کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره پنجم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏۵
[1396/05/02]

جلسه: ۲۱۲ جلسه دویست و دوازده صورت مشروح مجلس دهم آبان ماه ۱۳۰۴  

مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏۵

جلسه: ۲۱۲

جلسه دویست و دوازده صورت مشروح مجلس دهم آبان ماه ۱۳۰۴

مجلس یک ساعت و یک ربع قبل از ظهر به رپاست آقاى تدین نایب رئیس تشکیل گردید.

(صورت مجلس روز قبل را آقاى آقا میرزا شهاب قرائت نمودند)

نایب رئیس- آقاى آقا سید یعقوب

(اجازه)

آقا سید یعقوب- قبل از دستور عرضى دارم.

نایب رئیس- آقاى سلطانى

سلطانى- قبل از دستور

نایب رئیس- آقاى دامغانى‏

دامغانى- قبل از دستور

نایب رئیس- آقاى میرزایى‏

میرزایى- بنده هم قبل از دستور عرض دارم.

نایب رئیس- آقاى بهار

بهار- در صورت مجلس بنده را غایب بى‌اجازه نوشته‌اند در صورتی که بعضى از آقایان دوستان مطلعند که دیروز بنده فوق‌العاده کسالت داشتم به علاوه به واسطه نداشتن تلفن مطلع نبودم که جلسه علنى تشکیل می‌شود و معمولاً هم روزهای بک‌شنبه جلسه تشکیل می‌شد. امروز هم شرحى عرض کرده‌ام و این دلایل را هم اینجا عرض کرده‌ام که بنده را غایب با اجازه ثبت فرمایند.

نایب رئیس- با اجازه ثبت می‌شود. آقاى میرزا شهاب

(اجازه)

آقاى آقا میرزا شهاب- بنده در صورت مجلس اعتراضى دارم.

آقاى جهانشاهى با حکم وزارت عدلیه به تبریز تشریف برده‌اند و آنجا سمت قضاوت دارند مع‌ذلک در صورت مجلس غایب با‌ اجازه نوشته بودند.

یکى هم اکبر میرزا اردشیرى است که ناخوش بودند دیروز هم تب داشتند و شاید هم اجازه خواسته باشند ایشان را هم غایب بى‌اجازه نوشته‌اند.

نایب رئیس- در قسمت اول اسم آقاى جهانشاهى را اشتباهاً نوشته‌اند و الا اسم‌شان از دفتر زده شده است. قسمت ثانى هم اصلاح می‌شود. دیگر فرمایشى نیست؟

جمعى از نمایندگان- خیر.

نایب رئیس- صورت مجلس تصویب شد. آقاى آقا سید یعقوب

(اجازه)

آقا سید یعقوب- یک مسأله را که حقیقت عام‌البلوى است و در مجلس هم غالباً آقایان نمایندکان متوجه این مسأله بوده‌اند و اهتمامى در این باب داشته‌اند به عرض آقایان می‌رسانم مخصوصاً این ایام که اعضا محترم کمیسیون بودجه‌ها را تحت نظر دارند خواستم به عرض آقایان برسانم که روزنامه‌جات محلى و مطبوعات را ملاحظه فرمایند.

حقیقت یک قسمت پریشانى افراد را نشان می‌دهد.

افراد ایرانى حقیقت این طور درو مى‌شوند یک داسى است. داس مرض که آنها را درو‌ می‌کند با این بیچارگى که برای مردم هست ما ملاحظه می‌کنیم که ایران از چند جهت فقیر است یکى از آن جهات فقر افرادى است. ایران به این بزرگى باید افراد داشته باشد تا او را آباد کند.

