مسلکی، مهر و آزادی او اشاره کرد و گفت: یکی از کارها و ثمرات فعالیت استاد بابایی تلاش برای جلوگیری از تک‌صدایی و رواج چندصدایی بود.
 
نثر خوانی خانم رضوانی و شعر خوانی روشن سلیمانی از شاعران برتر استان از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی رضا بابایی را انسانی پرتلاش و با اخلاص معرفی کرد و گفت: استاد بابایی مسیر ترقی را طی کرد و سال‌ها با آموختن و نوشتن به چهره‌ای آشنا تبدیل شد.
 
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: فروتنی، میل به گمنامی، بلندهمتی، علاقه به رشد و توسعه ایران از جمله خصوصیات بابایی است که در طول سال‌ها تغییر نکرد.
 
جوادی یادآور شد: علاقه به زبان فارسی که نماد فرهنگ ایران است در جان رضا بابایی چنان نفوذ کرده است که نمی‌توان او را بدون زبان فارسی تصور کرد.
 
این مقام مسئول گفت: بابایی تلاش کرده است با دست‌آویز قرار دادن ایمان از گزند هوس دور بماند و دچار غفلت و فراموشی از حقیقت نشود.

 


 علی حیدری نویسنده نیز در بخش دیگری از این برنامه غرقه بودن رضا بابایی در دکان وحدت را از ویژگی‌های بارز این مولف نویسنده برشمرد و گفت: مثنوی‌دانی و مثنوی‌شناسی و غرقه بودن ایشان در این بحر و در دکان وحدت از جمله ویژگی‌های استاد بابایی است.
 
وی اضافه کرد: ما شما را سال‌ها حامی کسانی می‌شناختیم که ادبیات آن‌ها را جلا می‌داده است. ما شما را با حافظ شناختیم و تا امروز که محضرتان را درک می‌کنیم، شما را با سنایی، مولوی، عطار و بزرگان ادب فارسی می‌شناسیم.
 
حیدری تاکید کرد: استاد بابایی در عرصه ادبیات نه تنها نخل بوده‌اند بلکه سرو نیز بوده‌اند، سروی که در مقابل جلوه‌های فریبنده روزگار سر فرود نیاورد و به همین دلیل امروز سرافراز است.
 

در پایان این برنامه هم رضا بابایی، نویسنده و فعال فرهنگی در سخنان کوتاهی گفت: از دوستانی که در این برنامه سخنرانی کردند به ویژه آقای جوادی که من حتی استعداد شاگردی ایشان را نداشتم، و از پیام جناب سیدعباس صالحی، دوست مهربانم قدردانی می‌کنم.
 
بابایی اضافه کرد: در این مدت که بیمار بودم، آن قدر محبت و بزرگواری دیدم که به‌اندازه چند دهه انرژی دارم اما توان ابراز آن را ندارم.
 
وی با تأکید بر اینکه صدای مردم بودن بالاترین امتیاز و مرتبه است، اظهار کرد: تنها آرزوی من این بود که صدای مردم را به گوش تعدادی کر و لال برسانم اما نتوانستم.

 


 

در پایان آئین نکوداشت، رضا بابایی لوح‌ تقدیر به همراه هدایایی از سوی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، آیت الله ری‌شهری رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، بهرام سرمست استاندار قم، سقائیان‌نژاد شهردار قم، بنیاد نخبگان قم، اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و انجمن قلم حوزه به پاس سال‌ها تلاش و دغدغه‌مندی دینی و فرهنگی و سیر و سلوک علمی و ادبی به ایشان اهدا شد.

گزارش از: خبرگزاری ایبنا در قم

    بازدید:790
    یادداشت ها
    Parameter:305430!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار