کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ایرانشناسی
0.0 (0)
[1390/09/04]

کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد آغاز به کار کرد  

مراسم رونمایی از کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد عصر چهارشنبه (2 آذرماه) مصادف با سالگرد تولد دکتر علی شریعتی در کتابخانه حسینیه ارشاد برگزار شد.

مراسم رونمایی از کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد با حضور ناصر مینوچی مقدم، رییس هیات امنای کتابخانه حسینیه ارشاد، مهرناز خراسانچی، رییس کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، سوسن شریعتی، فرزند دکتر علی شریعتی و جمعی از اساتید کتابداری کشور برگزار شد.

کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد با هدف دسترس‌پذیر ساختن منابع ارزشمند کتابخانه برای تمامی کاربران اینترنتی در اقصی نقاط جهان در آذرماه سال جاری مقارن با سالگرد تولد دکتر علی شریعتی افتتاح شد. 

برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های لازم برای راه‌اندازی این کتابخانه از سال 1388 شروع شد. تمامی منابع موجود در کمیته‌ای متشکل از متخصصان ارزشیابی شده و مدارک چاپی ارزشمند پس از تفکیک اسکن و سپس منابع منتخب اعم از چاپی و غیر چاپی به منابع کتابخانه دیجیتال اضافه می‌شود. 

از طرفی به دلیل نیازهای ویژه‌ای که کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد برای ارایه خدمات مطلوب به صورت اینترنتی داشت پس از بررسی‌های دقیق نرم‌افزارهای مدیریت جامع کتابخانه و کتابخانه دیجیتالی انتخاب شدند که علاوه بر پاسخگویی به نیازها بتوانند به طور موثر با هم ارتباط برقرار کنند.

کتابخانه دیجیتال حسینیه ارشاد دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را از سایر کتابخانه‌ها متمایز می‌کند. 

ارتباط با نرم‌افزار مدیریت جامع کتابخانه‌ای

برای اولین بار در کشور ارتباط دو نرم‌افزار (کتابخانه دیجیتال و نرم‌افزار مدیریت جامع کتابخانه) در سطوح عضو گیری تمدید و رزرو مدرک و مشاهده پروفایل امانت عضو میسر شده است که امنیت و حفاظت تمامی ارتباط‌های Web service دو نرم‌افزار از طریق ارتباط VPN تضمین شده است. این امکان سبب می‌شود که حتی اعضای کتابخانه سنتی نیز بتوانند از طریق درگاه کتابخانه دیجیتال علاوه بر استفاده از امکانات کتابخانه دیجیتال، پروفایل شخصی خود را مشاهده کرده و در صورت نیاز مدارک امانتی خود را تمدید  یا مدارک جدید را رزرو کنند. 

با توجه به ارتباط بین دو نرم‌افزار و ایجاد درگاه واحد عضو پذیری، هر فرد می‌تواند با عضویت در هر یک از این دو نرم‌افزار، از خدمات و امکانات جامع هر دو سامانه استفاده کند. برای سهولت در پرداخت‌ها از جمله حق عضویت یا تمدید از نرم‌افزار ویژه‌ای برای اتصال به درگاه اینترنتی بانک استفاده می‌شود. 

مشاهده اطلاعات کتابشناختی تمامی مدارک موجود از طریق درگاه کتابخانه دیجیتال بدین معنی که علاوه بر مشاهده منابع دیجیتال شده امکان جستجو و مشاهده اطلاعات کتابشناختی تمامی منابع موجود در کتابخانه عمومی حسینیه ارشادامکان‌پذیر است.

بازدید:73
یادداشت ها
Parameter:279180!model&5141 -LayoutId:5141 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-نمونه پژوهش