این بلاى مبرم مالاریا که آن قدر ما فریاد زدیم که متصل شهریار را دور می‌کند از آن طرف در ورامین تخم گذاشته مخصوصاً در روزنامه‌جات ملاحظه بفرمایید ببینید توجه در این موضوع کم‌تر شده است مخصوصاً نوشته است که متوفیات در تیر ماه که اول تابستان باشد سیصد است و متولدات صد و پنجاه، حالا درست عددش در نظرم نیست ولى خیلى کم‌تر است. این قسمت را تحت حساب بیاورید ملاحظه فرمایید چطور به زودى نژاد ایران منقرض می‌شود.

این روزها که کمیسیون بودجه، بودجه را تحت نظر دارد

بنده مخصوصاً خواستم تقاضا کنم که مجلس شوراى ملى با یک جدیتى از دولت تقاضا کند یک محل مخصوصى از براى جلوگیرى از مالاریا معین کنند.

محل را هم بنده می‌توانم پیدا کنم نهایت نماینده نمی‌تواند بگوید.

یک محل‌هایى هست به جاى این خرج‌هایى که براى تبصره‌ها که فایده ندارد می‌کنند آن محل‌ها را اختصاص بدهند براى این کار که اولادهاى ایران از بین نروند.

بنده خواستم مخصوصاً به مقام نیابت ریاست، ریاست کمیسیون بودجه را هم عهده‌دار هستند تذکر بدهم. امروز که کمیسیون بودجه تشکیل می‌شود مخصوصاً از دولت بخواهند که یک محل‌هایى مخصوصاً براى مالاریا در تحت نظر بگیرند.

کمیسیون فوائد عامه راپورت مفصلى در این باب داده است که دولت اگر سالى ده هزار تومان خرج کند تا پنج سال به کلى مرض مالاریا در شهریار و ساوجبلاغ موقوف می‌شود.

حالا می‌خواهیم یک قدم‌هایى به سمت سعادت برداریم باید بدانیم که اول قدم صحت عمومى است این بود که مراتب را به عرض مجلس رساندم.‏

نایب رئیس- آقاى سلطانى

(اجازه)

سلطانى- عرضى ندارم.

نایب رئیس- آقاى دامغانى

(اجازه)

دامغانى- سال‌ها بود که اهالى صفحات شاهرود و یک قسمت از زوار خراسان مخصوصاً زوار حضرت رضا علیه آله فى التحیه و الثناء مبتلا به تهاجم ترامکه بودند تا این که اخیراً در اثر عزم و اراده والاحضرت پهلوى سوق قشون در آن ناحیه داده شده و از قرار اخباری که می‌رسد مراکز مهمه تراکمه را قشون تصرف کرده و به زودى همه را خلع صلاح خواهند کرد یا کرده‌اند.

چند جلسه بود که بنده می‌خواستم این عرض را بکنم ولى موفق نشدم. عجالتاً از طرف اهالى آن سامان از اقدامات مجدانه و اراده کافى والا حضرت پهلوى تشکر می‌کنم و پس از این که دیروز ماده واحده از مجلس گذشت امیدوارم پس از این مسأله والا حضرت ایشان شکرانه تصویب ماده واحده بر جدیت خودشان بیفزایند و وسایل تخته قاپى کردن و بومى کردن تراکمه را فراهم آورند و ضمناً از مجلس هم راجع به گذراندن ماده واحده دیروز تشکر می‌کنم که حق را به مرکز خودش قرار دادند.

نایب رئیس- آقاى رضوى

(اجازه)

حاج میرزا عبدالوهاب رضوى- چون آقاى آقا سید یعقوب شرحى از عده تلفات مرکز فرمودند بنده هم ناچارم شرحى از ولایت خودم عرض کنم تا بلکه آقایان همراهى کرده فکرى به حال آن بدبخت‌ها بنمایند.

اگر فکرى شد که چه بهتر و اگر هم نشد بنده تکلیف خودم عمل کرده‌ام. اهالى

+++

همدان به واسطه این حمل غله دچار یک قحطى خیلى سختى شده‌اند و پنج روز یا ده روز منتهى بیست روز دیگر بیشتر طول نمی‌کشد که راه‌هاى آنجا به کلى مسدود خواهد شد و به طوری که بنده اطلاع دارم هزار خروار جنس در شهر و اطراف نیست و اگر وضعیت این طور باشد تمام اهالى تلف خواهند شد.

بنده هى داد زده‌ام ولى فایده نبخشیده و حالا هم مخصوصاً استدعا می‌کنم تذکرى به دولت داده شود بلکه فکرى براى اهالى بدبخت آنجا بشود زیرا با این ترتیب اهالى تلف خواهند شد.

اگر این مملکت عده لازم دارد که باید یک فکرى بشود و اگر هم لازم ندارد که هم فرمایش آقاى آقا سید یعقوب بی‌خود است و هم عرض بنده و بیشتر از این هم چیزى عرض نمی‌کنم. ‏

نایب رئیس- تذکر داده می‌شود خبر کمیسیون محاسبات راجع به لایحه تفریغ بودجه مجلس بابت سنه ۱۳۰۲ مطرح است

(به شرح ذیل قرائت شد)

ماده اول- مخارج مجلس شورای ملى از بابت دوازده ماهه سال هزار و سیصد و دو موافق ماده (۱) الى (۳) ضمیمه (۱) بر طبق بودجه مصوبه مبلغ دویست و بیست و دو هزار و نهصد و هفتاد و هفت تومان و یک هزار و هشتصد و بیست و پنج دینار تصویب می‌شود.

ماده دوم- عایدات باغ بهارستان و مطبعه مجلس شوراى ملى از بابت سال ۱۳۰۲ موافق ماده (۴) ضمیمه (۱) به مبلغ بیست و پنج هزار و چهل تومان و هشت هزار و سیزده شاهى تصویب مى‌شود.

ماده اول‏

فقره ۱

مقررى آقایان نمایندگان محترم ۷۰ ر ۵۷۸۰۹۴ قران‏

فقره دو

حقوق اعضا و اجزا اداره تقنینیه با اعتبار فوق‌العاده ۳۵ ر ۲۶۷۸۶۴ قران‏

فقره ۳

حقوق اعضا و اجزا اداره مباشرت ۰۵ ر ۳۰۰۰۸۲۷ قران‏

فقره ۴

مصارف ماهانه و سالانه: ۵۵ ر ۱۱۷۴۲۹ قران

مبلغ کل ۶۵ر ۱۲۶۴۲۱۵ قران

ماده دوم

مصارف فوق‌العاده (بنایى- اثاثیه- مخارج جشن وغیره) ۳۵ ر ۴۲۴۴۲۰ قران‏

ماده سوم‏

فقره ۱

حقوق کارکنان مطبعه ۹۵ ر ۸۹۹۱۵ قران‏

فقره ۲

مصارف متفرقه و اثاثیه مطبعه ۸۷۵ ر ۴۵۱۲۱۹ جمع: ۸۲۵ ر ۵۴۱۱۳۵

جمع کل مصارف یک ساله: ۸۲۵ ر ۲۲۲۹۷۷ قران‏

ماده چهارم‏

عایدات باغ بهارستان ۶۰ ر ۹۸۲۵ قران

عایدات مطیعه مجلس ۰۵ ر ۲۴۰۵۸۳ قران

جمع ۶۵ ر ۲۵۰۴۰۸ قران‏

نایب رئیس- شور در کلیات است. آقاى اخگر

(اجازه)

اخگر- موافقم.‏

نایب رئیس- آقاى آقا سید یعقوب

(اجازه)

آقا سید یعقوب- موافقم.‏

نایب رئیس- مخالفى نیست؟

(گفتند- خیر)

نایب رئیس- رأى می‌گیریم به شور در مواد. آقایانی که تصویب می‌کنند قیام فرمایند.

(اکثر نمایندگان قیام کردند) توضیحاً عرض می‌کنم که ماده اول داراى سه ماده جز است و هر یک از این سه ماده داراى فقرانى است که به عرض آقایان مى‌رسد.

به نظر بنده این طور می‌رسد که ماده یک و دو و سه که در ضمن ماده اول است اگر تبدیل به قسمت بشود بهتر است زیرا یک ماده مشتمل بر سه ماده است و این خوب نیست. آقاى بیات

(اجازه)

مرتضى قلى خان بیات- عرض می‌کنم ترتیب ماده بندى دو قسم است یکى آن طور که بجز ماده‌بندى شده و ماده اول که به مواد اول و دوم و سوم قسمت شده و یکى هم ماده‌بندى به طور کلى است مثل همان ماده اول و دوم و به عقیده بنده سه ماده جز را در تحت یک ماده قرار دادن اشکالى ندارد چون آن موادى که راجع به مخارج و عایدات نوشته شده به صورت جز است و آن دو ماه شامل تمام این قسمت‌ها است‏.

نایب رئیس- آقاى ارباب کیخسرو

(اجازه)

ارباب کیخسرو- اینجا هیچ فرقى نمى‌کند که به چه قسم رأى گرفته شود به هر صورت مقصود حاصل است ولى همان طور که آقاى بیات فرمودند ترتیب بودجه همیشه معمولش این طور بوده که مواد جز را نوشته و به اطلاع آقایان نمایندگان می‌رسد و جز‌به‌جز رأى گرفته می‌شده ولى آن دو ماده یکى خرج است و یکى عواید حالا هم بسته به نظر آقایان است‏.

نایب رئیس- آقا سید یعقوب

(اجازه)

آقا سید یعقوب- بنده موافق هستم با فرمایش آقاى نایب رئیس برخلاف فرمایش آقاى ارباب براى این که خودشان فرمودند در واقع دو ماده است یک ماده جمع است و یک ماده خرج و همان طورى که آقاى نایب رئیس اظهار کردند ماده اول که خرج است داراى سه جزء است.

به این جهت به عقیده بنده آن سه جز را نمى‌توان یک ماده فرض کرد براى این که کلیه بودجه یک ماده جمع دارد و ماده خرج و خرجش مشتمل است بر سه جزء و هر سه جزء تحت یک ماده است.

عقیده بنده این است که دو ماده شود یک ماده جمع یک ماده خرج و در آن سه جز ماده خرج هم جداگانه رأى گرفته شود.

نایب رئیس- آقاى دستغیب

(اجازه)

دستغیب- بنده هم همین طور موافقم که در طرز ماده‌بندى اشتباه شده ماده‌بندى این طور غلط است و باید فقرات نوشته شود.

نایب رئیس- آقاى بیات

(اجازه)

بیات- این اشکالى که مى‌فرمایید ممکن است مواد جز فقره شود ولى درهر‌حال فرق نمى‌کند.

نایب رئیس- فقره هم نمى‌شود نوشت براى این که خود ماده اول مشتمل بر چهار فقره است.

حالا مى‌خواهید جز بنویسید یا قسمت درهرحال این یک اصلاح عبارتى است.

آقاى شیروانى

(اجازه)

شیروانى- در این ستون‌بندى تیترش را فقرات گذاشته و این مواد از فقره یک تا سه مى‌شود.

نایب رئیس- آقاى شریعت‌زاده

(اجازه)

شریعت‌زاده- این اشکالى ندارد چون اینجا نوشته است ماده اول بالایش نوشته است شرح.

پس شرح ماده اول که شده دیگر اشکالى ندارد.

نایب رئیس- رأى مى‌گیریم به قسمت اول از ماده اول که مشتمل بر چهار فقره است.

فقره اول مقررى آقایان نمایندگان محترم مبلغ پنجاه و هفت هزار و هشتصد و نه تومان و چهار قران و هفتصد دینار.

فقره دوم حقوق اجزا و اعضا اداره تقنینه با اعتبار فوق‌العاده به مبلغ بیست و شش هزار و هفتصد و هشتاد و شش تومان و چهار قران و سیصد و پنجاه دینار.

فقره سوم حقوق اعضا و اجزا اداره مباشرت به مبلغ سى هزار و هشتاد و دو تومان و هفت هزارو یک شاهى و فقره چهارم مصارف ماهانه و سالانه یازده هزار و هفتصد و چهل و دو تومان و نه قران پانصد و پنجاه دینار که جمع کل چهار فقره می‌شود یک صد و بیست و شش هزار و چهار صد و بیست و یک تومان و پنج قران و سیزده شاهى.

سلطانى- بنده نسبت به فقرات تقاضاى تجزبه می‌کنم‏.

نایب رئیس- رأى مى‌گیریم به فقره اول بنا بر تجزبه. حقوق آقایان نمایندگان آقایانی که تصویب می‌کنند قیام فرمایند.

(اغلب قیام نمودند)

نایب رئیس- تصویب شد.

+++

رأی می‌گیریم به فقره دوم حقوق اعضا اداره تنقینیه آقایانی که تصویب می‌فرمایند قیام فرمایند.

(غالب نمایندگان قیام نمودند)

نایب رئیس- تصویب شد.رأى گرفته می‌شود به فقره سوم حقوق اجزا اداره مباشرت آقایانى که تصویب می‌کنند قیام فرمایند.

(اکثر برخاستند)

نایب رئیس- رأی می‌گیریم به فقره چهارم مصارف ماهانه و سالانه آقایانی که تصویب می‌فرمایند قیام نمایند.

(عده زیادی برخاستند)

نایب رئیس- تصویب شد. رأی می‌گیریم به مجموع این چهار فقره به مبلغ یک صد و بیست و شش هزار و چهارصد و بیست و یک تومان و پنج قران و سیزده شاهی آقایانی که تصویب می‌فرمایند قیام فرمایند.

(جمع کثیرى قیام نمودند)

نایب رئیس- تصویب شد.

قسمت دوم از ماده اول مصارف فوق‌العاده بنایى، اثاثیه، مخارج جشن و غیره که یک فقره است به مبلغ چهل و دو هزار و چهارصد و چهل و دو تومان و هفت شاهى آقایانى که این قسمت را تصویب مى‌فرمایند قیام نمایند. (اکثر نمایندگان قیام نمودند)

نایب رئیس- تصویب شد. (خطاب به آقاى سلطانى) نسبت به این فقرات هم تقاضاى تجزیه می‌کنید.

سلطانى- خیر

نایب رئیس- قسمت سوم از ماده اول مشتمل بر دو جز اول حقوق کارکنان مطبعه مبلغ هشت هزار و نهصد و نود و یک تومان و پنج قران و نهصد و پنجاه دینار.

دوم مصارف متفرقه و اثاثیه مطبعه مبلغ چهل و پنج هزار و صد و بیست و یک تومان و نه قران هشتصد و هفتاد و پنج دینار که جمع کل دو فقره می‌شود. پانصد و چهل و یک هزار و صد و سى و پنج قران و هشتصد و بیست و پنج دینار آقایانى که این مبلغ را تصویب مى‌نمایند قیام فرمایند.

(اغلب قیام نمودند)

نایب رئیس- تصویب شد. رأى مى‌گیریم به ماده اول از قانون بودجه مخالفى نیست آقایانى که تصویب می‌کنند قیام فرمایند.

(غالب نمایندگان قیام نمودند)

نایب رئیس- تصویب شد. نسبت به ماده دوم از قانون بودجه مخالفى نیست؟

جمعى از نمایندگان- خیر.

نایب رئیس- ماده دو یک قسمت دارد که مشتمل بر دو ماده است عایدات باغ بهارستان. نه هزار و هشتصد و بیست و پنج قران و ششصد دینار.

عایدات مطبعه مجلس دویست و چهل هزار و پانصد و هشتاد و سه قران و پنجاه دینار جمع این قسمت می‌شود دویست و پنجاه هزار و ۴۰۸ قران و ۶۵۰ دینار.

رأى مى‌گیریم به این قسمت که عین ماده دوم است آقایانى که تصویب مى‌کنند قیام فرمایند.

(اغلب قیام نمودند)

نایب رئیس- تصویب شد. شور در کلیات است. مخالفى نیست؟

جمعى از نمایندگان- خیر.

نایب رئیس- رأى می‌گیریم با ورقه نسبت به این قانون تفریغ بودجه آقایانى که تصویب می‌کنند ورقه سفید و الا ورقه کبود خواهند داد.

(اخذ و استخراج آرا به عمل آمده نتیجه به قرار ذیل حاصل گردید)

ورقه سفید علامت قبول (۷۰)

نایب رئیس- عده حضار هشتاد و چهار. قانون تفریغ بودجه مجلس بابت سنه ۱۳۰۲ به اکثریت ۷۰ رأى تصویب شد.

اسامى رأى دهندگان: آقایان شیروانى، هایم، نجات، سلطانى، آقا میرزا سیدحسن کاشانى، فرج‌الله خان کردستانى، آصف، آقا سید یعقوب، آقا میرزا محمد‌تقى بهار، آقا شیخ فرج‌الله.

میرزا صادق خان اکبر، حسن آقا ملک، ابوالحسن خان پیرنیا، حاج میرزا‌رضا دامغانى، طباطبایى دیبا، دکتر امیر ‌خان اعلم، دستغیب، آقا شیخ محمد‌على طهرانى، حاج میرزا علیرضا، میرزا عبدالله خان معتمد، حاج آقا‌رضا رفیع. مرتضى قلی خان بیات، ایزدى، قائم مقام، محمد‌ولى خان اسدى، شریعت‌زاده، آقا شیخ هادى طاهرى، بهرامى، میرزا محمود‌ خان وحید، دیوانبیگى، افسر، یحیى، زنگنه، خطیبى، افشار، سلطان ابراهیم خان افخمى، آقا میرزا شهاب‌الدین، آقا سید محمد‌على شوشترى، محمدولى میرزا فیروز، کى استوان.

آقا سید ابراهیم ضیا،. میرزا حبیب‌الله خان شادلو، میرزایى، حاج میرزا اسدالله خان، ارباب کیخسرو، سهراب‌ خان، لطف‌الله خان تقوایى، سلیمان میرزا، حاج شیخ عبدالرحمن صالحى، صدرایى، یاسائى، اسکندرى، عصر انقلاب، مفتى، محمد‌تقى خان اسعد، میرزا محمد خان معظمى، آقا سید کاظم یزدى، آقا سید علاالدین، بهبهانى.

میرزا یدالله خان، هرمزى، آقا میرزا جواد ‌خان خویى، عظیمى، آقا شیخ جلال‌الدین، آقا سید ابوالفتوح، حیدر قلى میرزا حشمتى.

آقا میرزا حسین‌ خان پیرنیا، اخگر، ناصر ندامانى، زاهدى، میرزا رضا خان حکمت، میرزا حبیب‌الله خان کمالوند، آقا میرزا عبدالحسین صدر.

یک نفر از نمایندگان- بنده پیشنهاد تنفس می‌کنم.

نایب رئیس- عده هم کافى نیست.

(در این موقع جلسه براى تنفس تعطیل و پس از نیم ساعت به ریاست آقاى طباطبایى دیبا تشکیل گردید)

نایب رئیس- آقاى تدین

(اجازه)

تدین- بنده پس از تقدیم تشکرات صمیمانه خدمت آقایان محترم از این حسن ظنى که نسبت به بنده مبذول داشتند و بنده را به سمت خدمت‌گذارى خودشان انتخاب فرمودند عرض می‌کنم با این که به نظر می‌آید وضعیات خیلى خطرناک باشد.

بنده این خدمتگذارى را قبول کردم و به واسطه آن توجهات معنویه آقایان موفق شدم به این که کاملاً اداى وظیفه کرده باشم.

ولى حالا به دو جهت یکى این که هوا خیلى صاف و روشن است دیگر ابر تیره و مظلمى در جو نیست.

دیگر این که چون خیلى کسالت مزاجى پیدا کرده‌ام و قادر به ادا این وظیفه نیستم استعفاى خودم را از نیابت ریاست تقدیم مجلس شوراى ملى می‌کنم.

نایب رئیس- آقاى نجات

(اجازه)

نجات- بنده در این موضوع عرضى ندارم.

نایب رئیس- آقاى کاشانى

(اجازه)

کاشانى- در این موضوع عرضى ندارم پیشنهادى کرده‌ام.

نایب رئیس- آقاى اخگر

(اجازه)

اخگر- بنده خیلى متأسفم از این که آقاى تدین از نیابت ریاست استعفا دادند در صورتی که خدمات ایشان در موقعى خیلى سخت بود و به طورى قابل تقدیر بود که یقین دارم همه آقایان هم تصدیق مى‌فرمایند و حالا که این طور شده است بنده تقاضا دارم براى جلسه آتیه قبل از دستور دیگرى انتخاب رئیس و نایب رئیس معین شود.

عدلى- بنده اخطار نظامنامه دارم.

رئیس- بفرمایید.

عدلى- بنده پیشنهاد ختم جلسه داده‌ام مقدم بر سایر مطالب است.

(پیشنهاد مزبور به شرح ذیل خوانده شد)

بنده پیشنهاد می‌کنم جلسه ختم شود.

عدلى‏

(جمعى از نمایندگان گفتند: صحیح است)

شیروانى- اجازه مى‌فرمایید؟ برخلاف نظامنامه است.

نایب رئیس- بفرمایید.

شیروانى- عرض کنم مطابق مقررات معموله مجلس که دیروز هم اینجا تایید شد باید بعد از اقداماتی که معلوم شد از طرف بعضى از آقایان نمایندگان به عمل آمده براى این که آقاى میرزا حسن‌ خان مستوفى استعفاى خودشان را پس بگیرند و تا الان هم مشغول اقدام بودند و بالاخره موفق نشده‌اند که ایشان را وادار به قبول کنند. بنده تصور می‌کنم باید استعفاى ایشان قرائت شود و جلسه خنم شود و مطابق مقررات نظامنامه در ظرف ۳ روز رئیس انتخاب شود. و غیر از این دیگر هیچ عملى قانونى نیست.

نایب رئیس- آقاى اخگر

(اجازه)

اخگر- چنانچه به نظر آقایان رسید و در جلسه سابق مذاکره شد موافق تصمیمى که مجلس نشان داد عدم قبول ریاست که از طرف آقاى مستوفى الممالک اظهار شد مجلس آن را مشمول ماده ۱۱ نظامنامه ندانست و به همین مناسبت بعد از این که عملاً تصمیم مجلس بر این شد که این عدم قبول مشمول ماده ۱۱ نیست.

البته تصدیق مى‌فرمایید ترتیبى که راجع به ماده ۱۱ است نباید اجرا شود بنده آن وقت هم استدعا کردم و حالا هم عرض می‌کنم که مقرر بفرمایید در جلسه آتیه انتخاب رئیس و نایب رئیس مقدم باشد.

نایب رئیس- راجع به این قسمت پیشنهادهایى رسیده قرائت مى‌شود تا بعد تکلیفش معلوم شود.

پیشنهاد آقاى اتحاد

پیشنهاد می‌کنم جلسه امروز ختم و جلسه آتیه به روز سه‌شنبه ۴ قبل ‌از ظهر موکول شود.

پیشنهاد آقاى دامغانى

بنده پیشنهاد می‌کنم دستور جلسه آینده ابتدا انتخاب کمیسیون‌ها و پس از آن قرضه فلاحتى جز دستور باشد. پیشنهاد آقاى افشار

محترمانه پیشنهاد مى‌نمایم لایحه مربوط به شهریه ۶۰ تومان جمشید‌ خان افشار جز دستور جلسه آینده شود. پیشنهاد آقاى طهرانى

پیشنهاد می‌کنم در جلسه آتیه اول دستور انتخاب رئیس باشد.

نایب رئیس- آقاى داور

(اجازه)

داور- بنده تمنا می‌کنم آقایان نمایندگان توجه داشته باشند به این که مذاکراتی که در مجلس می‌شود دلیل محرز داشته باشد و بعد از آن رأیى هم که می‌دهند قوى‌السراى رأى باشند.

(بعضى نمایندگان- صحیح است)

و طورى باید عمل شود که حرف‌هاى گذشته از بین نرود.

در مجلس گذشته عده که تقاضا کردند استعفاى آقاى مستوفى قرائت شود بنده عرض کردم که ما سابقه‌مان بر این بوده است که وقتى کسى را معین می‌کردیم و خواهش می‌کردیم رئیس باشد و بعد به یک عللى قبول نمى‌کرد به محض این که به ما اطلاع مى‌دادند فوراً نمى‌گفتیم بسیار خوب بلکه سعى مى‌کردیم بلکه قبول کند.

بنابراین چون امروز این مسأله به ما اطلاع داده می‌شود و ما هنوز مى‌توانیم امیدوار باشیم به این که شاید ایشان قبول بفرمایند.

لهذا این موضوع مورد ندارد و مجلس هم باید تشکیل شود.

پس در این صورت اگر دیدیم باید مأیوس شد و قراین زیادى هم در این موضوع بدست آمد آن وقت باید مطابق نظامنامه عمل کرد.

ولى فعلاً مشمول ماده ۱۱ نیست زیرا ما هنوز اقدام نکرده‌ایم که ببینیم ایشان قبول مى‌کنند و متقاعد مى‌شوند یا خیر.

البته اگر امروز مطلع شدیم که قبول نمى‌کنند بسیار خوب باید استعفاى ایشان رسماً اعلام شود و جلسه را ختم کنیم تا بعد انتخاب رئیس به عمل بیاید و الا این ترتیب مذاکره با سابقه عملمان درست در‌نمى‌آید.

در موقعى که ما رأی دادیم به آقاى پیرنیا متأسفانه و باز هم عرض می‌کنم با کمال تأسف ایشان نپذیرفتند با این که ما مى‌دانستیم کاغذى راجع به این موضوع هست مع‌ذلک باز چند روز نگاهداشتیم تا این که بالاخره مأیوس شدیم و آن روز آمدیم اینجا و این کاغذ قرائت شد و مجلس را ختم کردیم.

درهرحال بنده تصور می‌کنم اگر آقایان مى‌خواهند این مسأله را مجلس قطع بکند بایستى مجدداً خوانده شود و ما با کمال تأسف معتقد شویم که باید به این قضیه رسمیت داد و جلسه را ختم کنیم و بعد از سه روز هم رئیس را معین کنیم.

+++

نایب رئیس- عجالتاً عده براى مذاکره و رأی کافى نیست. جلسه ختم مى‌شود. جلسه آتیه روز سه‌شنبه چهار قبل ‌از ظهر. دستور هم قرضه فلاحتى.

(مجلس نیم ساعت بعدازظهر ختم شد)

نایب رئیس مجلس شوراى ملى- سید محمد تدین

منشى- م شهاب

منشى- على خطیبى‏

+++

یادداشت ها
Parameter:292991!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)